XII Tallinna disainifestival Disainiöö (25.09.- 1.10.2017)

Disaini kultuur


Tallinna disainifestival Disainiöö on iga-aastane suurüritus, mis demonstreerib Eesti ja teiste maade disainerite saavutusi ning disaini kogukonna mõtteviisi.

Toimumispaikadeks on tihti unarusse jäänud huvipakkuvad arhitektuuripärlid, millest on kujunenud kultuurirahva lemmikkohad. Linna loomingulist vitaalsust kinnitab tihe satelliitide programm. Partnerite seast leiab lisaks disaineritele nii tärkavaid kui ka kogenud ettevõtteid, tootjaid, haridus- ning ametiasutusi. Ühiselt koostatud festivalikavas on harivaid disainitarkust pakkuvaid formaate, kultuuri- ja kvaliteet-meelelahutusüritusi ning disainikaubandust propageerivaid algatusi.

XII Tallinna disainifestivali Disainiöö programm keskendub disaini kultuurile. Loodame, et festivali külastaja uuendab oma disainialaseid teadmisi ning kogeb mitme meelega, et disain on holistlik distsipliin, mis oma esteetika, inimkesksete tegutsemisprotsesside ja lahendustega on integreeritud meie igapäevaellu.

Festivali kava on taas mitmekesine, ulatudes harivatest loengutest, ekskursioonidest ja töötubadest  näituste, valgusinstallatsioonide ning moeni. Mõeldud on erinevate inimgruppide peale, unustamata lapsi. Tavapäraselt saab osaleda nii esineja kui vaatajana PechaKucha õhtul ning „Mina olen disainer“ välkloengutes. Disainioksjoni tulu läheb ka seekord disainitudengi harimiseks välismaal. Erakordne võimalus on disainipidu enne suuri muudatusi maha pidada ajastu hõnguga täidetud Linnahallis, kuhu koonduvad kõik näitused ja üritused, sh disainiharidust tutvustavad väljapanekud. Kõik linlased on viimast korda oodatud külastama autentset Linnahalli - meenutama tema ajalugu ning uudistama tulevikuplaane.

Suurepärane lava annab võimaluse erinevateks etendusteks. Disainerid üllatavad vaatajat meeleolukate heli-valgusinstallatsiooniga Kaarel Kurismaa osavõtul. Muusikalisi rännakuid pakub Sven Grünberg. Ei puudu ka nostalgiline gurmee õhtusöök. "Liiklemiseks" on taas avatud Disainitänav ja Moepõik, mis annab võimaluse otse suhelda erinevate disaineritega ning hankida nende loomingut. Moeürituste fookuses on seekord vegan tekstiilid ning samanimelise konkursi võitjate tööd on kõigile tutvumiseks. Nutitekstiilid otsivad vastuseid küsimustele: kuidas muudab tehnoloogiaga seotud rõivas ja tekstiil meie elukeskkonda harmoonilisemaks? 

Seminar pealkirjaga "Disaini kultuur" juhatab teed humaansusele disainis ja äris. Peaesineja Rama Gheerawo on kaasava disaini ekspert ning toob meieni elu paremaks disainimise näiteid Inglismaalt. Kuuleme ka Jüri Kermikut ning teiste maade lugusid disaini kultuuri juurutamisest ning õpetamisest ning kaasame loovasse tänavadisaini ka kirjandusringkonnad.

Arhitektuuri- ja Disainigaleriis saab tutvuda 2016.a. Hollandi disainiauhindade laureaatidega. Simo Heikkilä ja Toivo Raidmetsa tandem demonstreerib vankumatut koostööd Eesti ja Soome vahel.