XII Tallinna disainifestival Disainiöö (25.09.- 1.10.2017)

Disaini kultuur


Tallinna disainifestival Disainiöö on igaastane suurüritus, mis demonstreerib Eesti ja teiste maade disainerite saavutusi ning tutvustab disaini kogukonna mõtteviisi.

Toimumispaikadeks on tihti unarusse jäänud huvipakkuvad arhitektuuripärlid, millest on kujunenud kultuurirahva lemmikkohad. Linna loomingulist vitaalsust kinnitab tihe satelliitide programm. Partnerite seast leiab lisaks disaineritele nii tärkavaid kui ka kogenud ettevõtteid, tootjaid, haridus- ning ametiasutusi. Ühiselt koostatud festivali kavas on harivaid disainitarkust pakkuvaid formaate, kultuuri- ja kvaliteet-meelelahutusüritusi ning disainikaubandust propageerivaid algatusi.

XII Tallinna disainifestival Disainiöö (25.09-1.10.2017) programm keskendub disaini kultuurile. Loodame, et festivali külastaja uuendab oma disainialaseid teadmisi ning kogeb mitme meelega, et disain on holistiline distsipliin, mis oma esteetika, inimkesksete tegutsemisprotsesside ja lahenduste on intgreeritud meie igapäevaellu.

Festivali kava on taas mitmekesine ulatudes harivatest loengutest, ekskursioonidest ja töötubadest  näituste, valgusinstallatsioonide ning moeni. Mõeldud on erinevate inimgruppide peale unustamata lapsi. Tavapäraselt saab osaleda nii esineja kui vaatajana PechaKucha õhtul ning "Mina olen disainer" välkloengutes. Disainioksjoni tulu läheb ka seekord disainitudengi harimiseks välismaal. Erakordne võimalus on disainipidu enne suuri muudatusi maha pidada ajastu hõnguga täidetud Linnahallis, kuhu koonduvad kõik näitused ja üritused sh disainiharidust tutvustavad väljapanekud. Kõik linlased on viimast korda oodatud külastama autentset Linnahalli - meenutama tema ajalugu ning uudistama tulevikuplaane.  

Suurepärane lava annab võimaluse erinevateks etendusteks. Taasavastamiseks on Sven Grünbergi ja Kaarel Kurismaa ikoonilise muusika ja müstiliste objektide koosmõju. Elamust pakub nostalgiline nõukahõnguline gurmee õhtusöök ning omaaegse kultuuriplakati näitus. Ei puudu ka värske HGDF plakatikollektsioon ning saab näha kalendrite näitust Saksamaalt.

"Liiklemiseks" on Linnahallis avatud Disainitänav ja Moepõik, mis annavad võimaluse otse suhelda erinevate disaineritega ning osta head disaini. Moeürituste fookuses on seekord vegan tekstiilid ning konkursi Planet Gaia 2050 võitjate tööd paigutatakse kõigile tutvumiseks. Nutitekstiilid otsivad vastuseid küsimustele: kuidas muudab tehnoloogiaga seotud rõivas ja tekstiil meie elukeskkonda harmoonilisemaks? Elukeskkonna ligipääsetavuse teemadele on pühendatud Design For All näitus ning suminat pakuvad linnamesilastega seotud teemad.

Seminar pealkirjaga "Disaini kultuur" juhatab teed humaansusele disainis ja äris. Peaesineja on kaasava disaini ekspert Londonist ning ta toob meieni elu paremaks disainimise näiteid. Jüri Kermik keskendub vineeri- ja mööbliteemadele. Simo Heikkilä arutleb käeliste oskuste hääbumisest.  Kuuleme ka teiste maade lugusid disaini kultuuri juurutamisest ning õpetamisest ning kaasame loovasse tänavadisaini ka kirjandusringkonnad. Loomisel on Pööningualuste poeesia nurk, kus disainerid oma luuleloomingut esitavad.
Arhitektuuri- ja Disainigaleriis astub välja soome-eesti tandem Simo Heikkilä ja Toivo Raidmets näitusega FINEST FURNITURE DESIGN.
Vaata 2016 festivali muljeid siit