IX Disainiöö 25.-28. september 2014

Märka head disaini!

Möödas on ajad, kui disaini väärtust mõõdeti ainult väljanägemise ja ilu järgi. Tänapäeva disaini all mõtleme kompleksselt juhitud dünaamilisi protsesse, mille tulemusena valmivad funktsionaalsed, kauakestvad, ligipääsetavad, lahtivõetavad arukad tooted, mida inimestel on mugav kasutada, mis teevad meie elu lihtsamaks, loovad emotsioone ja näevad head välja. Vähema tähtsusega ei ole heaolu loomisel tegevused, mis on suunatud keskkonna ja olemasolevate teenuste parandamisele, uute loomisele või sidumisele toodetega - sellega tegeleb teenusedisain. Kiiresti muutuvas maailmas on esirinnas uuendusmeelsemad, need, kes on teadjamad, kes õpivad vigadest; kes oskavad disaini poolt loodavaid väärtusi kommertsialiseerida, integreerida teistesse valdkondadesse ning eksportida. See aitab kasvatada majandust ning edendada Eesti disainikultuuri.

 

25.-28.septembril toimub IX Disainiöö, mis toob järjekordselt kohalikule disainihuvilisele sõõmu rahvusvahelist disainimelu ning tutvustab head Eesti disaini. On disainiauhindade aasta, antakse välja  BRUNO tootedisaini auhind, Eesti Disainiauhindade raames autasustatakse lisaks väljapaistvatele noortele disaineritele ka parimaid graafilsi disainerid ja teenusedisainereid. Auhindade näitus toimub NO99 teatris, Lilleküla staadioni EJL jalgpallihallis toimub pidulik auhinnagala.

 

Disainifestivali sisukama osa moodustavad disainiseminar ja töötoad. Seekordsel rahvusvahelisel seminaril "Disaini õppetunnid" tuuakse näiteid heast ja halvast disainist ning arutletakse vigadest õpitu üle. Esinejate seas on tuntud aksessuaari disainer Elissa Bloom (USA), tööstusdisainer Paolo Favoretti (Itaalia), disainistrateegid Steinar Valade-Amland ja Mikal Hallstrup (Taani), ajakirjanik Michael Dumiak (USA), disainerid Tania De Bruycker (Belgia) ja Martin Pärn (Eesti).

 

Et teha vahet hea ja halva disaini vahel korraldame "puust ja punaseks" internetipõhise aktsiooni, kuhu koondame soovitavalt parandusettepanekutega kasutajavaenulikku disaini. Osa võtma on oodatud kõik tõsimeelsed maailmaparandajad, disainitudengid ja professionaalid. Tulemustega saab tutvuda näitusel “Disaini Viggad”.

 

Festivali programmis on seekord mitmeid disainiharidusele suunatud töötube ja näitusi. Nooremapoolsetele disainihuvilistele on avatud keskkond endises Heliose kinos, kus toimub disaini õpetavate koolide väljapanek. Ka kooliealised saavad festivalil osaleda: Eesti Lastekirjanduse Keskuses on Poolast pärit “Disainiaabitsa” eestikeelse tõlke esitlus ja näitus, juhendamas Eesti ja Poola disainiõpetajad. Näituseks kujundatud saab ka mais alustatud laste tootearendusprojekt “Reaaldisain”, kus 7. klassi õpilaste kavandite järgi toodetakse tööstuslikult vaipu ja valgusteid. Koostöös Eesti Teadusagentuuriga tutvustatakse õpilasleiutajate riiklikku konkurssi, mis annab kooliealistele võimaluse ka omal käel meie keskkonda ja elu parendada. Disainiöö haridusprogrammis osalevad ehitatud keskkonnaga seotud muuseumid ja ülikoolid. Tarbekunsti- ja disainimuuseum, Arhitektuurimuuseum, EKA, Tallinna Ülikool...

 

2014.aastal tähistab EKA oma 100ndat juubelit. Disainiöö programmis esitleme EKA disainiteaduskonna mitmekesist loometööd ning tähistame juubelit disainihariduse teemalise seminariga. Jätkub Disainerite näoraamatu sari. Björn Koopi juhendamisel saab õppida ideede visualiseerimist ja maketeerimist.

 

Tavapäraselt on kavas Eestisse tuua ka teiste maade disainipärandit. "Tales of Heroes" on  mittetraditsiooniline kontseptualistlik Flaami disaini näitus, mis tutvustab disaini objekte omapärase näituse kujunduse ja lihtsate jutustuste kaudu. Näitus Arhitektuuri-ja Disainigaleriis jääb avatuks oktoobrini. Prantsuse noor disainer Fabien Carrero Carsenat tutvustab põhjamaise hõnguga vaigust tootekollektsiooni. Tania De Bruycker liigub tarbekunsti ja disaini piiril. "Suur-Lasnamäe" linnakunsti ürituse raames planeerivad Soome-Eesti tarbekunstnikud ja disainerid ümber kujundada inimkauge Lasnamäe keskkonna. Koostöös Portugali disaineritega viiakse läbi linnakeskkonna projekt kurvitz + banha. On võimalik tutvuda itaalia ja eesti tudengitega läbiviidud bussiootepaviljoni projekti “Generation 2.0” tulemustega.

 

Festival kavasse kuuluvad juba traditsiooniks saanud üritused nagu rahvusvaheliste esinejatega Pecha Kucha Night välkloengud, heategevusoksjon, valgusshowd ja muidugi  moeetendused Moes on Disain”, kus saab näha mitme rõivaloojaga hulgas ka  tekstiilikunstniku Mare Kelpmani kvaliteet-tekstiile ja jätkusuutliku rõivadisaineri Reet Ausi uut kollektsiooni.

 

 

Iga aastaga suureneb loomevaldkonnas tegutsejate huvi osaleda festivalil satelliidina, korraldades miniüritusi ja esitlusi. Juba mitmendat aastat toob disainerid, sisearhitektid ja tootjad kokku minimess. Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimub  tööstusliku tekstiilidisaini ülevaatenäitus.

 

Disainiinfot jagab Eesti Disaini Maja.

Disainiööd korraldab MTÜ Disainiöö koostöös Eesti Disainerite Liiduga. Festivalil löövad kaasa Eesti Disainikeskus, mitmed saatkonnad jt. Festivali toetab KULKA ja Tallinna linn.

 

 

www.disainioo.ee 


www.disainioo.ee 


Disainifestival Disainiöö 

Eesti Disainerite Liit alustas disainifestivali Disainiöö korraldamist 2006.a. Põhjus oli lihtne: teha Eesti disain nähtavaks ning aidata üldsusel lahti mõtestada disaini olemust. Sel eesmärgil kuuluvad festivali kavasse tavapäraste näituste ja moeetenduste kõrval ka harivad seminarid, loengud ja töötoad. Soov on demonstreerida kuidas loovust ja disaini saab rakendada parema füüsilise ja sotsiaalse elukeskkona loomisel. Festivalide märksõnaks on süntees, mis viib aina progresseeruvale protsessile, mille käigus erinevad kultuurivaldkonnad sulanduvad kokku nii, et lõpuks on raske öelda, millega on täpselt tegu. 
Esialgu planeeritud ühest ööst on saamas mitmeid päevi kestev üritus, mille käigus igal aastal tõstetakse fookusesse uus teema ja avalikkusele määratud sõnum. Oleme oma festivaliga teinud kummarduse loovusele ja disaineritele, kes on üheks meie maa kultuuripärandi loojateks, oleme südant valutanud kogu maailma erutavate keskkonnaprobleemide ja rohelise mõtteviisi pärast, jaganud imetlust innovatiivsete saavutuste üle; tutvustanud teenuse disaini ning viinud läbi projekte /Tallinn For All/ Design For All egiidi all. 

 

Festivali korraldab Eesti Disainerite Liit koostöös MTÜ-ga Disainiöö.