Eesti Disainerite Liit (EDL) on Eesti disainereid ühendav ja esindav ametlikult tunnustatud loomeliit, mille eesmärk on toetada disaini selle kontseptsiooni laiemas tähenduses. 1989. aastal loodud organisatsioon koondab täna ligi 180 toote-, mööbli-, moe-, tekstiili- ja graafilise disaini asjatundjat, meie loomemajanduse nn koorekihti. EDL keskendub disainerite kutseoskuste ja kutsealaste teadmiste täiendamisele ning seisab oma liikmete õiguste eest. EDL põhieesmärk on tagada oma liikmete kutseoskuste kõrge kvaliteet ja eetikakoodeksi järgimine. EDL ülesanne on tutvustada eesti disainerite potentsiaali kodu- ja välismaal.
Eesti ühiskonnas on EAD tuntud kui disainiteadlikkuse edendaja. EDL jaoks ei tähenda disain substantsiaalse maailma „jumestuskunsti“, vaid protsessi, mis on ühenduslüli majanduse ja kultuuri, looduse ja tehnoloogia, äri ja inimeste vahel. Disaini nähtamatud ülesanded on kasutajasõbraliku keskkonna arendamine ja ettevõtlusele lisaväärtuse andmine. Samas ei soovi me soodustada mittevajalike toodete ületootmist, vaid panustada kvaliteetsete ja jätkusuutlike toodetesse.
Tänapäeva maailmas on võrgustike loomine edu võti. Infovahetus ja rahvusvahelised kontaktid loovad uusi koostöövõimalusi. EAD on rahvusvaheliste katuseprojektide organisatsioonide WDO, BEDA ja EIDD Design For All Europe liige. EAD on korraldanud mitmeid rahvusvahelisi rändnäitusi „Size Doesn’t Matter“ ja „Second Chance“ ning toimunud on üle 20 Eesti disaini tutvustuse sellistes riikides nagu USA, Mehhiko, Jaapan, Itaalia, Prantsusmaa, Hispaania, Soome, Rootsi jne. Ekspordi edendamise eesmärgil on osaletud mitmetel messidel ning Milaano, Londoni kui ka Veneetsia disaininädalatel.
Euroopa Liidu koostööprogrammide raames on EDL algatanud uusi projekte ja loonud hulgaliselt uusi tooteid. Tuntum nendest on ligipääsetavusele keskenduv „Tallinn For All“ projekt. Teemad varieeruvad disainijuhtimisest tervisedisainini, inimlike linnadeni ja loovuse rakendamiseni äärealadel. 2011. aastal korraldas EDL Tallinnas Euroopa Innovatsioonifestivali IF..., mille raames toimus ka Euroopa disainijuhtimise auhinnagala. 2018-2024.a. osaleb EDL EL projektis „Creative Works for Small and Remote places“.
EDL tegeleb aktiivselt ühiskonna teadlikkuse tõstmisega disaini efektiivsusest, korraldab näitusi, konkursse, seminare ja töötubasid. Liit osaleb Eesti arengusistrateegia loomise ja loomemajanduse arendamise aruteludel. EDL initsiatiivil käivitati 2002.a. ühisprojekt koos Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga disainipoliitika väljatöötamiseks ja elluviimiseks. EDL algatas ka Eesti Disainikeskuse loomise.
Alates 2006. aastast korraldab EDL Disainiöö Festivali. See annab võimaluse tuua fookusesse disain ja loovus ning loomemajanduse esindajatel demonstreerida oma loomingut. Alates 2006.a. annab EDL iga kahe aasta tagant välja BRUNO auhinda parima disainitoote eest.
23. veebruari kutsutakse EDL eestvedamisel Eesti disaini päevaks. Toimuvad mitmed Eesti disaini ja disainereid tutvustavad üritused. Meie eesmärk on näidata üldsusele Eesti disainerite potentsiaali.
2010. aastal lõi EDL Eesti Disaini Maja, Eesti disaini edendamise ja müügi esindusruumi. Kauplus asub Solarise keskuses, samuti tegutseb e-pood, kus on infot enam kui 100 Eesti disaini brändi kohta.
www.edl.ee
www.estoniandesignhouse.com
www.disainioo.ee