Selgusid Eesti Disainiauhinnad 2012 võitjad 23.09.2012

BRUNO 2012 parima tootedisaini kategoorias osutus võitjaks Margus Triibmanni rattahoidja TULIP FAN FAN. Tegemist on elastse ja turvalise aasakujulise rattahoidjaga, mille välimine kiht on ilmasikukindel kumm ning sisemuses paikneb terastross. Hoidja muudab eriliseks see, et ratta kinnituskoht pole üheselt määratletud. Seetõttu sobib TULIP FAN FAN hästi eri kõrguse ning eri tüüpi raamiga rataste kinnitamiseks. ’’Rattahoidja ei ole lihtsalt lustlik, aga ka väga nutikas toode ,’’ tõdes zürii liige August Kull.

Zürii poolt leidsid äramärkimist tekstiilidisainer Monika Järgi kangaseeria FLY, mis valmistatud linasest ja puuvillasest ning kahepoolselt kasutatav. Lisaks huvitavale tehnilisele lahendusele meeldis züriiliikmetele tõsiasi, et kangas on ka põhjamaiselt soe. Samuti leidis äramärkimist Kristjan Urke loodud dünaamilise väljanägemisega lambivari Leaf, Emmanuel Mesleti loodud kontorimööbel COW ning Monika Järg ja Kaidi Ploomipuu ühistööna valminud vaibakollektsioon Unlimited. Lambivarju puhul nentisid züriiliikmed nagu ühest suust, et tegemist on hea tööstusliku disainiga. Kontorimööbli puhul hindas zürii enim meeldivaid materjale ja inimsõbralikku vormi, samuti intelligentset lahendust juhtmete peitmiseks. Vaibakollektsioon pidas aga zürii tooteks, mis oma diskreetsusele vaatamatta kõnetas  selle liikmeid.

Parima disainiprojekti kategoorias võitsid BRUNO KOKO arhitektid/Produktsioonigrupp Andrus Kõresaare ja Jan Tomsoniga Lennusadama eest. Züriiliige A.Kull tõdes, et hoone puhul on tegu loominguga , mis on loodud rahvale ning kannab  ka kodanike disainiharimise funksioone. Eraldi tõstis rahvusvaheline zürii esile kultuurikanade projekti, mille autoriteks on Mari Hunt, Grete Veskiväli, Mari Hunt, Kaisa Kangur, Triin Orav, Juula Saar, Aet Ader, Liisi Tamm ning Isabel Neumann.

Veel leidsid zürii poolt äramärkmist Karl Annuse loodud puidust prilliraame esitlev Karl- kolletsioon 2013 ning Sille Sikmanni loodud käsitöö jalanõud eraklientidele. Puidust prilliraamide kohta tõdes zürii ühehäälselt, et tegu on parima prillikolleksiooniga , mida nad on näinud. Äramärgitud jalanõude kohta aga ütles züriiliige Kull, et need rikastavad meie igavat tänavapilti.

BRUNO 2012 tootedisaini kategoorias hindas kandidaate rahvusvaheline zürii koosseisus: Per Mollerup, Tapio Anttila, Adam von Haffner Paulsen, Fabien Cappello ja August Kull. ’’Zürii võttis hindamisel aluseks konkursi tingimustes ettekirjutatud kriteeriumid, milleks on eelkõige innovatiivsus, kasutajasõbralikkus, kestlikkus, tootmisvõimekus jne. Lõpliku hinnangu tegemisel jäid kaalukausile siiski tooted ja projektid, mille kohta võib inimlkult öelda: meeldib!’’ komenteeris omalt poolt zürii tööd Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu esinaine ning konkursi korraldaja.

Noore disaineri auhind SÄSI läks jagamisele kolme disaineri vahel: Kärt Ojavee, Elena Karelson, Indrek Sirkel. Martin Pärn, SÄSI algataja ja žürii esimees: „Kõik 43 SÄSIl osalenud noort disainerit näitavad, et sirgumas on uus ja väga tugev põlvkond disainereid, kes teavad, mida nad tahavad ja teavad, kuidas seda saavutada. SÄSI auhind läks jagamisele kolme väga tugeva, juba oma tegevustega Eesti disainimaastikku oluliselt mõjutanud disaineri vahel – Kärt Ojavee, Indrek Sirkel ja Helena Karelson. Nendel noortel disainertel on ka rahvusvahelist haaret - Helena Karelson töötab osaliselt Londonis ning Kärt Ojavee pälvis just oma projekti SymbiosisO eest Be Open Awards London 2012 "Cast" kategoorias teise koha."

Graafiline disain auhinnakatagoorias võitis trükiste alamkategoorias EKA Moedisaini osakonna Mariana Hint ja Agnes Ratas  loodud HULA. Inimeste peal testitud.   Graafiline disain auhinnakatagoorias pakendi alamkategoorias osutus võitjaks Moe Viin 1886.  Veebidisaini kategoorias tunnistati parimaks mobiilirakenduseks Solaris Kino mobiilirakendus, mille loojateks Mihkel Ronk, Mikk Tõnissoo ja Martin Mägi Veebidisaini alamkategoorias koduleht valiti parimaks Õhtulehe digileht, mille autoriteks Tajo Oja, Oliver Pulges, Lauri Borodkin. Veebidisain alamkategoorias Muu lahendus osutus parimaks Lexuse virtuaalne müügimees, autoriteks Helene Vetik, Indrek Uri, Marina Gladkova, Mika Tuupola, Karl Saluveer, Ulvi Vikat.

Eesti Disainiauhindade GRAND PRIX auhind omistati trükisele HULA. Inimeste peal testitud. Parima disainimeeskonna auhind läks Produktsioonigrupp meeskonnale. Parimaks disainikriitikuks valiti Karin Paulus.