Eesti jätkusuutliku disaini tutvustamine New Yorgi disaininädalal 12.05.2024

Eesti disaini tipud esitlevad jätkusuutliku disaini saavutusi New Yorgi disaininädalal.

45 Eesti disainerit esitlevad oma leidlikke ja keskkonnasõbralikke tooteid 16.-22.mail New Yorgi disaininädalal NYCxDESIGN. 1,5 tonni eesti disaini on teel näitusele "UPMADE IN EE", kus saab näha näiteks sisustust, mis on valmistatud seeneniidistikust ning tarbeesemeid, mis on valmistatud suitsukonidest. Jätkusuutliku moe näidetena esitletakse ümbertöödeldud materjalidest ja vetikatest ülerõivaid ning teksaniidi jääkidest pitskleite. Teenusedisaini heade näidetena tutvustatakse e-residentsust ja esmakordselt esitletakse toodete digitaalset passi. Graafilise disaini näidetena on näitusel Eesti kultuuriplakat.

Nii ulatuslikult on Eesti disain New Yorgis eksponeeritud esmakordselt. Näituse kontseptsiooni eesmärk on demonstreerida kuidas tänapäeva maailmas, kus liigtarbimine viib jäätmete ja toodete üleküllusesse, pakuvad disainerid loovaid lahendusi pakilistele küsimustele, kuidas luua tooteid, mis pole mitte ainult vastupidavad, vaid ka olulised ringmajanduse jaoks, rõhutades ressursside mõistlikku kasutamist ja jäätmete minimeerimist.

“Suured rahvusvahelised projektid saavad teoks eelkõige heade kontaktide olemasolule ning mingile indikatsioonile, et Eesti disaini võiks ookeani taga huvi pakkuda. Lähtusime Ameerika ekspertide tagasisidest, et Eesti jätkusuutlik disain võiks lisaks IT saavutustele USAs huvi pakkuda” kommenteeris üks näituse kuraatoreid, Ilona Gurjanova. Tuntud USA disainer Scott Henderson kiidab Eestit sõnadega „Eesti on tõeliselt jätkusuutlikkuse eestvedaja. Grupp edumeelseid disainereid on koondunud ja loonud tugeva kogukonna.“ Ta leiab, et kultuuriliselt arenenud linnades on äärmiselt oluline roll disainerite ühendustel ja disaininädalatel, nii nagu USAs, nii ka Euroopas. „Mida tihedamalt oleme omavahel seotud ja võrgustunud, seda tugevamad me oleme.“

Juurdunud sajanditevanustesse traditsioonidesse, on Eesti rahvas alati hoidnud sügavat sidet looduse ja oma kultuuripärandiga. Suurem osa näitusest, mis toimub Soho loovas atmosfääris, keskendub jätkusuutlikule disainile, mis austab traditsiooni, taaskasutust ja innovatsiooni. Siin esitletakse kauakestvaid käsitöötooteid, toodete ringlussevõtu ja materjali ümbertöötlemise võimalusi ning biomaterjalide tipptasemel kasutamist, mis kõik toetavad ökoloogilist jätkusuutlikkust. Galeriis esinevate disainerite seas on noori, eksperimenteerivaid tegijaid nagu Siim Karro, Sandra Luks, Eva-Karlotta Tatar, Juhan Soomets, Urmas Lüüs, Johanna Ulfsak, Cärol Ott, Hannah Segerkranz kõrvuti kogenud ja staažikate tööstusdisaineritega nagu Tarmo Luisk, Leonardo Meigas, Elmet Treier ning samuti Piret Loog, Mare Kelpman ja Kärt Summatavet. Esindatud on ka mitmed suurtootjad ja Red Doti võitjad nagu Huum, Jalg ning mööblitootja Radis.

Disainipäevade mitmekesine programm algab Reet Ausi loenguga Pratt Instituudis. Esmakordselt tutvustatakse toote digipassi, mis annab olulist teavet toote elutsükli, materjalide ja jätkusuutlikkuse atribuutide kohta. Jaak Kilmi dokumentaali “Moest väljas - “Out of Fashion” on võimalik jälgida ja hilisemas vestluses osaleda Skandinaavia Majas.

Reet Aus: “Disainerile on oluline oma loomingut tutvustada ja testida võimalikult laialdaselt. USA turg on kindlasti erinev Euroopast ja seda põnevam on kokkupuude sealse professionaalse disainikogukonna, ostja ja näitusekülastajaga.”
Loe lisaks »

Näitus Second Chance Solarises 26.02.2024

Praht aardeks


Veebruari lõpuni on võimalik tutvuda Eesti säästliku disaini näitusega "Second Chance / Teine võimalus", mis demonstreerib meie disainerite leidlikkust, kuidas oma elu ära elanud toodetele või materjalidele uus eluvorm anda.


Tavapärases tootmises ning tarbimises prahiks osutunud materjalid nagu puidutööstuses kõrvalsaadusena tekkiv saepuru, Horeca sektoris allesjäävad munakoored, käibelt eemaldatud 2-sendised või kasutatud plastikpudelid on saanud uue vormi väärtuslike esemete kujul. Säärane mitmekesine valik ebatraditsioonilistest materjalidest demonstreerib jätkusuutliku disaini lõpmatut potentsiaali.


Üha teravamalt on esile tõusnud kliimakriisiga seoses globaalne loodushoiu temaatika. Eesti disaini üks esindusnäitus "Second Chance / Teine võimalus" pole mitte ainult ambitsioon loominguliselt inspireerida, vaid tutvustada juba tavaelus rakendatavaid jätkusuutlikke tehnikaid. Väljapanek on siinsete disainerite loovuse, leidlikkuse ja keskkonnateadlikkuse tunnistus ning seda on eksponeeritud ka mujal maailmas, sealjuures Veneetsia disainibiennaalil ja Maailma Disainipealinna programmi raames Valencias.


Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova: "Me ei soovi soodustada mittevajalike toodete ületootmist, vaid panustada kvaliteetsete ja jätkusuutlike toodetesse. Eesti disainil on vastuolulised mõjutajad - Põhjamaadega oleme ühises kultuuriruumis, aga ajaloolised ja geograafilised seosed on nii baltaste kui slaavlastega. See kombinatsioon teebki Eesti disaini eristatavaks. Me ei paista silma ainult äärmuseni viidud põhjamaise minimalismi poolest, vaid pigem mingi julge või humoorika kiiksu ja loodushoidlikkuse tõttu. Välismaalased on öelnud, et Eesti disain kõnetab. Ametlikus kõnepruugis nimetatakse eristumist innovatsiooniks."


Eesti disaini päeva raames üles seatud näituse kohta jagab muljeid projektijuht Piret Mägi: "Kõige sügavam aspekt näituses "Second Chance / Teine võimalus" peitub vast hoopis selle aluspõhimõttes - et iga materjal ja ese, olgu kui tühine tahes, sisaldab uue alguse võimalust." Disainerid toovad esile neid variante, mis muidu traditsioonilise jäätmekäitluse, ilu- ja tarbimiskultuuri äärealadele jäävad. Mägi lisab: "Nüüd aga innustavad nad külastajaid oma suhet ainelise maailmaga ümber hindama. Ning meie ülesanne oma argielus on need lahendused üles leida, et siis uue normaalsusena ka kasutusse võtta."


Loe lisaks »

EDL osales WDO peaassambleel Tokyos 08.11.2023

27.–29. oktoobril 2023 toimus Tokyos (Jaapan) 33. Maailma Disaini Assamblee, mida korraldas WDO Japan Institute of Design Promotion (JDP). Kolmepäevane üritus, mis hõlmas ka teadus- ja haridusfoorumit ja rahvusvahelist disainikonverentsi, uuris disaini arengut ja selle ristumiskohti inimkonna, tehnoloogia ja keskkonnaga.
Loe lisaks »

Rahvusvaheline Konverents DESIGN 4.0 . 21.09.2023 08.11.2023

Seeaastasel Disainiöö konverentsil toimusid arutelud tehisintellekti tormilise arengu ja kasutuselevõtu teemadel. Muuhulgas ennustati AI mõju disainisektorile, kaalutletakse plusse ja miinuseid ning anti ka praktilist nõu. Eeldatavasti võtab ühiskond muutused, mis peegelduvad ka majanduses ja igapäevaelus, järk-järgult omaks.

 • Mis positsioonile jäävad disainerid ning milliseks kujuneb nendepoolne uue ajastu vastuvõtt?
 • Kas uued ajad nõuavad uudse mõtlemisega disainerit?
 • Mis on Design 4.0?
 • Kas disainerid suudavad tehisintellektiga võistelda?
 • Kas disaineritel on oht töötuks jääda?
 • Kas digitaalne kultuur aitab ka meie keskkondlikku jalajälge vähendada?

Nendele ja paljudele teistele küsimustele püüdsid vastuseid anda Eesti ja rahvusvahelised eksperdid:

Surya Vanka, Microsofti kogemusega peaesineja USA disainiliidust demonstreeris, et disaineritel võib olla võtmeroll AI kujundamisel tuleviku hüvanguks, mis mitte ei asenda inimvõimeid, vaid täiendab neid.


Sellest, kuidas vältida stereotüüpe tehisintellekti kasutamisel rääkis Carlo Branzaglia Bologna Kaunite Kunstide Akadeemiast.


Disaini valdkonna innovaator Singapurist, Darren Yeo, selgitas, miks disainerid peavad uute muudatustega kohanema ja tõi praktilisi näiteid esimeste sammude tegemiseks.


Rõivadisainer Xenia Joost selgitas, kuidas tipptehnoloogia sulandub jätkusuutlike tavadega, juhtides loovaid ja keskkonnateadlikke lahendusi, mis kujundavad moe tulevikku.


Interdistsiplinaarne disainer Haeun Kim tutvustas erinevaid AI ja disainerite koostöömudeleid ning arutles loominguliste inimeste võimaluste ja probleemide üle.


Göteborgi disainer Hugo Jonasson arutles AI tööriistade kasutamise teemal ja nende mõju üle tööstusdisaini protsessi pildiloomes.


Tartu Ülikooli professor Jaan Aru arutles kas AI on loomingulisem kui inimintelligents ning milline on tehisintellekti mõju lastele ja haridussüsteemile.


AJAKAVA:
10.45 Kogunemine ja kohv

11.00 Sissejuhatus
Ilona Gurjanova (EST)

11.15 Design & AI: The Next Oppenheimer Moment?
Surya Vanka (USA)

12.00 Design and AI. Evidence based practice / practice based evidence
Carlo Branzaglia (ITA)

12.30 Design 4.0: Leading Design in the New Industry
Darren Yeo (SGP)

13.00 Lõuna

14.00 Sustainable Fashion in the Digital Age: Embracing Design 4.0
Xenia Joost (EST)

14.30 Craft 2.0 - Collaboration with Artificial Intelligence
Haeon Kim (ROK)

15.00 AI in the Industrial Design Process - A Short Case Study
Hugo Jonasson (SWE)

15.30 Creativity in the age of Artificial Intelligence
Jaan Aru (EST)

16.15 Paneel

17.00 Konverentsi lõpp

Loe lisaks »

EDL Üldkogul toimusid juhtorganite valimised. 22.06.2023

21.06.2023 toimus Põhalas EDL korrapärane Üldkogu.
Üldkogut juhatas Reet Aus.
Ülevaatega EDL 2022-2023 tegevustest tegi Ilona Gurjanova.
Revisjonikomisjoni otsuse kandis ette Linda Tamm.
Üldkooosolek kinnitas EDL 2022.a. majandusaasta aruande.

Toimusid EDL juhtorganite valimised.
Häältelugemiskomisjonis olid Anu Hint ja Urve Tõnnus.

EDL JUHTORGANITE VALIMISTULEMUSED

EDL Juhatus

1.Aivar Habakukk (29 häält)
2.Daniel Kotsjuba (29 häält)
3.Kärt Summatavet (25 häält)
4.Leonardo Meigas (25 häält)
5.Mihkel Güsson (26 häält)
6.Raili Keiv (26 häält)
7.Reet Aus (29 häält)
8.Tarmo Luisk (28 häält)

Revisjoni Komisjon

1.Vilve Unt (26 häält)
2.Anne Liis Leht (30 häält)

Loometoetuste Komisjon

1.Keret Altpere (29 häält)
2.Ülar Linnuste (28 häält)
3.Mait Summatavet (27 häält)

President

1. Ilona Gurjanova (29 häält)

Loe lisaks »

EESTI MATERJALIDISAINI NÄITUS VENEETSIA BIENNAALIL 31.05.2023

@Art Depot Biri, Venice
June 11-18, 2023
11.juunil avatakse Veneetsia disainibiennaali raames Eesti materjalidisaini näitus "MATERJAL II". Eesti disain on paralleelselt arhitektuuribiennaali väljapanekutega esindatud kultuuride tuiksoonel juba kolmandat korda. Veneetsia Disainibiennaal on loodud 2016.a. disainikultuuri edendamiseks ja rahvusvahelise disainerite võrgustiku arendamiseks.

Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) koostöös valminud näitus “Materjal II” toob kokku teadlaste, ettevõtete ja disainerite poolt arendatud uudsed materjalid ja tehnoloogiad. 26. eksponaadist koosnev näitus avab, kuidas on keskkonnakriisis muutumas ressursi ja materjaliloome tähendus. Distsipliinideüleselt uurivad autorid, kuidas võiks tulevikus kasutada utiilmaterjale, mida saame õppida pärandtehnoloogiatest ja looduses leiduvast, kuidas rakendada biotehnoloogia võimalusi ning milliseid kõrgtehnoloogilisi materjale valmistatakse nano skaalal. Näeme tooteid vetikatest, mütseelist, bakteriaalsest tselluloosist, purustatud teksade lõngast, isegi suitsukonidest. Näituse asukoht asub Rialto silla läheduses, Art Depot Biri on äsja rekonstrueeritud avaras galeriis. Näitust eksponeeriti esmakordselt Mehhikos Eesti Disaini Päevade raames.

Näituse kuraatorid on Stuudio Aine materjalidisainerid Kärt Ojavee, Annika Kaldoja, Marie Vihmar; kujunduse autor on Annika Kaldoja ja visuaali on kujundanud Mirjam Reili.

Loengutega esinevad Jätkusuutliku Disaini ja Materjali labori vanemteadur Reet Aus, Kärt Ojavee ja Juss Heinsalu. Tekstiilide parandamise töötoa viib läbi Marta Konovalov ja bioplastikut õpetab tegema Riina Õun. Samuti näidatakse videot, kuidas valmib Reet Ausi toode Bangladeshi tehases Beximco.

AJAKAVA
11.06     15:00 Näituse avamine. Private view

               17:00 Workshop: «Textile repair» - Marta Konovalov

12.06     16:00 Design Talks - Reet Aus («Design Not Worth»); Kärt Ojavee, Juss Heinsalu («Material Affairs»)

17.06     13:00 Workshop -«Bioplastics-making workshop» - Riina Õun

Osalejad: Reet Aus, Airi Gailit, Erik Heiki Veelmaa, Juss Heinsalu, Geidi Hein, Annika Kaldoja, Astri Kaljus, Katrin Kabun, Madis Kaasik, Siim Karro, Katarina Kruus, Karl Kukk, Marta Konovalov, Karolin Kärm, Merlin Meremaa, Juulia Aleksandra Mikson, Erki Nagla, Kärt Ojavee, Cärol Ott, Riina Õun, Maria Kristiin Peterson, Sander Õun /Suckõrs, Tiia Plamus, Sirje Sasi, Indrė Spitrytė, Oksana Teder, Marie Vihmar, Ines-Issa Villido.

Veneetsia disainibiennaal 2023 avab uksed 19. maist 18. juunini paralleelselt arhitektuuribiennaali esimese kuuga. Osalemine on avatud nii tärkavatele sõltumatutele disaineritele kui ka väljakujunenud kaubamärkidele, aga ka muuseumidele, ülikoolidele ja galeriidele. Veneetsia disainibiennaalil osalemiseks on kolm võimalust, olenevalt sellest, mis organisatsiooni või disaineriga tegu ja mida soovitakse näidata. Põhigrupinäitus järgib tugevat kuraatorilikku lähenemist, igal väljaandel on erinev teema, mida iseloomustab esilekerkivate ja väljakujunenud disainerite ja kaubamärkide koostoime. Selle neljanda väljaande teema on Auto-Exotic. Satelliitprogrammi kuuluvad näitused, mida esitletakse sõltumatutes ruumides kogu Veneetsias, järgides autonoomseid kuraatorikontseptsioone. Need on osa Veneetsia disainibiennaali programmist ning neid reklaamitakse biennaali ametlike kanalite ja meedia kaudu paralleelselt Arhitektuuribiennaali uudistega.

Näituse projekti toetab Eesti Kultuurkapital, Erasmus+

Loe lisaks »

Ilona Gurjanova loeng sarjast “Millal on disain?” 30.03.2023

Vestlus- ja loengusarja „Millal on disain?“ seekordse loengu peab disainerite liidu juht ja Disainiöö festivali peakorraldaja Ilona Gurjanova.

Loe lisaks »

Tootedisainiauhind BRUNO võitjad selgunud 27.10.2022

Disainiauhindade galal Balti Manufaktuuris selgusid 23.09 Eesti innovaatiliseimad tooted, mis pärjati tootedisainiauhinnaga BRUNO.

BRUNO

- Elukeskkondliku toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Greenwood söögilaua tool / Markus Pärnamets

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Villaümbrik / Katrin Kabun

VÕITJA: B Wise / Siim Karro

- Elustiili toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Comet / Tanel Veenre

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Telk kollektsioon / Kairi Lentsius

VÕITJA: Kira saapad / Sirli Ratasepp

- Insenertehnilise toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: IWS uue generatsiooni pumpla teenindusava / Siim Simmermann

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Sheetsplint / Mihkel Masso

VÕITJA: Põiekateetri kinnitussüsteem / Henry Markus Gregory, Kertu Liisa Lepik, Linda-Maria Varris


Elustiilitoote kategoorias kuulutati võitjaks KIRA saapad, elukeskkondliku toote kategoorias B Wise seenematerjalist valgustid ning insernertehnilise toote kategoorias uudne põiekateetri kinnitussüsteem. Elutööpreemia silmapaistva panuse eest Eesti disaini sai tootedisainer Matti Õunapuu. BRUNO sotsiaalmeedias toimunud rahvahääletuse tulemusena valiti ka Eesti publiku lemmik, milleks sai Hannah Segerkrantzi disainitud süsinikunegatiivne tooteseeria Kiukivi.

Lisaks võitjatele said elustiilitoote kategoorias austava mainimise osaliseks Tanel Veenre Comet ehteseeria ja Kairi Lentsiuse disainitud Telk kollektsioon; elukeskkondliku toote kategoorias Markus Pärnametsa Greenwood tool ja Katrin Kabuni Woola villaümbrikud; ning insenertehnilise toote kategoorias Mihkel Masso Sheetsplint lahas ja Siim Simmermanni loodud IWS uue generatsiooni pumpla teenindusava.


Loe lisaks »

Kandideerimine tootedisainiauhinnale BRUNO kuni 1.08 kl 23.59! 10.07.2022

Selgunud on tootedisainiauhind BRUNO rahvusvahelise zürii liikmed.


2.augustil alustab tööd tootedisainiauhind BRUNO rahvusvaheline zürii, mis koosneb viiest eriala spetsialistist. Päivi Tahkokallio (Soome), Anthony Luciano (USA), Merike Rehepapp (Eesti), Sergio Davila (Mehhiko) ja Spyros Bofylatos (Kreeka).


Eesti Disainiauhinnad (EDA) 2022 konkurss tunnustab Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid.
Eesti Disainiauhinnad konkurssi korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia (Art Directors Club Estonia), Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Konkursiga tunnustatakse head disaini kasutamist, tuuakse avalikkuse ette valdkonna trendid ja juhitakse tähelepanu disaini rakendamise erinevatele võimalustele.

BRUNO 2022

Tootedisainiauhind BRUNO / Tähtaeg 1.08.2022 kl 23.59 /

1. august: Tootedidsainiauhinnale BRUNO kandideerimise tähtaeg

1. september: BRUNO nominentide avalikustamine veebis

1.-23.september: rahvahääletus sotsiaalmeedias

19 – 25. september: BRUNO nominentide näitus 17. Disainiöö raames Balti Manufaktuuris

23. september: Eesti Disainiauhinnad 2022 võitjate väljakuulutamine Balti Manufaktuuris 17. Disainiöö raames

24. september: Eesti Disainiauhinnad 2022 laureaatide näitus Solarises 


Tingimused

 • Tootedisaini auhind BRUNO antakse väljapaistva toote või -tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena.
 • Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiraźeeritav tooteseeria.
 • Taotluse disainiauhinna saamiseks võivad esitada kõik Eesti Vabariigis registreeritud ettevõtete ja/või alalist elukohta ning elamis- ja tööluba omavate autorite poolt loodud tööd.
 • Hindamise objektiks on selgitustega toote foto(d) (www.edl.ee/konkurss). Žürii valib välja interneti kaudu nominendid, kes pääsevad II vooru ja esitavad lõplikuks hindamiseks oma tooted disainiauhindade näitusele. Väljavalitud nominentide tööd pääsevad disaini aastaraamatusse.
 • Alates 2020.aastast on tootedisainiauhinnale Bruno kandideerimine tasuline - 35 EUR - iga taotluse kohta. EDL liikmetele on taotlemine tasuta.

Tootedisainiauhind BRUNO kategooriad:

ELUKESKKONDLIKU TOOTE DISAIN
Elukeskkondliku tootedisaini all mõeldakse kodu- ja ühiskondlikku mööblit ja objekte (sh välimööbel), valgusteid, erinevaid sisustuselemente: tekstiile (vaibad, linikud, pleedid jm); lauaaksessuaare (keraamika, klaas); köögivarustust, vanne jt.

ELUSTIILI TOOTE DISAIN
Elustiili toote disaini all mõeldakse tooteid, mida saab kanda - rõivadisaini; moeaksessuaare (kingad, kotid, vööd, sallid, mütsid, kindad; ehted; kellad; prillid jm); reisi- ja hobi- ja lemmiklooma varustust jm.

INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN
Insenertehnilise toote disaini all mõeldakse sõidukeid, rattaid jt liikumisvahendeid; tööriistu; meditsiinilisi abivahendeid; sanitaartehnilisi tooteid, aparaate, telefone, arvuteid jt tehnoloogial põhinevaid tooteid.

Auhinnafond on 9000€ (netto):
Bruno trofee ja rahaline auhind 2250€ kuulub tootedisaini autorile või autorite grupile neljas kategoorias:
 • PARIM ELUKESKKONDLIKU TOOTE DISAIN
 • PARIM ELUSTIILI TOOTE DISAIN
 • PARIM INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN
 • ELUTÖÖ PREEMIA
Elutöö preemia määrab EDL juhatus juhatuse liikmete poolt pakutud nominentide seast.

Auhindade ülene tunnustus ELUMUUTVA DISAINI AUHIND antakse välja kõige suurema mõjuga disaintootele, mille puhul hinnatakse võimekust aktuaalsete kriisiolukordadele lahendusi leida; ette näha tuleviku stsenaariume ja muudatusi ühiskonnas; võimet luua radikaalseid
muutusi meie igapäevaellu ja positiivset elustiili muutust. Elumuutva disaini auhinnale ei saa kandideerida; žürii teeb valiku nominentide hulgast.

Igas kategoorias antakse välja ka eriauhindu (Äramärgitud töö)
Eriauhindadega trofeed ja rahalist tasu ei kaasne.

Internetis selgitatakse välja Rahvahääletuse võitja, keda tunnustatakse ka Auhinna tseremoonial.

Loe lisaks »

Selgusid RoheAsi konkursi võitjad 01.06.2022

Eesti Disainerite Liit ja Tallinna linn kuulutasid välja keskkonnasõbralike ja jätkusuutlikel põhimõtetel toodetud meenete disainikonkursi „RoheAsi“ võitjad.Vaata galeriid (37)

Kategoorias Sümboolne RoheAsi sai esimese koha Mesilasvahast toidurätik (Maret Sikstus) ja teise koha keskkoolinoorte Arti Henri Luku, Sten Ingeraineni ja Joosep Lukini Kivikaarditasku.

Kategoorias Esinduslik RoheAsi pälvis esimese koha Seebialus ZEN (Anne-Liis Leht) ja teise koha Rinnaehe MULD (Kristiina Laurits).

Kategoorias Väärikas RoheAsi saavutas esimese koha Atmosphere Deviser (Airike Altnurme) ja teise koha ümbertöödeldud autorehvidest valmistatud KIRA sandaal (Sirli Ratasepp).

Sotsiaalmeedias toimunud rahvahääletusel kogus enim poolehoidjaid, üle 300 hääle Eesti paekivist pudelihoidja Tasakaal (Valdi Lootus, Teele Tuuna).

Eesti Disaini Maja erimärkimise ehk ostupreemia pälvisid pilliroost Sutu kohvitops (Pavel Sidorenko) ja taaskasutatud pudelikorkidest Kaardihoidja (Jegor Mljavov).

“Paekivi on tegelikult üksjagu keeruline, tal on väga palju erinevaid omadusi ja erinevates kihtides on erineva kvaliteediga kivi. Temast toota on lihtne kui leida õige kiht,” selgitas disainikonkursi rahva lemmiku laureaat Teele Tuuna.

Vanadest rehvidest tehti jalanõud

“Päris palju oli häid tooteid, aga minu lemmik oli siis vanadest rehvidest tehtud jalanõud,” jagas oma muljeid Tallinna abilinnapea Joosep Vimm.

Konkursile oodati ideid kolmes kategoorias, milleks on sümboolne RoheAsi, esinduslik RoheAsi ja väärikas RoheAsi. Väärika Roheasja tiitli said kaks disainerit.

“Kuidagi ju peab eksponeerima Eestimaa ilusat loodust. Ja miks mitte teha seda Eestimaa puhutud klaasi sees. Ja kui arvestada, et Eestimaal on jäänud veel nii vähe klaasipuhujaid, kes veel üldse klaasi puhuda oskavad, siis me viisime need kaks asja kokku,” rääkis Väärikas RoheAsi laureaat Kristi Tiido.

“Me oleme oma ilusale tootele andnud praktilise väärtuse. Neid saab panna lõhnama naturaalsete õlidega, mis puhastavad ruumi,” rääkis Väärikas RoheAsi laureaat Airike Altnurme.

„Inimestele meeldib kinke kinkida ja kinke saada, aga veelgi parem on, kui need meened on ka kasulikud. Aitäh kõigile disaineritele, kes näitavad eeskuju jätkusuutliku disaini ja tootmisega. Olen uhke, et Eestis tehakse nii palju praktilisi asju, mis on ka ilusad ja mille loomise käigus ei ole tehtud liiga ümbritsevale maailmale,“ ütles publiku lemmiku auhinna üle andnud abilinnapea Joosep Vimm.

„Rõõm on tõdeda, et roheline teema on muutunud disainerite loomingu iseenesestmõistetavaks osaks. Poolkäsitöönduslikud toodete puhul on seda loodussäästlikkust lihtsam teostada, eriti hea on aga, kui ka masstoodet saab keskkonnasõbralikult toota,“ sõnas Eesti Disainerite Liidu president Ilona Gurjanova.


Loe lisaks »

Eesti Disaini Maja avas Vanalinnas uue showroomi! 07.05.2022

Projekti "Fööniks" raames avati Tallinna Vanalinnas aadressil Suur-Karja 14 uus galerii-pood Estonian Design House+.
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti nimega "Fööniks", et pakkuda disaineritele platvormi koroonaaaegsel perioodil loomingu tutvustamiseks: "Fööniks on vanade kreeklaste uskumuste järgi mütoloogiline lind, kes "tõuseb tuhast" - mingi aja tagant ta sureb, süttides leegina põlema ning seejärel sünnib ta kohe uuesti pisikese linnupojana sealsamas tuleasemes, kus ta hetk enne leekidesse lahvatas."
Esitleme tuntud moedisainereid ning kodusisustuse kujundajaid: Eve Hanson, August, Piret Loog, Virtuoza/ Liisi Tui, Kelpman textile,  Cervo Volante,  VARKKI, Süsimust,  ALEXANDERLING,  New Vinatge by Kriss,  1.kiht, Reet Aus, KIRA Shoes,  Karl Joonas Alamaa,  Stella Soomlais, B'MOR studio,  Tarmo Luisk,  Toivo Raidmets jt.

Estonian Design House+
Suur-Karja 14, Tallinn
fashion & home
E-P kell 12-18
#estoniandesignhousePLUS

Loe lisaks »

Disainiviktori?n 06.05.2022

Kolmapäeval, 23. veebruaril, kell 19.00 toimub @Eesti disaini päev 2022 raames Kopli KÖÖK ruumides #disainiviktoriin.
Eesti Disainerite Liit_Estonian Association of Designers ning Disainiöö / Tallinn Design Festivali koostöös toimuvale disainiviktoriinile on oodatud osalema kõik disaini- ning mälumängusõbrad!
#disainiviktoriin on tiimidevaheline proovilepanek, mis kompab osalejate teadmisi disainist, arhitektuurist, moest, kuid ka reklaamist, ajaloost ja popkultuurist. Nii nagu disainimaailm on põnev ja lai, esitatakse ka viktoriiniküsimusi eri vormides ja mitme nurga alt! Sündmus on TASUTA! Viktoriini juhib ja küsimused koostab Kevin Loigu.

Loe lisaks »

Eesti Disaini Päev 05.05.2022

Tänavu tähistame juba seitsmendat korda Eesti Disaini Päeva!

Seda, mille üle rõõmu tunda, jagub piisavalt: kohalike brändide loomingut on tunnustatud paljudel rahvusvahelistel konkurssidel, tellimusi esitatakse kõikidelt kontinentidelt üle kogu maakera, kohalik disainiskeene on aktiivne ning edumeelne.

Seekordne loosung “Märka head Eesti disaini” kutsub ringkäigule, et tutvuda nii disaineritega isiklikult, kui ka nende loominguga.

“Eesti lauljaid ja näitlejaid tunnevad kõik nägupidi, disainereid teatakse aga äärmiselt vähe. Erialaliit soovib lähemalt tutvustada neid töökaid ja andekaid loomeinimesi, kelle toodetel me iga päev istume või kelle riideid ja ehteid kanname,” sõnab Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liit_Estonian Association of Designers president ja idee algataja.

Loe lisaks »

Konkurss RoheAsi 14.03.2022

Konkurssi „RoheAsi“ korraldab Eesti Disainerite Liit koostöös Tallinna linnaga, mis kannab 2023. aastal tiitlit Euroopa roheline pealinn.

Konkurss „RoheAsi" kutsub professionaale (disainerid, kunstnikud jt) looma keskkonnasäästlikke tooteid, mis oleksid kasutatavad igapäevaelus, samas stiilsed, innovaatilised ja kõrge esteetilise väärtusega ning kannaksid endas loodussäästlikkuse (taaskasutus, uuskasutus, ringmajandus), praktilisuse ja pikaealisuse põhimõtteid.

Otsime ja ootame uusi algatusi ning ideid, mille läbi edendada ja toetada erinevate huvigruppide seas keskkonnasõbralikku ellusuhtumist, leida nutikaid lahendusi ja sõnumikandjaid (sh ametlikke meeneid), mis haakuvad ühe või mitme rohelise pealinna programmi fookusteemaga: kaasav linn, nutikas linn, kestlik linn, õppiv linn.

Euroopa rohelise pealinna-aastaks on Tallinn seadnud eesmärgiks parandada linlaste elukvaliteeti ning luua parema elukeskkonna ja linnaruumiga keskkonnasõbralik linn, mil on ka kestlikest põhimõtetest lähtuv juhtimine. Samuti soovitakse kaasata Tallinna kogukondi rohkem linna arendamisesse, leida võimalusi roheinnovatsiooni toetamiseks ja rakendamiseks, arendada süsinikuneutraalset liikuvust ja ringmajandust ning aidata linnaelanikel paremini mõista keskkonnahoiu olulisust.


Konkurss jätkab Eesti Disainerite Liidu initsiatiivi tuua turule tooteid, mille järgi on märgatav nõudlus ning on jätkuks konkursisarjale, mille raames on juba selgunud parim "Väike Asi", parim "Meeste Asi ja parim "Laste Asi".

TAOTLEMINE JA LISAINFO: https://www.edl.ee/konkurss#15

Loe lisaks »

Ukraina toetuseks 14.03.2022

Esimese Ukraina
toetuseks korraldatud Eesti disaini heategevusmüügiga õnnestus koguda 2368 €, millega toetasime Eesti vabatahtlike päästeorganisatsioonide eraõiguslikku ühendust Päästeliit, kes kogus annetusi Ukraina päästjate abistamiseks.
Ukraina toetuseks avatud müügiala asub Eesti Disaini Maja Solarise showroom'is. Sinise ja kollasega märgitud toodete müügisummast annetatakse 100% Ukraina toetuseks.

Loe lisaks »

Rahvusvaheline näitus "SOS DESIGN" 07.09.2021

20.09—26.09.2021
Näituse ametlik avamine:
E 20.09 kl 18.00
T-L 12—20, P 12—18

@ Põhjala Esimene angaar

Tasuta!

XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus SOS Design esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes.

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign

Loe lisaks »

Konverents "SOS DESIGN" 07.09.2021

Rahvusvaheline konverents SOS Design, mis toimub Tallinna Disainifestival Disainiöö raames 23.09 on seekord fookusesse võtnud kriisiteema. Osutatakse disaini rollile ühiskonnas toimuvate muutuste ja kriisiolukordade lahendamisel. Seoses pandeemiaga on kriisi disainimise roll tähtsam kui eales varem. Lisaks pandeemiale on üleilmseid probleeme, mis nõuavad kiiret sekkumist, teisigi: majanduskriis, kliimasoojenemine, energiakriis, vaesus, vaimne kriis. Konverentsil esinevad kriisiolukordade asjatundjaid nagu Ubaldo Spina; tervishoiu spetsialist Ain Aaviksoo; Alessia Buffagni, kes räägib hädaolukordade disaini toomise vajalikkusest disainiharidusse. Dario Donato, kes esineb Itaalia Disaini Päeva raames, esitleb nägemust tuleviku ruumikogemuseest ning kuuleme Mask Arhitektidelt näiteid talumatu kliima leevendamiseks Dubais. Tööstusdisainer Helene Steiner tutvustab biotehnoloogia tooteid. Paul Mendieta esitleb lahendusi veepuuduse likvideerimiseks.

Loe lisaks »

Disainitänav "SAIL TALLINN 2021" raames 27.06.2021

Tänavu suvel toimub Tallinnas seni aegade suurim merepidu Sail Tallinn, mille raames avatakse ka koostöös Disainiööga suur #DISAINITÄNAV.

Oodata on meeleolukat kolmepäevalist programmi viies sadamas ja kuuel laval ning kokku esineb rohkem kui 200 artisti!

Sündmuse naelaks on uhked purjelaevad!
Loe lisaks »

Second Chance Veneetsia Disainibiennaalil 27.05.2021

Eesti disainerid on peale pikka koroonapausi taas ühinenud rahvusvahelise näituse projektiga. Veneetsia disainibiennaali raames avatakse 11.juunil kl 18:00 Eesti jätkusuutliku disaini näitus "Second Chance" ("Teine Võimalus"). Disainibiennaal on loodud 2016. aastal disainikultuuri edendamiseks ja rahvusvahelise disainerite võrgustiku laiendamiseks.

Eesti disain on paralleelselt arhitektuuribiennaali väljapanekutega esindatud kultuuride tuiksoonel juba teist korda. Kriisi ajal eriti ilmekalt esile kerkinud keskkonna teema on ajendanud selleaastase väljapaneku sisu. Näitus demonstreerib kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks toodeteks, mis aitab säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda. "Second Chance" näitusega püüame demonstreerida et nö prügist või jääkidest tehtud esemed on atraktiivsed ja nutikad: leiate Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskautuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest või plastpudelitest istmeid ja valgusteid; vanadest nahktagidest kotte jms. Väljapankus on ka näide, kuidas kuulsast Murano klaasist kausi killud on ehteks vormunud.

Näituse kuraator Ilona Gurjanova selgitab: "Eesti kuulub nende riikide hulka, kes on Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega tegelenud. Oleme kasutanud vana mööblit, üleliigseid materjale ja riided uuel viisil. Kuigi see on keskkonna jaoks hea asi, tegime seda pigem vajadusest. Lihtsam on kujundada midagi nullist, kus disaineril on valida kasutamiseks mis tahes materjali või esemeid. Samas upcycle tooted on originaalsed, tavaliselt käsitsi valmistatud ja lõbusad ning neil on keskkonnasõbralikkuse kõrval ka hing, lugu, mida rääkida."
Loe lisaks »

Loomekodu Kreekas 11.02.2021

SAMOSE LOOMEKODU
Resideerumine: veebruar 2020-mai 2021

Loomekodu asub Egeuse meres Kreeka suuruselt üheksanda saare Samose edelaosas. Maju on meil aastaringselt viis, majutusi seitse; ühes mereäärses majas on nimelt kolm merevaatega stuudiot.
Asupaik lõunarannikul tagab eriti hea kliima (3300 h päikest aastas on Euroopa kõrgeim näit), sooja merevee pea aastaringselt (alla 17 kraadi ka talvel ei lange) ning malbed, valgusküllased talved.
Talvel võib temperatuur detsembri teises pooles ja jaanuaris langeda 10-15 kraadi kanti, võib olla kohati üsna vihmane või tormine. Eelmine talv oli kuivem ja mõnusam, üle-eelmine jaanuar aga näiteks sisaldas üheksat tormipäeva. Veebruaris hakkab vaikselt kevad. Eile oli päikse käes näiteks 21 kraadi, käisin maika väel.
Halb ilm siin tähendab aga õnneks seda, et sompus ja vihmane ilm ei kesta kunagi üle paari päeva, sellele järgneb alati mõnus päikseline, rahulik ilm. Ning kui päike kütab õhu 20-23 kraadi peale, siis saab juba ujuma minna.

Samose Loomekodu alustab eeloleval talvel oma kolmandat hooaega. Esimene hooaeg oli üllatavalt hea, ning ka talvine täituvus (eelkõige kunstnike ja kirjanike, aga ka muud sorti loomeinimeste poolt) tubli 65 %.
Eelmine aasta oli muidugi masendav, loodame et pikemaajalised residendid annavad uueks hooajaks parema hoo. Talvel 2020-2021 on pidevalt seni kohal olnud keskmiselt kolm inimest.


Loe lisaks »

IN MEMORIAM - Bruno Tomberg 01.02.2021

IN MEMORIAM - BRUNO TOMBERG (29.03.1925-25.01.2021)

95 aastasena lahkus meie hulgast legendaarne disainer, Eesti disainihariduse rajaja, EKA emeriitprofessor Bruno Tomberg.

1966. aastal pandi Bruno Tombergi initsiatiivil alus ERKI tööstuskunsti kateedrile, tänasele disainiteaduskonnale, kust on poole sajandi jooksul välja kasvanud mitu põlvkonda Eesti tootedisainereid, kes on saanud kogeda Bruno Tombergi erilist õpetamisviisi ning saanud inspiratsiooni tema avangardistlikest ideedest ajal, mil sõna disain oli Eestis keelatud. Temata poleks tekkinud 1970ndate algul noori radikaalseid disainiharidusega kunstnikke, poleks olnud vihaseid debatte disaini ja tarbekunsti olemuse üle Kunstis ja Kodus ning Sirbis ega poleks sündinud väärikaid sisekujundajate põlvkondi. 1969. aastal algatas Bruno Tomberg näituste seeria „Ruum ja Vorm“, mille eesmärgiks seati uute ruumi ja vormi seoste otsingud, mitte objektide lõpetatus. Tomberg on tegutsenud ruumi- ja mööblikujundana, Eesti tekstiilikunsti on ta tugevalt mõjutanud omas ajas moodsate vaibakavanditega.

Oma aastatepikkuse töö eest pälvis Tomberg 1995. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia, 2003. aastal Kristjan Raua preemia ning 2005. aastal Valgetähe III klassi teenetemärgi. Tomberg sai EKA EDL EDK ühisel otsusel 2014.a. disainihariduse auhinna BRUNO (enda juhendatud ja Anneliis Aunapuu disainitud trofee).

Bruno Tomberg oli Eesti Disainerite Liidu auliige ning tema järgi on nime saanud tootedisainiauhind BRUNO, mida EDL on välja andnud alates 2006.aastast. Samuti on Bruno Tombergi looduse armastuse tõttu inspiratsiooni saanud Eesti disainereid tutvustav raamat "Woods and the Sea. Estonian Design and the Virtual Frontier" (Michael Dumiak). "Mets ja meri on minu katedraal...» (B.Tomberg).

Ärasaatmine toimus 30.jaanuaril 2021 Metsakalmistu kabelis.

Sügav kummardus,
EDL

Loe lisaks »

Loometoetused 2021 aastal 11.01.2021

Disainerid, kes loometoetust ei ole kahe aasta jooksul saanud, võivad taodelda 6 kuuks toetust (ja sellele järgneval 6 kuul pikendust), eeldades, et taotlemisele eelneval kuul ei ole saanud tulumaksuga maksustatavat tulu rohkem kui poole miinimumpalga ehk 292 euro ulatuses.

EDL liikmetel, kes soovisid loometoetust või toetuse kuuekuulist pikendust 2020.aastal aga vahendite nappuse tõttu said eitava vastuse, võivad teha uue taotluse 2021.a. vahenditele.

2021.a. EDL oma liikmetele stipendiume välja maksta ei saa, kuna kogu reserv on läinud loometoetuste maksmiseks.

Loomeliidud on teinud ühisavalduse Kultuuriministrile - eesmärgiks uute lisavahendite hankimine. Samuti oleme teinud ühisavalduse Peaministrile ja Euroopa Komisjonile, et rakendataks Euroopa Parlamendi soovitus jaotada RRF fonde kultuurivaldkonnale vähemalt 2%.

Väljavõte: "Pöördumises kutsusime valitsust üles eraldama kultuuri- ja loomemajanduse sektorile vähemalt 2% majanduse elavdamiseks ette nähtud Taaskäivitamisrahastu vahenditest, käsitlema kultuuri- ja loomesektorit ja -majandust ELi majanduse elavdamise kava raames strateegilise sektori ja prioriteedina, määrama kindlaks konkreetse eelarve kiirete ja konkreetsete meetmetega ning kaasama kultuuri- ja loomesektori sotsiaalsed partnerid jaotuskava aruteludesse.

Tahame komisjonile eraldi toonitada, et Eesti kultuuri- ja loomemajanduse sektori kogutööhõive protsent on märgatavalt kõrgem (5,6%) ELi keskmisest (3,7%) ja Eesti puhul ei peaks lähtuma üleskutses mainitud miinimummäärast vaid eraldama kultuuri- ja loomemajanduse valdkonnale oluliselt rohkem."

Vabakutselise loovisiku loometoetus

Loovisikute ja loomeliitude seaduse alusel saavad loometoetust taotleda vabakutselised loovisikud, kes tegelevad loometegevusega autori või esitajana kas arhitektuuri, audiovisuaalse kunsti, disaini, etenduskunsti, helikunsti, kirjanduse, kujutava kunsti või stsenograafia loomealal ning kelle loometegevuse tulemuseks on konkreetne teos – autoriõiguse objekt. Loomealade tugiteenuse pakkujad (kes ise teoseid ei loo) loometoetust taotleda ei saa.

TÄHELEPANU! 2020. aastaks on loometoetusteks mõeldud vahendid otsas, eelarvevahendid avanevad uuesti jaanuaris 2021.

Loometoetus

Vabakutselisel loovisikul, kes kuulub ühte tunnustatud loomeliitudest ja vastab loovisikute ja loomeliitude seaduses nimetatud tingimustele (LLS § 3 lõige 1 ja § 16), on õigus saada loomeliidu kaudu loometoetust kuus kuud, võimalusega pikendada toetuse perioodi veel kuue kuu võrra. Loometoetuse suurus on Vabariigi Valitsuse kehtestatud riiklik miinimumpalk ning toetuse saajale on tagatud ka ravikindlustus. Loovisik võib taotluse esitada igal ajal, kui sissetulekud on kaotatud ja isik vastab seaduse tingimustele, taotluste esitamiseks ei ole tähtaegu. Igas tunnustatud loomeliidus (vt nimekiri) on loometoetuste eest vastutav töötaja, nõu võib küsida ka Kultuuriministeeriumist.

 • Toetuse saamiseks peab vabakutseline loovisik, kes on mõne tunnustatud loomeliidu (vt nimekiri) liige, esitama taotluse oma loomeliidule. Juhul kui loovisik kuulub mitmesse loomeliitu ning pole teinud avaldust, et tema kohta arvestataks toetust vaid ühele loomeliidule, tuleb taotlus esitada kõigile loomeliitudele, mille liige ta on. Lisainfot taotlemise kohta saab loomeliitudest.

NB! Loometoetuse maksmise perioodi pikendamise taotlus peab olema esitatud vähemalt 30 päeva enne loometoetuse maksmise esimese perioodi lõppemist.

TÄHELEPANU! Seoses eriolukorrast 180 päeva möödumisega muutuvad nn tavapäraseks loometoetuse taotlemise tingimused:

 • Oktoobris ja novembris 2020 tohib toetuse saamise ajal erinevate ebaregulaarsete sissetulekute summa olla kuni üks miinimumpalk kuus ehk 584 eurot (NB! samas peab isik vastama siiski LLS § 3 lg 1 nõuetele ehk ei tohi töötada töölepingu või mõne muu sarnase lepingu alusel). Alates detsembrist 2020 tohib toetuse saamise ajal erinevate ebaregulaarsete sissetulekute summa olla kuni pool miinimumpalka kuus ehk 292 eurot (NB! samas peab isik vastama siiski LLS § 3 lg 1 nõuetele ehk ei tohi töötada töölepingu või mõne muu sarnase lepingu alusel).
 • Kui praegune loometoetuse saaja esitab loometoetuse pikendamise taotluse õigeaegselt ehk 30 päeva enne oma praeguse loometoetuse perioodi lõppu (loometoetuse periood arvestatakse loometoetuse taotluse esitamisest 6 kuud) ja tema suhtes tehakse haldusakt (otsus) taotluse rahuldamata jätmise kohta raha puudumisel, saab ta 2021. aasta jaanuaris esitada uue loometoetuse pikendamise taotluse, kui vastab LLS § 16 sätestatud tingimustele.
 • 2020. a oktoobris, novembris ja detsembris tohib toetust taotleda vabakutseline loovisik, kes taotlemisele eelneval kuul (vastavalt siis septembris, oktoobris ja novembris 2020) ei ole saanud tulumaksuga maksustatavat tulu rohkem kui ühe miinimumpalga ehk 584 euro ulatuses. Alates jaanuarist 2021 tohib toetust taotleda vabakutseline loovisik, kes taotlemisele eelneval kuul ei ole saanud tulumaksuga maksustatavat tulu rohkem kui poole miinimumpalga ehk 292 euro ulatuses.

Loe lisaks »

2020 Tootedisainiauhind BRUNO võitjad 09.11.2020

BRUNO 2020 VÕITJAD:
EGG Laura Saks ehted
Autor(id): Laura Saks
Kategooria: elustiili toote disain

N30 välimööbli seeria
Autor(id): Pavel Sidorenko, Vitali Valtanen
Kategooria: elukeskkondliku toote disain

Saunum Premium keris
Autor(id): Martin Pärn, Pent Talvet, Sven Sõrmus, Kaspar Torn, Janno Nõu
Kategooria: insenertehnilise toote disain
Loe lisaks »

29.06 toimus EDL korraline Üldkogu 02.07.2020

29.juunil toimus Eesti Disainerite Liidu igaaastane üldkogu Põhjala tehases, kus alates 2020.a. maist asub ka EDL uus kontor. Koosolek algas ettekannetega. Oma organisatsiooni tutvustas EVEA president Heiki Rits ning pakkus välja erinevaid koostöövõimalusi. Daniel Kotsjuba esitles UNILAB Sprint koolitust ning rääkis universaaldisainist. EDL juht Ilona Gurjanova andis ülevaate EDL tegevustest 2019-2020 ning kriisiga seotud abipakettidest. Eelneva perioodi tippsündmuseks võib pidada Eesti disaini päevi Jaapanis, kus osales 23 firmat. Õnnestunud oli ka Luther Isokon rändnäitus, mis viimasena tegi peatuse Helsinkis, Habitare messil. Meenutati tootedisainiauhind BRUNOle kandideerimise tähtaegu, tutvustati XV Disainiöö kava ning eesseisvaid projekte. Revisjonikomisjoni esimehe Timur Seifulleni kokkuvõtte põhjal kinnitas Üldkogu 2019.a. majandusaasta aruande. Koosolekul tõdeti, et erialaliidu rahastamine on nõrk ja vajalike rahvusvaheliste projektide läbiviimist halvab omafinantseeringu puudumine. Disaini sihtkapitali puudumine KULKAs jätab disainiprojektid tihti vaeslapse rolli.

Koosolek valis järgmiseks kolmeks aastaks juhatuse, kus oli 2 uut liiget - Johanna Tammsalu ja Daniel Kotsjuba. Presidendina jätkab Ilona Gurjanova ning ka loometoetuste- ja revisjonikomisjoni koosseis jääb samaks. Peale valimistulemuste kättesaamist veedeti meeleolukalt aega Botiku aiapeol.

EDL juhatus ja president :
1.Reet Aus (34 häält)
2.Aivar Habakukk (32 häält)
3.Daniel Kotsjuba (32 häält)
4.Tarmo Luisk (31 häält)
5.Hugo Mitt (26 häält)
6.Kärt Summatavet (29 häält)
7.Johanna Tammsalu (32 häält)

8.Ilona Gurjanova (34 häält)

Revisjoni komisjon:
1.Timur Seifullen (32 häält)
2.Mare Remmelgas (28 häält)
3.Linda Tamm (29 häält)

Loometoetuste komisjon:
1.Keret Altpere (29 häält)
2.Ülar Linnuste (31 häält)
3.Mait Summatavet (27 häält)
Loe lisaks »

Kriisiabi tootedisainerite väikefirmadele 06.05.2020

Kriisiabi disainiettevõtetele

Taotlusvooru eesmärk on COVID-19 puhangust tingitud kahjude ja eesolevate möödapääsmatute kulude kompenseerimine disainivaldkonna mikro- ja väikeettevõtetele, et tagada nende jätkusuutlikkus ja mitmekesisus olukorras, kus nende tulud on väga suurel määral langenud või langemas.

Taotlusvooru aluseks on määrus „COVID-19 puhangust tingitud erakorraline abi kultuuri- ja spordivaldkonnale“

Toetust võivad taotleda:

 • Eestis registreeritud juriidilised isikud.
 • Riigi- või kohaliku omavalitsuse asutused.

Selgitus: Meetmega toetatakse disainerite mikro- ja väikeettevõtteid, isetootvaid disainereid, kelle elatusallikas on autorilooming, mida nad müügi eesmärgil tiražeerivad. Autoriloomingu all mõistetakse originaalteoseid, mis on autori enda intellektuaalse loomingu tulemus Autoriõiguse seaduse tähenduses. Toetatakse disainer-ettevõtjaid, kelle ettevõte on materjalipõhise disaini alal vähemalt kolm aastat tegutsenud, viimase kolme aasta keskmine aasta käive on vähemalt 25000 eurot ning kes loovad soovitavalt professionaalsel tasemel ekspordipotentsiaaliga uudse vormikeelega materjalipõhiseid tooteid.

Taotleja peab vastama järgmistele nõuetele:

 • Ettevõtte põhitegevusalaks on materjalipõhine disain.
 • Disainer-ettevõtja elatusallikas on autorilooming.
 • Ettevõtte viimase kolme aasta keskmine käive on vähemalt 25000 eurot.
 • Ettevõte on tegutsenud materjalipõhise disaini alal vähemalt kolm aastat.
 • Ettevõte ei ole pankrotis, likvideerimisel ega sundlõpetamisel ning tal ei ole kehtivat äriregistrist kustutamise hoiatust.
 • Ettevõttel puuduvad riiklike maksude maksuvõlad enne 2020. a 12. märtsi või on need ajatatud.
 • Ettevõttel ei ole majandusaasta aruande esitamise võlga.

Taotlemine

Taotlus tuleb esitada esindusõigusliku isiku või selleks volitatud isiku poolt Kultuuriministeeriumi toetuste taotlemise e-keskkonnas.

Taotlus peab sisaldama järgmisi andmeid ja dokumente:

 • üldandmed taotleja kohta;
 • eriolukorra eelne 2020. a eelarve, sealhulgas kõik tulud ja kulud, investeeringud ja muud kohustused võrdluses eriolukorra mõjusid arvestava 2020. a korrigeeritud eelarvega; samuti kokkuhoiu protsent võrreldes planeerituga kululiikide kaupa;
 • seletuskiri eelarve juurde, milles käsitletakse muutusi tulude ja kulude struktuuris, tulude juures on välja toodud summaliselt, mis on hinnanguline tulude langus kitsalt eriolukorra ajal ja sellele järgnevalt; kulude struktuuris ülevaade kokkuhoiu kohtadest ja muudest kulude muutustest, sealhulgas mitte põhitegevusega seotud tegevustega kaasnevad kulud ja tulud;
 • sisuline ülevaade tegevusplaani muutustest ja selle mõjust eelarvele ja tegevuse jätkusuutlikkusele;
 • teave Eesti Töötukassa töötasu hüvitise meetmest või mõnest muust eriolukorra meetmest saadud või taotletava hüvitise suuruse kohta. Kui Eesti Töötukassasse ei pöördutud või sinna ei kvalifitseerutud, siis vastav põhjendus;
 • taotlejaks olev juriidiline isik, välja arvatud riigi raamatupidamiskohustuslane, esitab tõendatud info 2019. a majandustegevusest laekuva tulu suuruse kohta kogutuludest. Tõendiks võib olla raamatupidamisprogrammi väljavõte või majandusaasta aruanne või selle projekt või maksuameti tõend või statistikabaasi info;
 • volikiri, kui taotleja esindusõiguslik isik tegutseb volituse alusel ja volitus ei ole antud toetuse andja toetuste taotlemise e-keskkonna kaudu.

Taotlusvoor avatakse 8. mail ning taotluste esitamise tähtpäev on 18. mai 2020.

Taotluse menetlemise tähtpäev on kuni 30 tööpäeva alates taotlusvooru sulgemisest.

Toetus makstakse toetuse saajale välja kümne tööpäeva jooksul pärast taotluse rahuldamise otsuse tegemist.

 

Loe lisaks »

Toetusmeetmed disaineritele 22.04.2020

Tutvustame disaineritele kriisi toetusmeetmeid. 


Vabariigi valitsuse eriolukorra veebileht:

- Eriolukord Eestis 
- kriis.ee
- Kriisiinfo telefon: 1247
- Rahandusministeerium: Kriisi majandusliku mõju leevendamine riigihangete abil

 

Toetuse saamise võimalused:

Kui oled disainivaldkonna loomeinimene:

– Loovisikud, kes tegutsevad mõnel loovisikute ja loomeliitude seaduses loetletud loomealal ja on kaotanud sissetuleku, saavad taotleda loometoetust, mille tingimuste kohta saab lugeda siit.

Loomeliidu liikmed taotlevad läbi liidu, kes liidu liige ei ole, saab taotluse esitada Kultuuriministeeriumile. Toetuse tingimuseks on töötasu või sellega võrreldava regulaarse tasu puudumine. Hetkel on taotlemise eelduseks igasuguse sissetuleku (va projekti- jm sihttoetused) puudumine taotlemisele eelneval kuul.

NB! Hetkel on riigikogus lugemisel seadusemuudatus, mille kohaselt eriolukorra ajaks ja sellele järgnevaks kuueks kuuks lihtsustatakse loometoetuse saamise tingimusi ja suurendatakse välja antavate toetuste eelarvet.

– Kultuurkapitalist on võimalik taotleda eristipendiumi. Stipendium on mõeldud selleks, et säilitada raskustesse sattunud loomeinimeste tegevus ka viirusepuhangust tingitud kriisis. Stipendiume saavad määrata nii maakondlikud ekspertgrupid kui ka valdkondlikud sihtkapitalid. Ekspertgruppide eristipendiumi piirmääraks on kuni 500 eurot ning sihtkapitalidel kuni 2000 eurot. Eristipendiumi määramiseks saavad ettepanekuid teha kõik Kultuurkapitali tegevusvaldkondadega seotud juriidilised ja füüsilised isikud, sealhulgas ka abivajajad ise ning neid saab esitada alates 6. aprillist kuni 30. aprillini (kell 23.59).

 

Kes ühel või teisel põhjusel loometoetuse taotlemise tingimustele ei vasta, neil on võimalik ennast töötuna arvele võtta:

- Töötukassa jagab erinevaid hüvitisi ja toetusi, mille taotlemise tingimustega tasub ennast kurssi viia.

- Toetuse saamise tingimuseks on, et inimene on viimase 12 kuu jooksul olnud vähemalt 180 päeva hõivatud tööga. Tööna määratletakse paraku ainult sotsiaalmaksuga maksustatud töösuhteid, see tähendab, et stipendiumid, toetused, autoritasud ei lähe tööna arvesse. Kui oled hiljuti ülikooli lõpetanud, siis tasub teada, et õppimist käsitletakse tööga võrdsustatud tegevusena.

- Kõikidele registreeritud töötutele hakkab 30 päeva möödudes kehtima ravikindlustus, olenemata sellest, kas nad saavad Töötukassalt rahalist toetust. Töötuks vormistamine toimub eriolukorra ajal elektrooniliselt.

Lisainfo: www.tootukassa.ee/content/toetused-ja-huvitised/tootutoetus

 

Kui oled institutsiooni või muu juriidilise isiku esindaja
(sh vabakutselised, kes tegutsevad OÜ või FIEna):

– Organisatsioonidel, institutsioonidel ja ettevõtetel (nt graafilised disainerid, kirjastajad jne, OÜ kaudu tegutsevad vabakutselised, kes maksavad töötajatele, sh endale, regulaarset palka) on võimalik taotleda Töötukassalt töötasu hüvitist. Seda saab taotleda juhul, kui organisatsioonil on töölepingu alusel töötavad töötajad(vähemalt 1) ja ollakse sattunud raskustesse neile palga maksmisel. Töötasu hüvitist saab taotleda olenemata organisatsiooni suurusest ja juriidilise isiku vormist (OÜ, AS, MTÜ, SA). Hüvitist makstakse, kui tööandja on olukorras, mis vastab vähemalt kahele tingimusele (!) kolmest:

- Tööandja käive või tulu on sellel kuul, mille eest hüvitist taotletakse, langenud vähemalt 30% võrreldes eelmise aasta sama kuu käibe või tuluga;

- Tööandjal ei ole vähemalt 30% töötajatest kokkulepitud mahus tööd anda;

- Tööandja on vähemalt 30% töötajatest vähendanud töötasu vähemalt 30% või alampalgani.

Hüvitise suurus on 70% töötaja keskmisest kalendrikuu töötasust. Hüvitise ehk riigi poolt kompenseeritava summa maksimumsuurus on 1000 eurot (bruto). Tööandja peab lisaks maksma töötajale töötasu vähemalt 150 eurot (bruto). Töötukassalt ja tööandjalt kokku saab töötaja vähemalt alampalga ehk 584 eurot. Kui töötaja sai osalise tööajaga töötamise tõttu alampalgast väiksemat töötasu, siis säilib tema senine sissetulek. Töötajal on õigus hüvitist saada kuni kahe kuu eest kolmekuulise perioodi jooksul (märts, aprill, mai 2020).

Hüvitist makstakse otse töötajale tööandja avalduse alusel, mille ta esitab Töötukassale iga kalendrikuu kohta eraldi. Avaldusi saab esitada alates aprilli algusest. Lisainfo: www.tootukassa.ee/content/tootasu-huvitis 

– Kui sa tegutsed FIEna, saad arvestada sellega, et 2020. aasta I kvartali sotsiaalmaksu avansilise makse tasub sinu eest riik. Kui sa oled avansilise makse juba tasunud, siis saab raha kasutada ükskõik millise maksukohustuse katmiseks või võib selle küsida tagasi (raha kantakse pangakontole).

FIE-l tasub arvestada, et kui sa peatad äriregistris oma tegevuse, katkeb 2 kuu pärast sinu ravikindlustus. Seega soovitatakse neil, kellel on ravikindlustus just FIE-na registreerimisest tulenevalt, tegevust pigem mitte peatada. Nii FIE-dele kui ka teistele maksumaksjatele ei arvutata ega määrata kahe kuu jooksul ehk 1. märtsist 1. maini maksuvõlgadelt intresse. Lisainfo: www.emta.ee/et/eriolukord

Loe lisaks »

Eesti Disainerite Liidu ja disainiettevõtete pöördumine EV kriisikomisjoni poole! 02.04.2020


Käesolevaga edastame Eesti disainivaldkonna mikro- ja väikeettevõtete välkküsimustiku andmed, analüüsi, tulemused ja ettepanekud.


Küsitlusele vastanud 138 isetootva disainiettevõtete vältimatute kulude katmise vajadus 2020. aasta märtsis ja aprillis on 1 180 356 € (keskmine 8744 €), mida võib laiendada kogu valdkonnale (arvestades, et isetootvaid disainettevõtteid on 2018. aasta seisuga 349; allikas KI 2018. aasta raport) kogusummas 3 051 656 €.

Küsimustiku analüüsi tulemusena vajavad ettevõtted kõige enam abi:

1.     Tööjõukuludega

2.     Üüri- ja üldkulude katmise ning rendipindadega

3.     Käibevahendite ja varasemalt võetud laenukohustuste katmisega

4.     Varasemalt saadud ettevõtlustoetuste aruandluskohustuste tingimuste leevendamise ja tühistamisega

Täpsemad toetuste vajadus ja ettepanekud on välja toodud küsimustiku tulemuste analüüsi punktis 8, Lisa 2.
 

Lisaks toetame käesolevaga EVEA ettepanekuid väikeettevõtete likviidsuse toetamiseks, sh EVEA ettepanekut avada „solidaarsuse fond“ või toetusmeede, mille sihtgrupp on FIE-d, mikro- ja väikeettevõtjad, kelle tegevus on oluliselt kannatanud koroonakriisi tõttu (müügitulu langus üle 30% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga; sh arvestades disainiettevõtete hooajalisust) ning maksta seda taotluste alusel arvestusega, et see kataks konkreetse ettevõtte normaalsed püsikulud 70% ulatuses kolme kuu jooksul. Samuti oleme küsimustiku tulemustele toetudes täiesti veendunud lihtsustatud korras taotletava soodsate tingimustega mikrokrediidi meetme vajalikkuses (EVEA pöördumine 31.03.20 p. 8) - disaini mikroettevõtted vajavad tungivalt nii kompensatsiooni kui sildfinantseerimist ja käibevahendeid kriisist väljumiseks.

Sildfinantseerimise ja krediidimeetmete vajaduse ning ettepanekud on välja toonud ka muusikaettevõtete ja -organisatsioonid oma kompensatsiooni- ja leevendusmeetmete ettepanekutega pöördumises (26.03.20 p. 5) - toetame ettepanekuid!

Soovime rõhutada, et kõikide meetmetega tuleb ära hoida mikroettevõtete mõttetut pankrotistumist, sest see takistab 3 aastat peale pankrotti uuesti ettevõtlustegevuse alustamist ning tähendaks valdkonna laostumist – s.t et kaotame andekad ja riigi kuvandit loovad loomeinimesed ettevõtlusest kolmeks aastaks. See omakorda soosib tulevikus skeemitamist, ettevõtete viimist välismaale ning loomeettevõtjate motivatsiooni täielikku kadumist. On mõistetav, et kõiki ettevõtteid hetkel päästa ei ole võimalik ning riiklikult peaks toetama ja hoidma end aastate jooksul visalt üles töötanud ja juba edu saavutanud disainereid ja ettevõtteid. Seega teeme ettepanekud järgmiseks kriteeriumiteks:

Toetuse saamise eeldused: 

1.     Ettevõtte põhisissetulek peab tulema loomealalt või -tegevusest

2.     Ettevõtte käibe alampiir on 20000-25000€ aastas

3.     Toetuste jagamisel tuleb vaadata eelmiste aastate näitajaid tervikuna, näiteks 2018. aasta majandusaruannet, mitte hinnata ainult viimaste kuude käivet. See loob adekvaatsema pildi ettevõtte tegevusest ning aitab vältida skeemitajaid ja kasulõikajaid, kes hetkel võivad 2019. aasta näitajatega manipuleerima hakata, kuna majandusaasta aruanded on veel esitamata.


4.     Kindlasti tuleb arvestada ettevõtete valdkonnaspetsiifilise hooajalisusega, mis põhjendab taas, et on vaja vaadata eelmiste aastate näitajaid tervikuna, mitte hinnata ainult viimaste kuude laekumisi.

 
Disainivaldkonna spetsiifilisuse mõistmiseks on näidiseks lisatud rahvusvaheliselt tunnustatud ja eksportiva disainiettevõtte profiil ning ettevõtte tekkinud murekohad antud eriolukorras (Lisa 3).

 

Pöördumisele on lisatud:

Lisa 1. Anonümiseeritud vastuste koondtabel
Lisa 2. Välkküsimustiku tulemuste kokkuvõte
Lisa 3. Disainiettevõtte näidisjuhtum

 

Lugupidamisega

Eesti mikro- ja väikeste disainiettevõtete nimel Eesti Disainerite Liit

Ilona Gurjanova
Eesti Disainerite Liidu president

Loe lisaks »

Kandideerimine tootedisaini auhinnale Bruno on avatud 27.02.2020

23.02, Eesti Disaini Päeval, algas kandideerimine tootedisainiauhiinale Bruno, mis on üks Eesti Disainiauhindadest, mida antakse välja XV Disainiöö raames 18.09 Põhjala tehases toimuval galal.

_Tootedisaini auhind Bruno antakse väljapaistva toote või -tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena.  

_Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiraźeeritav tooteseeria.

_Taotluse disainiauhinna saamiseks võivad esitada kõik Eesti Vabariigis registreeritud ettevõtete ja/või alalist elukohta ning elamis- ja tööluba omavate autorite poolt loodud tööd.

_Hindamise objektiks on selgitustega toote foto(d) (www.edl.ee/konkurss). Zürii valib välja interneti kaudu nominendid, kes pääsevad II vooru ja esitavad lõplikuks hindamiseks oma tooted disainiauhindade näitusele. Väljavalitud nominentide tööd pääsevad disaini aastaraamatusse.

_Alates 2020.aastast on tootedisainiauhinnale Bruno kandideerimine tasuline - 35 EUR - iga taotluse kohta. EDL liikmetele on taotlemine tasuta.

_Bruno trofee ja rahaline auhind 3000 € kuulub tootedisaini autorile või autorite grupile igas kolmes kategoorias:

PARIM ELUKESKKONDLIKU TOOTE DISAIN

PARIM ELUSTIILI TOOTE DISAIN

PARIM INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN

Auhindade ülene tunnustus ELUMUUTVA DISAINI AUHIND antakse välja kõige suurema mõjuga disaintootele, mille puhul hinnatakse võimekust aktuaalsete kriisiolukordadele lahendusi leida; ette näha tuleviku stsenaariume ja muudatusi ühiskonnas; võimet luua radikaalseid muutusi meie igapäevaellu ja positiivset elustiili muutust. Elumuutva disaini auhinnale ei saa kandideerida; zürii teeb valiku nominentide hulgast. 

Kandideerimise tähtaeg on 13.juuli 2020.

Loe lisaks »

Eesti Disaini Päev 27.02.2020

23.veebruaril 2020 toimus viies Eesti Disaini Päev. Selleks puhuks oli avatud Solarises pop-up väljapanek uutest toodetest Solarise Disainitänaval ning ühtlasi tähistati Eesti Disaini Maja kümnendat aastapäeva. Samal päeval kuulutati välja ka kandideerimine tootedisaini auhinnale Bruno ning lanseeriti uus tähis - "Originaalne Eesti Disain", millega eristatakse tooteid, mille autoriks eestimaalane.
Loe lisaks »

Eesti disaini ühisväljapanek Jaapanis 24.04.2019

Ühiselt Jaapanisse!


EDL initsiatiivil organiseeritakse messil Interior Lifestyle Living 2019 Eesti ühisstend. Mess toimub 20.-22.11.2019 Tokyos [Big Sight] ning järelüritus pop-up poe kujul leiab aset 23.-24.11.2019 Yokohamas [Zou-no-hana Terrace].

Eesti Disainerite Liit koostöös EAS-i ja Kodamu OÜ-ga kutsuvad sisustus- ja elustiiliettevõtteid tegema koostööd Jaapani suunal. Tokyo Interior Lifestyle Living 2019 messile on planeeritud 70m2 suurune ühistend, mis sisustatakse Eesti disaintoodetega. Kõrvuti planeeritava Koda maja väljapanekuga eksponeeritakse sisustus-, tööstus- ning elustiili tooteid. Kahel messijärgsel päeval avatakse ca 120m2 klaaspaviljonis pop-up showroom Yokohamas, kus on võimalik ka oma tooteid müüa ja klientidega vabamas õhkkonnas suhelda.

Osalema on oodatud ekspordile orienteeritud firmad, kes on suutelised vastavalt tellimustele operatiivselt tootmist korraldama.

Firmadel, kelle aastakäive on alla 300 000 EUR, tuleb osalemiseks tasuda 2000€. Ilma Jaapanisse sõitmata 1000€.
Firmadel, kelle aastakäive on üle 300 000 EUR, tuleb osalemiseks tasuda 3200 EUR. Ilma Jaapanisse sõitmata 2000€.
Osalemise omahind on 10 000€.

HIND sisaldab:
_sõidu- ja majutuskulu (1 in)
_ca 6 m2 pinda messi ühisstendil ja võimalus esitluseks pop-up poes
_toodete transpordikulu ja paigaldamist
_stendi kujundust
_tõlketeenust
_osalemist jaapanikeelses turunduskampaanias (kutsed, fotod, videod, tekst)
_lehekülge jaapani/ingliskeelses trüki- ja digikataloogis
_konsultatsioone ja koolitusseminari (EAS Jaapan ja PR firma)


Huvilistel võimalus ühendust võtta enne 6.MAID! Osalemise otsus tehakse teatavaks 31.maiks.

Täida ankeet: http://bit.ly/EDM_Japan


Loe lisaks »

Eesti Disainerite Näoraamat ERM-s kuni 26.maini 16.04.2019

Eesti disainerite ning disaineri elukutse laialdasemaks tutvustamiseks koostatud näitus nüüd Tartus.

Ajavahemikus 2012 - 2017 valmis disainer Ülar Linnuste loomeprojektina Eesti Disainerite Liidu liikmeid tutvustav 6 etapiline näitus. Selle projekti käigus portreteeris ja koostas ta disaineritest kolleegide loometegevuse lühiülevaated varustades need QR koodiga (kokku 61 EDL liiget).

DISAINERITE NÄORAAMAT on mõeldud disaineri elukutse laialdasemaks tutvustamiseks ning propageerimiseks läbi konkreetsete persoonide. Tänases tarbimisühiskonnas ümbritseb disain meid sedavõrd tihedalt, et me enam isegi ei mõtle aktiivselt, kes selle kujundanud on. Kõik need tooted ja meid ümbritsev keskkond on aga just suuresti disainerite töö vili.

Loe lisaks »

Eesti disainil üks Red Dot juures 25.03.2019

Eestis loodud naturaalsest puidust iseliimuv seinakattematerjal Groveneer võitis disainiauhinna Red Dot!

Loe lisaks »

Konkurss "Laste Asi" näitus 21.02.2019

Eesti disaineritelt uudistooted lastele  

Eesti Disaini Päeval, 23.veebruaril, esitletakse Solarises asuvas Eesti Disaini Majas professionaalidele suunatud konkursi "Laste Asi" nominente ning kuulutatakse välja konkursi võitjad. Konkursile oli võimalik kandideerida 18.veebruarini. Auhinnale pürgijaid oli 32 ning II vooru pääses 16 tööd.  

Züriisse kuulusid Kersti Jaigma (ajakiri Diivan peatoimetaja), Tarmo Luisk (kolmekordne isa ja disainer), Paula Rits (Eesti jõulufilmi "Eia jõulud Tondikakul" peaosatäitja), Kristin Lepikson (Solaris Keskuse turundusjuht) ja Eva Liisa Kubinyi - (MA tudeng Göteborgi Ülikoolis laste kultuuri disaini erialalt. 

Idee autori, Eesti Disainerite Liidu (EDL) esinaise Ilona Gurjanova sõnul ajendas konkurssi korraldama asjaolu, et Eestis napib kodumaise päritoluga funktsionaalseid, harivaid, kasutajasõbralikke laste tooteid. Konkurss jätkab EDL initsiatiivi tuua turule tooteid, mille järgi on märgatav nõudlus. Eelnevalt on mitmed tuntud hittooted nagu "Lipspõll", "Velkur", "Vaikusemurdja" jt. saanud hoo sisse just konkurssidest: "Väike Asi", "Meeste Asi" või "Sellist kinki ma tahaksin". 

Võistlustingimuste põhjal võib eeldada, et konkursile kandideeriv toode peaks olema lastesõbralik, hariv, ergonoomiline, esteetiliselt nauditav ning kandma endas loodussäästlikkuse, praktilisuse ja pikaealisuse põhimõtteid.  

Loe lisaks »

Konkurss "Laste Asi" 08.01.2019


Konkurss „Laste Asi“ 7.01-18.02.2019

Kandideerida saab siin kuni 18.veebruarini kl 00:00! 

Taust ja eesmärk:

Konkurssi „Laste Asi“ ajendas korraldama asjaolu, et Eestis napib kodumaise päritoluga funktsionaalseid, harivaid, kasutajasõbralikke laste tooteid/teenuseid. Konkurss jätkab EDL initsiatiivi tuua turule tooteid, mille järgi on märgatav nõudlus. Eelnevalt on mitmed tuntud hittooted nagu "Lipspõll", "Velkur", "Vaikusemurdja" jt. saanud hoo sisse just konkurssidest: "Väike Asi", "Meeste Asi" või "Sellist kinki ma tahaksin". 

„Laste Asi“ sarjas kandideeriv toode/teenus peaks olema lastesõbralik, hariv, ergonoomiline, esteetiliselt nauditav ning kandma endas loodussäästlikkuse, praktilisuse ja pikaealisuse põhimõtteid.

Konkurss „Laste Asi" kutsub professionaale (disainerid, kunstnikud jt) looma laste ja lastevanemate vajadusest lähtuvaid lastesõbralikke teenuseid ja keskkonnasõbralikke tooteid, mis oleksid kergesti kasutatavad igapäevaelus, oleksid stiilsed ja kõrge esteetilise väärtusega.

Konkursile laekuvatest töödest tehtud valikut eksponeeritakse Solarises, meedias ning teistel näitustel. Tiražeeritud tooteid realiseeritakse soovi korral Eesti Disaini Maja kaudu.  

Loe lisaks »

Estonian Modern. Marseille 15.12-13.01.2019 18.12.2018

ESTONIA MANIA. Prantsusmaa avastamas Eesti disaini.

EESTI MODERN. Marseille, Prantsusmaa

Alates 18.detsembrist kuni 15. jaanuarini 2019 saab Marseille'is UNESCO kaitse all olevas Le Corbusieri hoones tutvuda mitme omapärase väljapanekuga Eesti kaasaegsest disainist ning ajaloolise näitusega "Estonian Modern”, mis tutvustab Eesti panust radikaalselt uudse linnakeskkonna loomisel.

Eesti Disainerite Liidu ja Kolektiv 318-ga koostöös läbiviidav ühisüritus koosneb seminarist, vastuvõtust ja kahest näitusest: "Luther & Isokon", mis uurib Eesti, Suurbritannia ja Bauhausi ootamatuid ja kaugeleulatuvaid ühendusi ning ülevaatenäitusest "Size Doesnt Matter" ("Suurus pole oluline”), mis keskendub kaasaegsele eesti disainile. Eesti Disaini Maja pop-up-pood tutvustab prantslastele ka Eesti silmapaistvamaid kaubamärke.

Eesti Disainerite Liit (EDL) töötas välja kontseptsiooni Eesti disaini välisriikides tutvustamiseks aastal 2014. "Size Doesn’t Matter” kontsept vastandab maa väiksust disainerite ja nende saavutuste rohkusele. Varem on ekspositsiooni olnud võimalik näha Brüsselis, Tallinnas, Viinis, Stockholmis, Caenis, Londonis, Pariisis, Veneetsias. Iga uue linna puhul toimub näituse kollektsioonis muudatusi. Marseille kollektsioon on koostatud koostöös prantslastega ning asetatud elavasse keskkonda - Le Corbusier maja näidiskorterisse. Eesmärk on tutvustada tänapäeva Eesti disaini läbi modernismi ajaloo võtme.

Suurepärases brutaalses ajaloolises miljöös püstitatud näitused, 140 kuulajaga läbiviidud seminar ning sellele järgnenud rahvarohke vastuvõtt andsid kinnitust suurenevast huvist Eesti kultuuri ja ajaloopärandi vastu. Seekord seisnes väikese Eesti roll selles, et panna kaks suurt riiki omavahel mõtteid vahetama eelmise sajandi silmapaistvatest arhitektidest ja disaineritest ning nende seotusest Bauhausiga unustamata sealjuures Lutheri tehase panust modernistliku linnakeskkonna loomisel. Inglismaalt olid esinema kutsutud Isokoni ajaloo uurijad Magnus Englund ja Leyla Daybelge. Isokoni ja Le Corbusier maja vahel on palju sarnasusi ning prantslasi ei jätnud külmaks inglaste ettevõtlikus oma maja kohta muuseum ja näitus teha. Sisustusajakiri Elle Decoration kutsub Eesti disaini invasiooni Marseille’s Estonia maniaks. Prantsusmaa erinevates linnades on Eesti disaini eksponeeritud üle 10 korra.

Näitus - "Size Doesnt Matter" // EESTI MODERN

Koostöös "Size Doesnt Matter" näituse kuraatoriga valis Kolektiv 318 Eesti kaasaegset disaini esindama valgustid, modulaarsed riiulid, siseruumide jaoks mõeldud kiiged, mööbli, modernistliku graafika ja brutaalse keraamika. Väljapanek paigutati korterisse, mis säilitas kõik Bauhausi looja Le Corbusier-i, Charlotte Perriandi ja Jean Prouvé baaselemendid, mis toovad leidlikult esile keskkonna funktsionaalsuse. Selle ruumi paneb elama joonte, valguse ja looduslike materjalide puhtuse ja vagura värvivalikuga Eestis disain: intelligentne, esteetiline, mänguline.

Näitusel esinevad: Toivo Raidmets, Tõnis Vellama, Raul Abner, Kerttu Laane, Joonas Torim+Marko Ala+Mihkel Mölder, Igor Volkov, Jana Jõgi, Veiko Liis, Lars-Erik Lunden+Rait Udumäe (KR Stuudio), Johanna Tammsalu, Jaanus Orgusaar, Leonardo Meigas, Tarmo Luisk, Taevo Gans, Elmet Treier, Maris Loitmets, Janno Roos+Kadi Hektor, Raili Keiv, Maria Sidorenko, Lisa Kroeber, Mari Maripuu, Mare Kelpman, Triin Maripuu, Karmen Saat, KRistiina Nurk (Nulku), Margot Vaaderpass (WOH), Sinika Seepõld (Nordhale), Eva Liisa Kubinyi (Feltive), Helina Nelis, Maile Grünberg
Loe lisaks »

Bruno võitjad 2018 21.09.2018

Reede õhtul tunnustati Kadrioru Tennisekeskuses Eesti Disainiauhinnad 2018 pidulikul galal viimase kahe aasta disainiparemikku. Kokku anti auhinnad välja viies kategoorias. Kokku laekus Eesti Disainerite Liidu poolt väljaantava BRUNO konkursile tänavu 138 tööd, mille seast viieliikmeline žürii valis teise vooru 58. BRUNO võitjad valis rahvusvahelistest disainiekspertidest koosnev žürii, kuhu kuulusid Luca Berta, Pauliina Aarikka, Josyane Franc, Magnus Englund ja Björn Koop. Žürii tööd koordineeris Eesti Disainerite Liidu president ja Disainiöö peakorraldaja, Ilona Gurjanova.

Eesti Disainerite Liidu president Ilona Gurjanova hindab BRUNO 2018 tootedisaini konkursi taset väga kõrgeks: “Võitnud tööde seas on näha mitmeid tõepoolest unikaalseid lahendusi, mille puhul hindasime kõrgelt nii idee ainulaadsust, võimet luua tuntavat muutust meie igapäevaelus või ühiskonnas tervikuna ning ka toote äripotentsiaali. Rõõm on tõdeda, et BRUNO finalistide seast võrsub alati tootedisainereid, kes hiljem auga Eesti disaini maailmas esindavad.”

Eesti Disainiauhinnad 2018 korraldab Eesti Disainikeskus koostöös Eesti Disainerite Liidu, ADC*E, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

Loe lisaks »

Luther_Isokon näituse Arhitektuurimuuseumis 31.08.2018

Näituse „Luther ja Isokon. Teedrajav arhitektuur ja vineermööbel“ avamine toimus 30. augustil kl 18 Eesti Arhitektuurimuuseumi galeriikorrusel

Luther on tagasi näituse ja loengute vormis, et tähistada omas ajas teedrajavat koostööd Eesti ja Inglismaa vahel. See keskendus linnaelu radikaalsele uuendamisele ning Lutheri, Venesta ning vineeri kui tugeva, elegantse ja taskukohase materjali võtmerollile. 1877 Tallinnas asutatud A. M. Lutheri Mehhaanilise Puutöötlemise vabrik, hilisem Luterma, oli enne Teist maailmasõda Eesti suurim vineeri- ja mööblitootja ning vineeri tootmise tehnoloogia innovaator, kes oli tuntud üle Euroopa. Juba 1897 asutas Luther Londonis tütarfirma Venesta, kes turustas tehase toodangut ning propageeris vineeri kui uut materjali. Moodsa disaini ajalukku on läinud koostöös Venestaga 1931 asutatud mööbliettevõte Isokon, kes tegeles vineermööbli tootearendusega ning tegi koostööd moodsa arhitektuuri ja disaini maailmanimede Walter Gropiuse ja Marcel Breueriga. Isokoni eksperimenteerimisvaimust sündis rida moodsa mööbli klassikasse kuuluvaid esemeid, mille põhimaterjaliks on vineer. Moodne mööbel oli lahutamatu nüüdisaegsest elamuarhitektuurist ning Isokoni üheks olulisemaks projektiks kujunes Londonisse Lawn Roadi korterelamu ehitus, kollektiivse linnaelu võimalusi uurinud innovaatilise maja projekteeris briti tuntumaid moderniste Wells Coates ja see valmis 1934. Aastate jooksul on nn Isokoni majas elanud plejaad tuntud kunstnikke ja kultuuritegelasi – nii fašismi eest Saksamaalt põgenenud Breuer kui ka Gropius ise, aga ka kirjanikud Agatha Christie ning Adrian Stokes.

Näituse toob Eestisse Isokoni galerii, mis loodi neli aastat tagasi silmapaistva elamu ning Isokoni tegevuse tutvustamiseks. Näitusel kajastatakse nii inimesi, kes olid maja ideelised ja arhitektuursed loojad kui ka tuntumaid elanikke. Ühtlasi näeb korterite tarbeks kujundatud kuulsat Isokoni mööblit, mis oli üks osa nägemusest elegantsest ning minimalistlikust uuest elustiilist. Näitus annab ülevaate ka sõja järel hooletusse jäetud elamu hiljutisest dramaatilisest päästmisest ning hoolikast restaureerimisest. Võrdlusena on eksponeeritud meie mööbliajaloo klassikasse kuuluvat Lutheri vabriku toodangut ning tutvustatud tehase ajalugu. Näitus juhib laiemalt tähelepanu vineerile kui materjalile, mis on andnud tõuke mitme 20. sajandi kõige uuenduslikuma mööblieseme sünnile, samuti Lutheri vabriku teedrajavale rollile.

Näitus on osa Tallinna Disainiöö festivali programmist.


Loe lisaks »

Disainitänav Merepäevadel 11.07.2018

Tallinna Merepäevade raames kerkib Noblessner Shipyardi Disainiöö Disainitänav, kus liiklemiseks pole tarvis juhiluba. Kulge rahulikult keset head disaini, sest oma aadress on nii parimal moe- ja aksessuaari-, kui ka toote- ja sisustusdisainil.

Disainiöö korraldajad on tänavu esmakordselt otsustanud kalendrist välja astuda ning Disainiöö ürituse ka Tallinna Merepäevadele tuua. Eesti Disainerite Liidu president Ilona Gurjanova usub, et Merepäevad on nii mõnelegi disainerile heaks hüppelauaks uute võimaluste avastamiseks ning oma brändi rahvale tutvustamiseks. Gurjanova loodab, et suvine sündmus teeb ka külastajad õnnelikuks.

Inimestel on suurepärane võimalus tutvuda disaineritega, toote autoritega ning anda tagasisidet, mis on tootearenduses igati vajalik. „Disainitänav annab ka võimaluse neile loomeinimestele, kelle tooteid mujal disainipoodides müügil pole, oma toodangut tutvustada ja müüa," sõnas Gurjanova.


Loe lisaks »

EDL Üldkogu 25.06.2018

19.juunil toimus Kultuurikatlas EDL korrapärane Üldkogu. Üritusel tähistati EDL 30 aastapäeva ning kuulati Adapteri esindaja Ingela Heinaste esitlust disainerite ja teadlaste koostöövõimaluste kohta. Tavapärase kokkuvõtte erialaliidu tegevustest ja uutest plaanidest tegi EDL president, Ilona Gurjanova. Tervitati uusi liikmeid ning kinnitati ära ka majandusaasta aruanne. Hästi maitses ka juubelitort! Loe lisaks »

Eesti Disaini Maja Veneetsia disainifestivalil 23.05.2018

Tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva avatakse 25. mail 16. rahvusvahelisel Veneetsia arhitektuuribiennaalil näitus «Nõrk monument» ja disainifestivali raames Eesti disaini tutvustav näitus ja pop-up pood Eesti Disaini Maja (Casa del design Estone).

Eesti Arhitektuurikeskus viib sel aastal Veneetsiasse näituse pealkirjaga «Nõrk monument», mis uurib arhitektuuri politiseeritust läbi monumendi ja igapäevase linnaruumi, kõrvutades kahte vastandlikku mõistet – nõrkus ja monumentaalsus. Klassikaline monument esindab võimu selgelt ja lihtsalt, kuid mitte kõikehaaravalt. Nõrga monumendi idee seevastu on täis vastuolusid, mitmekülgsust ja varjatud tähendusi – omadusi, mis puuduvad klassikalisel monumendil. Eesti paviljoni kureerivad noored arhitektid Laura Linsi, Roland Reemaa ja Tadeáš Říha.

«Eesti Disaini Maja» pop-up poodi ja näitust iseloomustab looduslähedus, naturaalseid materjalid ja meile kliimaomaseid hallid toonid. Samas ei puudu Eesti disainist ka mänglev ja ulakas alatoon, mis kajastub mõneti suurustlevates tordikujulistes lampides ja lustakates «Tibu» taburettides. Itaalias saab näha, kuidas meie tagasihoidlik ja ratsionaalne disain vahel ka vimkat viskab. Näitus saab teoks Eesti Disainerite Liidu eestvedamisel ning kuraatoriks on Johanna Tammsalu.


EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa rõõmustab, et Eesti osaleb maailma olulisemal arhitektuurisündmusel nüüd 100-aastase riigina iseenesestmõistetavalt ja kõrgel rahvusvahelisel tasemel. «Oleme näinud EV100 rahvusvahelise programmi raames, et Eesti arhitektide töö ning meie disainerite looming on tekitanud huvi nii Brüsselis, Stockholmis kui ka Londonis. Olen kindel, et edu jätkub ka Veneetsias,» sõnas Rohumaa.


Loe lisaks »

Itaalia Disaini Päev 02.03.2018

Itaalia Saatkond, EKA ja EDL esitlevad
Itaalia Disaini Päev
01.03.2018 kl 15
Keskraamatukogu, Estonia pst 8
Loe lisaks »

"Woods and the Sea: Estonian Design and the Virtual Frontier"  02.03.2018

Eesti Disaini Päeval, 23.veebruaril, jõudis kultuurihuvilisteni ingliskeelne raamat Eesti disainielust välisajakirjaniku pilgu läbi - "Woods and the Sea: Estonian Design and the Virtual Frontier" 

Raamatu esitlus toimus 23. veebruaril kl 16.00 Solarise keskuses, Eesti Disaini Maja esinduses.

Eesti disaineritest jutustava raamatu autor on Beriliinis resideeruv USA disaini- ja teaduse ajakirjanik Michael Dumiak. Kaasautoriteks on Ene Läkk, Ilona Gurjanova ning Kai Lobjakas, kelle materjali põhjal on koostatud disaini ja tarbekunsti ajalugu tutvustav peatükk. Eesti Disainerite Liit, kes on raamatu väljaandja, pidas vajalikuks Eesti disainimaastikku kirjeldada välisvaatleja silmade läbi. Dumiak on esimene ajakirjanik, kes välismeedias Eesti disainist lugusid on kirjutanud ning valdkonna arenguga aastaid ennast kursis hoidnud.


Loe lisaks »

Eesti disaini rändnäitus jõuab aastavahetuseks Pariisi 21.11.2017

7.detsembril avatakse maalilise Seini kaldal, vanadest dokkidest ümber ehitatud kultuurikeskuses (La Cité de la Mode et du Design), pooleteiseks kuuks Eesti disaini tutvustav rändnäitus "Size Doesn ́t  Matter". Kutse keskuselt tuua Eesti disaini paremik Pariisi püünele said disainerid aasta tagasi. Detsembris avatava näituse programm kujuneb mitmekülgseks tutvustades disainerite kõrval ka teisi Eesti talente.

Eesti Disainerite Liit (EDL) töötas 2014.a. välja kontseptsiooni Eesti disaini välisriikides tutvustamiseks. „Size Doesn’t Matter“ vastandab maa väiksust disainerite ning nende saavutuste rohkusele. Kollektsioon koosneb kõrge kvaliteediga väikesetiraažilistest toodetest; autoridisaini parimatest paladest ning uutest uuenduslikest tööstustoodetest. Väljapanek sisaldab kodu sisutamisega seotud tooteid: sisustustekstiile, mööblit, valgusteid, keraamikat, klaasi; rattaid; moeaksessuaare: kotte, kingi ning ehteid. Esindatud on üle 50 disaineri, kelle hulgas on nii teenekaid kui ka äsja kooli lõpetanud lootustandvaid noori loomeinimesi, kes on auhindu saanud nii Eestis kui ka välismaal. Kollektsioon on põhjamaiselt karge – iseloomulik on ajatu minimalistlik stiil, naturaalsed ja kvaliteetsed materjalid, leidlikud lahendused ning huumor.

Väljapanelu kuraatori Ilona Gurjanova sõnul loodab Eesti Disainerite Liit välisnäituste kaudu hoogustada kultuurivahetust, tutvustada Eesti kui kiiresti areneva disainimaa saavutusi ning luua võimalused Eesti tootedisaineritele rahvusvahelisele areenile jõudmiseks. Eelnevalt on ekspositsiooni olnud võimalik näha Brüsselis, Tallinnas, Viinis, Stockholmis, Caenis ja Londonis. Huvi eesti disaini vastu on olnud muljetavaldav. Iga uue linna puhul toimub näituse kollektsioonis muudatusi ning välja antakse ka tooteid tutvustav kataloog.

Näitus on pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ning Eesti Vabariigi 100. aastapäevale. Disaininäitus ning arutelud jätkusuutliku moetööstuse üle koos Reet Ausiga on suurejoonelise Eesti kultuuri tutvustava projekti LOOV KULTUUR tuumaks. Lisaks saab näha arhitektuuribüroo Salto installatsiooni Heat Wave, animatsioone ning kohtuda Edward von Lõnguse Miina ja Ennuga.

Loe lisaks »

Eesti disaini ulatuslik ülevaatenäitus toimus Londonis 14.09-24.09.2017  07.11.2017

14.09-24.09.2017 oli Londoni disainifestivali raames avatud Oxo Toweri jalami galeriis Eesti disaini ülevaatenäitus "Size Doesn't Matter". Londonis on oldud disaini väljapanekutega varemgi kuid seekordne näitus oli kõige ülevaatlikum sisaldades palju uusi tooteid. Sündmus oli pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ning Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. 

Eesti Disainerite Liit (EDL) on välja töötanud Eesti disaini tutvustamiseks välisriikides rändnäituse kontseptsiooni "Size Doesn't Matter", mis vastandab maa väiksust disainerite tihedusele ning saavutuste rohkusele. Sõnumiga - väike maa aga palju talente - tutvustatakse eesti disaini kollektsiooni, mis koosneb kõrge kvaliteediga väikesetiraazilistest toodetest ning uutest innovatiivsetest tööstustoodetest. Väljapanek sisaldab sisustustooteid, rattaid, moeaksessuaare ning näiteid e-riigile iseloomulikest toodetest. Esindatud on ligi 60 disainerit, kelle hulgas on nii teenekaid kui ka äsja kooli lõpetanud lootustandvaid noori loomeinimesi, kes on auhindu saanud nii Eestis kui välismaal. Kollektsioon oli põhjamaiselt karge - iseloomulik on minimalistlik stiil, naturaalsed materjalid, leidlikud lahendused ning huumor - see väljendus ka väljapaneku kujunduses. Lavastuse oli loonud Helen Sirp ning kandis nimetust Piirideta sinine.

Loe lisaks »

EDL ÜLDKOGUL VALITI LIIDULE PRESIDENT, JUHATUS, REVISJONI- JA LOOMETOETUSTE KOMISJON 06.06.2017

HÄÄLETUSTULEMUSED:

EDL presidendiks on uuel kolmeaastasel perioodil  valitud ühehäälselt Ilona Gurjanova

EDL juhatusse pääsevad 7 enam hääli saanud kandidaadid:

1. Aivar Habakukk 

2. Tõnis Vellama 

3. Monika Järg 

4. Reet Aus 

5. Kärt Summatavet 

7. Hugo Mitt 

8. Tarmo Luisk 

Revisjonikomisjon:

·      Linda Tamm 

·      Mare Remmelgas 

·      Timur Seifullen 

Loometoetuste komisjon:

·      Keret Altpere 

·      Ülar Linnuste 

·      Mait Summatavet 


Alates 2017.a. on võimalik EDL toetaja liikmeks kandideerida ka firmadel ja organistatsioonidel

Loe lisaks »

Rõivadisaini konkurss VEGS Fashion Contest Tallinn 2017 09.05.2017

9.05 kuulutatakse välja keskkonnasõbraliku rõivadisaini konkurss VEGS Fashion Contest Tallinn 2017, mille eesmärgiks on Eesti rõivadisainis loodussõbralike ning innovaatiliste materjalide ja nende kasutusviiside populariseerimine ning koostöö arendamine Eesti ja Itaalia disainisektorite vahel. Konkurss toimub koostöös Eesti tekstiilibrändiga VEGS, Itaalia vegan moesuuna ühe eestvedajaga VEGAN LIFE, Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Estonian Fashion Brands Associationiga (EFBA).

Konkursi teemaks on “PLANET GAIA 2050 - elu uues maailmas” ja see viib meid futuristlikku maailma, kus inimtsivilisatsioon näitab oma parimat palet – austatakse keskkonda ja elusolendeid ning rõivastiilis valitseb vastutustundlik funktsionaalsus, mis põhineb looduslikel ja tervisesõbralikel, ent innovaatilistel vegan kangastel.

Konkurss toimub 9. mai - 20. juuni 2017, moejooniseid ootame e-posti aadressidele edl@edl.ee või evelin.ojamets@efba-fashion.com. Laekunud töödest valib rahvusvaheline zürii kümme finalisti, kes kõik saavad kuus meetrit kahte erinevat tüüpi vegan kangast prototüüpide teostamiseks. Itaaliast saabuvad vegan kangad antakse finalistidele üle hiljemalt 2. juulil.
Finalistide prototüüpe ootame hiljemalt 2. septembriks 2017, täpsemad detailid antakse teada moejooniste põhjal väljaselgitatud kümnele finalistile juba konkursi käigus. VEGS Fashion Contest Tallinn 2017 konkursi auhinnatseremoonia toimub sügisese Disainiöö raames Tallinna Linnahallis.

Konkursi auhindadeks on Itaalia-poolsed korraldajad pannud välja I koha võitjale 300 EUR ja II koha võitjale 100 EUR kulude katmiseks, kuid suurimaks auhinnaks on kindlasti hilisem 5% litsentsitasu rõivaste hulgimüügihinnast, kuna loodud prototüüp/prototüübid antakse tootmisse ning neid müüakse ja turundatakse rahvusvaheliselt.

Lisainformatsioon:
Ilona Gurjanova / Eesti Disainerite Liit
leart@estpak.ee + 372 55573687

Evelin Ojamets / Estonian Fashion Brands Association
evelin.ojamets@metaadvisory.ee + 372 5212890

Loe lisaks »

Eesti Disaini Maja avas poe ka Solarises 23.04.2017

20.04 avas EDL ametlikult Solaris keskuses uue Eesti Disaini Maja esinduspoe, kust leiab enam kui 50 autori loomingut alates sisustuselementidest ja keraamikast kuni rõivasteni ja eheteni.

Poe avaüritusel esitles oma uut kollektsiooni disainer Reet Aus, kelle taaskasutusel põhinevad rõivad on saadaval nüüd suures valikus poe riiulitel. Lisaks esitles disainer Matti Õunapuu oma ülipopulaarset kokkupandavat elektrirollerit Stigot. Muusikat ja nalja tegi maestro Chalice/Jarek Kasar.

Peale selle on EDM värskes kollektsioonis on esindatud sellise nimed nagu näiteks Johanna Tammsalu, Tarmo Luisk, Tõnis Vellama, Elmet Treier, Jaanus Orgusaar, BORG, Igor Volkov, Mare Kelpman, Karl Annus, Radis, Bold Tuesday, WOH, 4ROOM, Toivo Raidmets, Piret Loog, Stella Soomlais, Tiina Andron, Liisa Soolepp, Marit Illison, Karin Kersa, SOMA, NVBYK, Ööloom, Canna. Showroomis esindatud keraamikud: NüüD, Hele keraamika, Maria Sidorenko, Marion-Isabelle Varik ja Karmen Saat jne.


Loe lisaks »

Eesti disaini saab näha Milaano peatänaval 23.04.2017

Juba kolmandat korda osaleb Eesti Disainerite Liit Euroopa suurimal disaininädalal Milaanos. Kümmekond Eesti disainerit esitlevad 4.-9.aprillini Eesti Disaini Maja nime all oma viimase aja loomingut mainekas Brera jalakäijate rajoonis (Via Dante 14) kõrvuti tuntuimate kaubamärkidega.

Kureeritud väljapanekul saab näha valgusteid, toole, laudu, kotte, ehteid, portselannõusid. Igaaastaste disaini väljapanekute eesmärk on tutvustada Eesti elustiili ja disainipotentsiaali ning leida koostööpartnereid ja uusi kliente.

Salone del Mobile külastajate arv ulatub kuni 90 000ni. Väljapanekud Milaanos ja Londonis on toimunud koostöös Disainiliidu pikaaajalise partneri, Briti disainifirma Designersblockiga, kes lisaks Eesti disaineritele esitleb Milaanos ka Jaapani, UK, Slovaki ja Itaalia talente. Eesti Disainerite Liidu põhitegevuseks on Eesti disaini tutvustamine kodus ja välismaal, disainerite huvide esindamine ning disainiteadlikkuse tõstmine.

Loe lisaks »

Konkursi „Sellist kinki ma tahaksin" võitjad on selgunud! 23.02.2017

DISAINIPÄEVAL, 23.veebruaril kl 16 kuulutati välja auhinnasaajad Solarise keskuses toimuval näitusel. Eesti Disainerite Liit koostöös Kultuuriministeeriumiga viis läbi konkursi „Sellist kinki ma tahaksin”. 20-ndaks veebruariks laekus konkursile 41 võitlustööd. 
 
Auhinnafond oli 3000 EUR, millest 2500 EUR pani välja Kultuuriministeerium ja 500 EUR Eesti Disainerite Liit. Konkursitöödega saab tutvuda  Eesti Disainerite Liidu kodulehel (edl.ee). 
VELKUR - I auhind Autor(id): Mihkel Mäll, Mihkel-Emil Mikk
SEEn - II auhind Autor(id): Kairi Sirendi
Arhitekstuurid - III auhind Autor(id): Sille Pihlak
Süsi-Must-Valge - EDM eripreemia Autor(id): Angela Orgusaar
VELKUR - rahvahääletuse võitja Solarises Autor(id): Mihkel Mäll, Mihkel-Emil Mikk
Kadakas betoonis - Facebooki hääletuse võitja Autor(id): Karin Tõnisberg, Villem Tõnisberg
Loe lisaks »

Konkurss „Sellist kinki ma tahaksin” 14.02.2017

Eesti Disainerite Liit koostöös Kultuuriministeeriumiga veavad konkurssi „Sellist kinki ma tahaksin”, mille tähtaeg tohutu kiirusega läheneb!

PALUKS LAHKESTI OMA NUTIKAD KINGIIDEED LAADIDA ÜLES siin  JA TUUA DISAINIMAJJA KA PROTOTÜÜP HILJEMALT 20.VEEBRUARIL

NÄITUS AVATAKSE Solarises DISAINIPÄEVAL 23.VEEBRUARIL KL 10 ning autasustamine kl 16:00

Züriisse kuuluvad:

Kultuuriministeeriumist 

1 Veronika Valk  

EDL liikmed, disainerid: 

2 Ivo Nikkolo 

3 Hugo Mitt 

4 Helena Koop 

Eesti Disaini Maja projektijuht 

5 Kirke Tatar 

EV100 poolt osaleb žürii töös turundus- ja kommunikatsioonijuht 

6 Anneli Ohvril

7 Muusik Villu Veski


Konkurss „Sellist kinki ma tahaksin"

Taust ja eesmärk

Ideekonkurssi „Sellist kinki ma tahaksin" ajendas korraldama asjaolu, et Eestis on vaatamata hiljutisele loovettevõtete puhangule ikka veel liiga väike valik modernseid meeneid, mida ihkaks noor ja vana, mees või naine ning mida oleks uhke kinkida väliskülalistele. Napib originaalseid väiketooteid ja kingitusi, mis täidaksid tühimiku vajalike ja elule vürtsi lisavate esemete osas ja mis rõõmustaksid nii kingiideede näljas vaevlevaid kohalikke, reisimeeneid valivaid turiste kui ka organisatsioone, kes tahavad oma partneritele head eestimaist disaini kinkida. Oleme kingisaajatena tüdinenud järjekordsest mittemidagiütlevast suveniirist ja kinkijana ahastuses kui ei suuda leida sobivat kingitust oma sõbrannale, mehele või ämmale. Eriti keeruline on leida väärikat kinki väliskülalisele, mis toimiks riigi visiitkaadina ja mainekujundajana, edastaks meie unikaalsust, ajalugu, väärtushinnanguid ja kultuuritraditsioone.

Konkurss „Sellist kinki ma tahaksin" kutsub professionaale (disainerid, kunstnikud jt) looma inimeste vajadusest lähtuvaid stiilseid ja kõrge esteetilise väärtusega keskkonnasõbralikke väiketooteid, mis võiksid kuuluda igapäevaellu, mis oleks uudse vormiga, heast materjalist ja millel oleks ka kasutamisväärtus. Võidutöö võiks olla üllatav, nutikas, esteetiliselt nauditav ning võiks kanda endas loodussäästlikkuse, praktilisuse ja pikaealisuse põhimõtteid. Tooted võiksid luua pealevaatamisel või kasutamisel positiivse meeleolu. Lisaks rohelisele mõtteviisile võiks väikeobjekt väärtustada ka lokaalsust; kasuks tuleb, kui tootel oleks oma lugu, mis näitaks Eestit kui leidlikku ja loova potentsiaaliga maad.

Konkursile laekuvatest tööde hulgast valib žürii välja auhinnalised võidutööd, mida autor kokkuleppel korraldajatega tiražeerib. Tooteid eksponeeritakse ka erinevatel näitustel ning kokkuleppel autoriga realiseeritakse valikuliselt tooteid ka Eesti Disaini Maja galerii kaudu.

„Sellist kinki ma tahaksin" konkursile pakutavad väiketooted võiksid soovituslikult olla:

o      innovaatilised, nutikad

o      tarbimisväärtususega

o      kasutajasõbralikud

o      esteetiliselt nauditavad

o      ökonoomselt tiražeeritavad

o      keskkonnasõbralikust materjalist

o      kvaliteetselt teostatud

o      turuhinnale vastavad 

Toote hind: 

Tooted jaotuvad nelja hinnakategooriasse. Autori poolt pakutav lõpphind peaks sisaldama toote loomise, materjali, pakendi ja valmistamise hinda jm vormistamise kulu ning käibemaksu.

IV kategooria: 20 – 30 EUR (sisaldab km)

III kategooria:   50 – 60 EUR (sisaldab km)

II kategooria: 50-100 EUR (sisaldab km)

I kategooria: 100-150 EUR (sisaldab km)

Loe lisaks »

Uuemat Eesti disaini saab aasta lõpuni näha kultuurifestivalil Normandias. 01.11.2016

18.11-31.12.2016 toimub Caenis, Les Boréales festivali raames järjekordne Eesti disaini ülevaatenäitus "Size Doesn't Matter". Normandias ollakse disaininäitusega teistkordselt. Kultuurifestivalil esitletakse Põhjamaade ja Baltikumi väljapaistvaid loomingulisi saavutusi juba 24 aastat. Lisaks disainile saavad prantslased tutvuda nii eesti muusika, kino, teatri kui ka kirjandusega.

Eesti Disainerite Liit (EDL) sai kutse kultuurifestivali korraldajatelt osaleda eesti disaini näitusega 2015.aastal. Erialaliit on välja töötanud Eesti disaini tutvustamiseks välisriikides näituse kontseptsiooni "Size Doesn't Matter", mis vastandab maa väiksust disainerite tihedusele ning saavutuste rohkusele. Sõnumiga - väike maa aga palju talente - tutvustatakse eesti disaini kollektsiooni, mis koosneb kõrge kvaliteediga väikesetiraazilistest toodetest ning uutest innovatiivsetest tööstustoodetest. Väljapanek sisaldab kodu sisutamisega seotud tooteid: sisustustekstiile, mööblit, valgusteid, keraamikat, klaasi; rattaid; moeaksessuaare: kotte, kingi, ehteid ning näiteid e-riigile iseloomulikest toodetest. Esindatud on ligi 50  disainerit, kelle hulgas on nii teenekaid kui ka äsja kooli lõpetanud lootustandvaid noori loomeinimesi, kes on auhindu saanud nii Eestis kui välismaal. Lisandunud on värsked Bruno tootedisaini auhinna nominendid. Kollektsioon on põhjamaiselt karge - iseloomulik on minimalistlik stiil, naturaalsed materjalid, leidlikud lahendused ning huumor. 

Loe lisaks »

Disainerid ja tudengid testisid inimeste puhkamisvajadust. HÄLO 01.11.2016

Maailm kubiseb tegemata asjadest ja inimene selle sees on unustanud, et tal pole akut, mida stepslist laadida. Selleks, et ärgata ja edasi elada, tuleb esmalt välja puhata. Kus on meie on/off nupp ja kuidas see töötab? Selle avastamiseks tõuseb sügavustest Hälo, et koos uurida, kuidas kosutavasse unne suikuda ja oma kurnatud teadvus taaslaadida. EDL osaleb koos 11 partneriga Euroopa Komisjoni projektis “Inimlikud linnad”, mis tegeleb linnakeskkonna ümbermõtestamisega. Disaineritest, arhitektidest, teadlastest, helispetsialistidest ja tudengitest koosnev tiim on loomas stressirohkesse linnakeskkonda vaikuse oaasi nimega HÄLO, kus rahu ja vaikust vajav inimene saaks vähemalt 20 minutiks aja maha võtta ja endasse uut energiat laadida. 

Loe lisaks »

Selgunud on Bruno tootedisaini- ja teiste disainiauhindade võitjad 20.09.2016

EESTI DISAINIKESKUSE PRESSITEADE

16. septembri õhtul kuulutati pidulikul auhinnagalal välja Eesti Disainiauhinnad 2016 laureaadid. Selle aasta parimad disainerid tunnustati kuues kategoorias: tootedisain, graafiline disain, veebidisain, teenusedisain, elumuutev disain ja noored disainerid. Silmapaistvaimad tegijad valiti välja 490 erineva töö seast. 

Enim auhindu noppis Disainiauhindadelt tootedisainer Johanna Tammsalu, kes pälvis nii noore disaineri preemia SÄSI kui ka elukeskkondliku toote disaini auhinna BRUNO Nörk Racki eest. Žürii hindas kõrgelt tema ettevõtlikkust – häid ideid on kõigil, ent nende millekski käegakatsutavaks ja tiražeeritavaks vormimine on aastatepikkune visa töö, mille jaoks paljudel jõudu ei jätku. Baltika eripreemia läks Londonis resideerivale moekunstnikule Roberta Einerile.

Elustiili toote disaini võit läks Karl Annusele Glenstagavaraprillide eest, žürii märkis ka ära kudumikollektsiooni PROMENADE (disainer Vilve Unt).
Parimaks insenertehnilise toote disainiks kuulutatifookuskauguse mõõtmise seade XV-1, disaineridMihkel Mäll, Mihkel-Emil Mikk. Ära märgiti ka  Ropeye Spiderblock (disainerid Janno Jõulu, Jaanus Tamme).


Loe lisaks »

Eesti moe- ja disainipäevad Washingtonis, DC. 20.09.2016

21.-25. septembrini toimuval Washingtoni moenädalal osaleb 22 Eesti disainibrändist koosnev esinduslik delegatsioon. Eesti moe ja disaini Washingtoni viimise eesmärk on tutvustada USA turul Eesti tugevaid brände, luua alus pikaajalistele müügi- ja koostöövõimalustele potentsiaali omavatele loomemajandussektori ettevõtetele ning arendada sektori e-kaubandust.

Kutse Eesti disainibrändidele osalemaks Washingtoni moenädalal esitas Barack Obama kabineti liige Maria Contreras-Sweet kohtumisel ettevõtlusminister Liisa Oviiri ja Eesti Disainerite Liiduga Eesti Disaini Majas.

24. ja 25. septembril ka ise Washingtonis viibiva Oviiri sõnul on Eesti disaini potentsiaal kõrge.

«Siiani on Eesti disaineritest vaid väga üksikud Ameerika Ühendriikidesse jõudnud ja kahtlemata on sealne turg nõudlik ja küllastunud, kuid samas väga võimalusterohke. Nii nagu seda teevad teisedki riigid, tasub ka Eestil oma disaini tutvustada ja selle eksporti toetada. Moelavale jõudes kõnetavad meie brändid sisseostjaid juba ise ja ma väga loodan, et sellel esinduslikul moeüritusel sõlmitakse nii mõnigi Eesti disaini jaoks kasulik kokkulepe,» ütles minister Liisa Oviir.

Washingtoni moe- ja disainipäevade raames toimub Eesti rõiva- ja aksessuaaridisainerite moeetendus Washingtoni moenädala ametliku programmi osana, korraldatakse meedia- ja müügikohtumisi ning Eesti saatkonnas avatakse moe- ja tootedisaini ühine pop-up väljapanek.

25. septembril Washingtoni moenädala (DCFW) International Couture Collections Show raames Carnegie Librarys lavale jõudev moeetendus “EFBA presents: The Best of Estonian Fashion Design” toob lavale üle 100 komplekti Eesti moedisaini ühtse stiliseeritud tervikuna.

«Oleme etendust kokku pannes lähtunud Washingtoni eduka moetarbija elustiilist, hõlmates võimalikult mitmekülgse valiku disainbrände, alates taaskasutuse sõnumiga efektsest teksastiilist kuni äri- ja poliitikaringkondade esindusliku igapäevariietuse ning õhtusteks vastuvõttudeks ja galadeks sobiva disainini,» rääkisid etenduse kokkupanijad Oksana Tandit ja Evelin Ojamets Estonian Fashion Brands Associationist.

Loe lisaks »

Tootedisainiauhind Bruno esimesed tulemused teada! 29.08.2016

Täna, 29.augustil selgusid tootedisainiauhinnale BRUNO kandideerinute esimese ringi tulemused. Kokku oli hindamiseks üles seatud 156 uudset toodet, mis on valminud viimase kahe aasta jooksul alates eelmise 2014.a. Bruno auhindamisest. Disainivaldkonnas tegutsevad loomeinimesed said kandideerida kolmes kategoorias. Rahvusvaheline zürii, kuhu kuulusid Henning Horn (Saksamaa), Severin Filek (Austria),  Aivar Habakukk (Eesti), Pedro Gomes (Portugal), Veronica Fossa (Itaalia), Harri Koskinen (Soome) valisid välja 156-st tootest 115 väärilist tööd, millest enim punkte saanud 55 tööd esitletakse Eesti Disainiauhindade näitusel Viru keskuses 12-15.09. 55 uuemat toodet tutvustatakse ka vastvalmivas Disaini aastaraamatus. ELUKESKONDLIKU TOOTE DISAIN (edasijõudnuid 30) 
ELUSTIILI TOOTE DISAIN (edasijõudnuid 19) 
INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN (edasijõudnuid 11)

Esmakordselt antakse välja auhindade ülene tunnustus ELUMUUTVA DISAINI AUHIND kõige suurema mõjuga disaintootele, mille puhul hinnatakse võimekust aktuaalsete kriisiolukordadele lahendusi leida; ette näha tuleviku stsenaariume ja muudatusi ühiskonnas; võimet luua radikaalseid muutusi meie igapäevaellu ja positiivset elustiili muutust. Elumuutva disaini auhinnale ei saa kandideerida; zürii teeb valiku nominentide hulgast.
Zürii hindamiskriteeriumid olid:  -  Innovatsioon, mis avaldub uuenduslikus idees, teostuses või materjalis -  Funktsionaalsus, mis mõjutab igapäeva elu -  Kasutajasõbralikkus sh kaasav disain / universaaldisain -  Ergonoomika -  Konstruktiivne / tehniline lahendus -  Keskkonnasõbralikkus ja säästlikkus materjali kasutusel -  Esteetika -  Müügi potentsiaal
Eesti Disainerite Liit kuulutab välja ka sotsiaalmeedias rahvahääletuse. Osavõtjatele ja võitjale ülaatused!

Tutvu tulemustega:
http://www.edl.ee/konkurss#10  
Loe lisaks »

Eesti disaini tutvustav rändnäitus "Size Doesn't Matter" avatakse 3.mail Stockholmis 28.04.2016

3.05-27.05 on võimalik Stockholmi kesklinnas asuvas galeriis Designgalleriet tutvuda viimaste aastate Eesti disaini paremikuga. Eesti Disainerite Liit (EDL) on välja töötanud Eesti disaini välisriikides tutvustamiseks kontseptsiooni "Size Doesn't Matter", mis vastandab maa väiksust disainerite tihedusele ning saavutuste rohkusele. Kollektsioon koosneb kõrge kvaliteediga väikesetiraazilistest toodetest; põhiliselt autoridisaini parimatest paladest ning uutest innovatiivsetest tööstustoodetest. Väljapanek sisaldab kodu sisutamisega seotud tooteid: sisustustekstiile, mööblit, valgusteid, keraamikat, klaasi; rattaid; moeaksessuaare: kotte, kingi ning ehteid. Esindatud on üle 40 disaineri, kelle hulgas on nii teenekaid kui ka äsja kooli lõpetanud lootustandvaid noori loomeinimesi, kes on auhindu saanud nii Eestis kui välismaal. Kollektsioon on põhjamaiselt karge - iseloomulik on minimalistlik stiil, naturaalsed materjalid, leidlikud lahendused ning huumor. 

Eesti Disainerite Liit (EDL) loodab välisnäituste kaudu hoogustada kultuurivahetust, tutvustada Eesti kui kiiresti areneva disainimaa saavutusi ning luua võimalused Eesti tootedisaineritele võrgustumiseks ning rahvusvahelisele areenile jõudmiseks. Eelnevalt on ekspositsiooni olnud võimalik näha Brüsselis, Tallinnas, osaliselt Londonis ja Milaanos ning Viinis. Koostöö raames eksponeeris EDL rootsi disainerite töid “Swedish Studio Works” 2015.a. Disainiööl. Välisnäitustel on tutvustatud häid eesti toite ja jooke ning kõlanud eesti muusika. Eesti life-style tutvustamine Euroopa tähtsamates metropolides omab mõju kultuuriturismi arengule. Järgmised näitused toimuvad Prantsusmaal.
Loe lisaks »

EESTI DISAIN MILAANO DISAININÄDALAL' 2016 16.04.2016

Designersblock  Spazio A  ex Ansaldo via Tortona 54   
● 12 - 17 APRILL, 2016
● 11.00 - 22.00   
12.aprillil Milaanos algaval disaininädalal saab näha kahte Eesti disaini väljapanekut: Eesti Disaini Maja uut tootekollektsiooni ning Eesti Disainerite Liidu väljapanekut "Inimlikud linnad" ("Human Cities”) näitusel.

Igal aastal osaleb Eesti Disainerite Liit mõnel välismessil ja korraldab välisnäitusi, et tutvustada kohalikku disainipotentsiaali. Soov on otsida rohkem kliente väljaspoolt Eestit kuna eksport on loomeinimeste väikefirmadele muutumas aina olulisemaks. Erialaliit aitab disaineritel ühiselt turundust teha ning tuntust saavutada.  


Eesti Disaini Maja tootekollekstioonis saab näha suures valikus kõrgekvaliteetseid moe aksessuaare, mööblit, valgusteid, klaastooteid ning mitmeid nutikaid lahendusi, mida iseloomustab huumor.  Eriline rõhk on toodetel, mis on  valmistatud keskkonnasõbralikest materjalidest. Milaano Disaininädalal ollakse Eesti Disaini Maja nime all teistkordselt kuid uue kooslusega testitakse Itaalia turgu esimest korda. Väljapanekut tuleb avama Eesti suursaadik Itaalias Suursaadik Celia Kuningas-Saagpakk.

Loe lisaks »

Eesti Disainerite Liit ja Disainiöö kuulutavad 23.veebruari DISAINIPÄEVAKS 21.02.2016

Vabariigi aastapäeva eel mõtiskleme tavapäraselt rohkem oma kodust, maast ja rahvast. Tunneme uhkust eestimaalaste väljapaistvate saavutuste ja oma andekate talentide üle, kelle looming meid inspireerib ning meie elu nauditavamaks, lihtsamaks või esteetilisemaks muudab, majandust ja kultuurielu ergutab ning Eestit maailmas tuntuks teeb. 

Eesti Disainerite Liit koostöös Disainiööga on otsustanud 23.veebruari kuulutada DISAINIPÄEVAKS, ehk päevaks, mil tunnustame tublisid ja andekaid disainereid soetades nende loomingut. Kvaliteetsetest materjalidest nutikad ja kaunid kauakestvad tooted, mis on valmistatud disainerite endi või nende väikefirmade poolt Eestis, annavad emotsionaalse laengu ning eristuvad kindlasti oma väega anonüümsest masstoodangust, mille eetiline päritolu tihti ebaselge on. Olgu iga väiksemgi kodumaise toote ost hooandjaks töökatele disaineritele ja pisitootjatele!

Loe lisaks »

Ulatuslik Eesti disaini näitus esmakordselt Viinis 10.11-29.11.2015. 24.10.2015

10.11-29.11.2015 toimub Viini kesklinna tuntud muuseumite rajoonis  |  Museum Quartier |  asuvas designaustria galeriis Eesti disaini ülevaatenäitus "Size Doesn't Matter".  Avamisele järgneval päeval saab ümarlauas tutvuda Eesti disaineritega ja kuulata lugusid Põhjamaa väikeriigi arenguloost. Nädal on avatud ka Eesti Disaini Maja pop-up pood ning disainerid on giidideks näituse eksponaatide tutvustamisel. 

Eesti Disainerite Liit (EDL) on välja töötanud Eesti disaini välisriikides tutvustamiseks kontseptsiooni "Size Doesn't Matter", mis vastandab maa väiksust disainerite tihedusele ning saavutuste rohkusele. Kollektsioon koosneb kõrge kvaliteediga väikesetiraazilistest toodetest; põhiliselt autoridisaini parimatest paladest ning uutest innovatiivsetest tööstustoodetest. Väljapanek sisaldab kodu sisutamisega seotud tooteid: sisustustekstiile, mööblit, valgusteid, keraamikat, klaasi; rattaid; moeaksessuaare: kotte, kingi, ehteid ning valikut graafilisest disainist. Esindatud on ligi 50  disainerit, kelle hulgas on nii teenekaid kui ka äsja kooli lõpetanud lootustandvaid noori loomeinimesi, kes on auhindu saanud nii Eestis kui välismaal. Kollektsioon on põhjamaiselt karge - iseloomulik on minimalistlik stiil, naturaalsed materjalid, leidlikud lahendused ning huumor. 

Loe lisaks »

X Disainiöö algab seminariga Tuleviku disain. Disaini tulevik. 13.09.2015

Seminar "Tuleviku disain. Disaini tulevik."

N 17.09 
kl 10:00 
@ Kultuurikatel 
Loeng 
Asukoht  

Disainiöö seminari seekordne teema on disaini tulevik ja tuleviku disain. Põnevad esinejaid nii Eestist kui välismaalt.

Festivali üheks peakülaliseks on Creative Cities kontseptsiooni autor Charles Landry (UK), kes räägib seminaril tulevikulinna arengutest. Tiit Tammiste tutvustab nutistut ehk asjade internetti, Pekka Sivonen jagab oma unistusi tervise ja heaolu inkubaatori loomisest Soome; Jon Marshall (UK) selgitab, mis tõi nende koostööle Virgin Atlantic'uga disainiauhinna; konkursi Fixperts algataja Daniel Charny (UK) juhib tähelepanu asjade ja olukordade parandamise olulisusele; Villeroy-Boch Gustavsbergi disainimaailma viib meid peadisainer Jon Eliason (Rootsi) ning 2016.a. elustiili trende tutvustab Stefan Nilsson (Rootsi). 
Loe lisaks »

Rahvusvaheline disainikonkurss FIXPERTS esemete ja tavaelu probleemide parandamiseks 12.08.2015

Disainöö festival 2015 teeb koostööd sotsiaalvaldkonda ja disainiharidust puudutava loova programmiga Fixperts, et luua rahvusvaheline auhind Fixperts Award ning festivali galaõhtul see ka ametlikult välja kuulutada.


Osalustingimused:

FIXPERTS AWARD TALLINN 2015

Kandideerida võivad kõik projektid, kus tavaelu probleemide lahendamiseks kasutatakse disaini ja tõestatakse veenvalt, et disain võib parandada elukvaliteeti. Tegemist võib olla nii toote, teenuse või avaliku ruumi disainimisega. Väikesed probleemid peaksid saama lihtsa lahenduse, ka on vajalik selgitav tekst. Näitena võib vaadata fixperts.org/fixfilms.

AUHIND

Võitjal palutakse ilmuda auhinda vastu võtma festivali galaõhtule 18. septembril. Kui võitja pole Eestist, kompenseeritakse tema reisi- ja elamiskulud kuni 500 EUR väärtuses. Kui aga võitja on pärit Eestist, korraldab Disainöö festival talle külaskäigu Londoni Disainifestivalile samadel tingimustel (500 EUR väärtuses kompenseeritakse reisi- ja elamiskulud).
Filmi esitatud töödega saab näha Disainiöö festivalil ja hiljem ka rahvusvahelistes meediakanalites.

Loe lisaks »

Festivalide Disainiöö ja JuuJääb koostöös püstitati Nautse karjamaale hüpikhotellid. 17.07.2015

Tulevikumuusika festival JuuJääb ja disainifestival Disainiöö demonstreerisid koos disainitudengitega uut taset hotellidisainis. 2.juuliks kerkis Nautse karjamaale seitsmest üksusest koosnev omapärane hüpikhotelli linnak, mis oli festivalikülaliste huviorbiidis neli päeva ning asustatud kuni jazzfestivali lõpuni.

Idee sai alguse festivali Juu Jääb korraldaja Villu Veski tõdemusest, et 19 aastat kestnud festival vaevleb kroonilises magamiskohtade puuduses. See seab piirid ette ka paaripäevastele pereväljasõitudele. Juba 20 aastat koostööd teinud muusik Villu Veski ja disainer, Disainiöö korraldaja Ilona Gurjanova lõid kevadel käed ja otsusid appi kutsuda värskete ideedega EKA tudengid.

Loe lisaks »

Disainiöö festivali tunnustati Euroopa kvaliteedimärgisega 18.06.2015

Sel aastal kümnendat korda toimuv Disainiöö festival pälvis hiljuti maineka ning innovatiivse rahvusvahelist kõrgtaset esindava üritusena „Europe for Festivals, Festivals for Europe“ kvaliteedimärgise.

EFFE Eesti Festivalikeskus koostöös Kultuuriministeeriumi ja Euroopa Komisjoni Eesti esindusega avaldas 9. juunil märgise pälvinud Eesti kultuurifestivalidele tunnustust. „Festivalid muudavad Eesti atraktiivseks reisisihtkohaks ning hoiavad meid rahvusvahelisel kultuurikaardil," leidis Kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Hillar Sein festivalide esindajatele kõneledes.

Loe lisaks »

EDL Üldkogul tehti plaane aastaks 2015/2016 18.06.2015

Nagu kevadel tavaks, toimus R 29.mail kl 15:00 Eesti Disainerite Liidu ÜLDKOGU.

Päevakorras oli ülevaade EDL 2014-2015 tegevustest, mille esitas Ilona Gurjanova; revisjoni komisjoni ettekanne, mille esitas Timur Seifullen ning 2014.a. majandusaruande kinnitamine.
Vaadati üheskoos videot 2014.a. Disainiööst ning arutati, kuhu suunas liigub EESTI DISAIN.

Koosviibimine, väikese söögi ja joogiga, toimus KalaPala restoranis, Sadama 25a.

Loe lisaks »

Eesti disainerid esinevad Milaano Disaininädalal 14-19.aprillil 2015 31.03.2015

EDL igaastaste tegevuste juurde kuulub osavõtt mõnest välisnäitusest või messist. Tegemist ei ole mitte koduturu alaväärtustamisega vaid pragmaatilise vajadusega laiendada ostjaskonda ning Eesti kui kõva disainipotentsiaaliga maa promomisega. Milaano Disaininädal on tuntuim ja raharohkeim disainiüritus Euroopas. Eelmise aasta külastatavus samas asukohas oli 80 000 inimest. 2014.aastal Londoni disaininädala raames alustatud koostöö briti disainiagentuuriga DesignersBlock on viinud järgmise ettevõtmiseni, seekord Itaalia turul. Koostöös kogenud partneritega eksponeerivad eesti disainerid oma tooteid vanas tööstushoones (Ex Anslemo) kõige rahvarohkemal tänaval - Via Tortonal. Londoni messil hea vastuvõtu saanud puidust stendi interjööri kujundust (Tarmo Piirmets) kasutatakse ka eristumiseks Milaanos. Uudistoodetena on väljas mitmed Mare Kelpmani tekstiiltooted, Tõnis Vellama valgustid ning publikmagnetiks Tarmo Luisu notsumotiividega stepslikomplekt ja Bruno auhinna võitnud riidepuu-valgusti What!. Uustulnukas on kvaliteetnahktoodete tootja Tallinna Nahatöökoda. Teised eksponendid on oma konkurentsivõimele kinnitust saanud juba Londoni üritustel.
Näitusepaik on avatud iga päev kella 10st ning 14.04 kell 19:00 tervitame disainisõpru oma toetajate, Põhjaka restorani astelpaju napsuga ning Hää Eesti Asi maitsvate suupistetega. Toetajate hulka kuuluvad ka KULKA ja Kultuuriministeerium.
 1. Piret Loog / nahast käekotid
 2. Elmet Treier / puidust parkett, puidust vaagnad ja nagid
 3. Tõnis Vellama / valgustid 
 4. Tarmo Luisk / lambid, diivan
 5. Mare Kelpman / sisustustekstiilid, sallid, jakid
 6. Toivo Raidmets / toolid ja nagid
 7. Monika Järg / vaip
 8. Andres Labi / lipspõll
 9. Derelict Furniture / puidust laud, toolid
 10. Tallinna Nahatöökoda / nahast aksessuaarid
 11. Eesti Disaini Maja / väikesed aksessuaarid
Loe lisaks »

Eesti disainerid on kaasatud Euroopa projekti "Inimlikud linnad" (Human Cities) 31.03.2015

Human Linnad on mõiste, mis loodi 2006. aastal Belgia ühingu Pro Materia poolt ja on saanud kaasrahastuse aastateks 2014-2018 Creative Europe programmist. See on platvorm, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks, mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad areneva kaasaegse linna muutustega (eriti läbi eksperimentaallinnaruumi) ja kuidas leiutada viise linnaelu heaolu ja elukvaliteedi tõstmiseks. Need struktuurimuutused mõjutavad nii inimesi ja kohti, näiteks poode linnakeskustes. Tänavu juhib projekti Cité du Design, Saint -Etienne'st. Human Cities võrgustik toob esile 13 tugevat ühist väärtust : empaatia, heaolu, jätkusuutlikkus, intiimsus, lustakus, liikuvus, kättesaadavus (ligipääsetavus), kujutlusvõime, vaba aeg, esteetika, tundlikkus, solidaarsus. austus.

Human Cities partnerid : La Cité du design (FR) – Politecnico di Milano (IT) – Urban Planning Institute of the Republic of Slovenia (SI) – Clear Village (UK) – Zamek Cieszyn (PL) – Association Design Week Belgrade (RS) – Pro Materia (BE) – Aalto University (FI) – FH Joanneum (AT) – Association of Estonian designers (EST) – Beaz (ES) – CultureLab (BE). 

Loe lisaks »

Disainikateedri rajaja Bruno Tomberg sai üheksakümneseks 31.03.2015

29.märtsil sai Eesti Kunstiakadeemia disainikateedri asutaja, EKA emeriitprofessor Bruno Tomberg üheksakümne aastaseks. Erinevate põlvkondade disainitudengid on saanud kogeda Bruno Tombergi erilist õpetamisviisi ning saanud inspiratsiooni tema avangardistlikest ideedest ajal, mil sõna disain oli Eestis keelatud. Üle pika aja pidas Bruno Tomberg 18.märtsil Adamson-Ericu muuseumis särtsaka avaliku loengu, mis tõi kokku saalitäie endisi õpilasi ja teisi disainihuvilisi. Juubilar ise leiab, et silmas pidades tema märkimisväärset iga lubab ta endale luksust otsustada, millistest üritustest osa võtta, millistest mitte. Elab ta oma sõnul üks päev korraga.

Bruno Tombergile määrati EKA poolt sügisel disainihariduse preemia ning disainerite liidu poolt ka elutöö preemia. Eesti tootedisaini auhind on alge saanud BRUNO nimest.

Loe lisaks »

EDL andis Bruno Tombergile üle ELUTÖÖ AUHINNA 22.10.2014

Eesti Disainiauhindade raames anti disainikateedri rajajale, prof Bruno Tombergile, EKA poolt rahaline Hariduspreemia ja EDL poolt Elutöö auhind, milleks oli silindrist, koonusest ja kerast koosnev trofee, mille loomise juures on Bruno Tomberg juhendajana osalenud. Objekti autor on Anneliis Aunapuu. Auhindu käiis väike delegatsioon 1.oktoobril üle andmas perekond Tombergite juures kodus. http://www.artun.ee/eka-bruno-tombergi-onnitlemas-3 Loe lisaks »

Projekt „Paneme seaduse kehtima!“ töönimega „Kasutajasõbralik keskkond kõigile!“ 22.10.2014

Projekti peamine eesmärk on edendada kaasava elukeskkonna rajamist ning Eesti seadusandluses olemasolevate sätete täitmise kontrolli tõhustamist. Kaasav ja kasutajasõbralik elukeskkond on kasulik mitte ainult puuetega inimestele vaid palju rohkematele kasutajatele – eakad, lastega pered, ajutiselt liikumistakistusega inimesed, turistid jt. Projekti tulemusena soovime saavutada olukorra, kus enam ei looda mitte-ligipääsetavat keskkonda.  

Tulemuste saavutamiseks luuakse eestkosteplaan, leitakse aktivistide rühmad, kes oleksid valmis eestkosteplaani püsivalt ellu viima erinevates Eesti piirkondades - et välistada ebasobiva, kasutajavaenuliku keskkonna rajamist. Projekt keskendub ka informatsiooni levitamisele Disain kõigile/Universaalne disain valdkonnas – kus olulisel kohal on tellija, disainer/arhitekt ja vajalike kooskõlastuste väljastajad. Kõikide nende suhtumine peab muutuma, et koos ära hoida ebasobiva keskkonna loomine ja hilisemad kulutused ümberehitustele .

Loe lisaks »

Disainiööl selgusid 2014.a. tootedisainiauhind BRUNO võitjad 10.10.2014

26. septembril „Disainiöö” raames anti  Eesti disainiauhindade galaüritusel Lilleküla jalgpallihallis üle Bruno toote­disainiauhinnad. Eesti disainihariduse rajaja Bruno Tombergi  järgi nime saanud preemiad määratakse 2006. aastast.

Parima tööstusdisaini kategoorias võitis Mihkel Güssoni nutiseadmetega ühendatav Shaka miniilmajaam, millega saab mõõta tuule kiirust, aga ka kasutada seda viljakasvatajale vajaliku mürgitamise logiraamatu või ehitajale betoonivalu kontrollseadmena. „Shaka, mis on välja kasvanud Garage 48 projektist, on tõeliselt uudne. Seda saavad kasutada purjetajad, lohesurfarid, mägironijad ehk siis kõik, keda ilma tuulisus võiks puudutada,” selgitab kunstiakadeemia tootedisaini osakonna professor Heikki Zoova žürii üksmeelset otsust. Ta leiab, et Shaka enneolematu lahendus loob uue standardi. USA disainer Elissa Bloom lisab: „Shaka valiti välja selle uuenduslikkuse pärast: see oli midagi sellist, mis oli tõesti uus ning mida keegi polnud näinud.” Belgia disainer Tania De Bruycker kommenteerib: „Shaka puhul on tegu väga praktilise tootega, mis aitab teada saada, milline on parasjagu ilm. Piisab vaid seadme ühendamisest iPhone’iga.” Pärast esimese toote turuletulekut 2013. aastal on Shaka seadmeid müüdud rohkem kui 50 riigis üle maailma ja Shaka on valitud Euroopa 50 parima start-up-toote hulka.

Veel tõsteti esile Cleveroni tootearenduse meeskonna ja Lauri Hirvesaare kavandatud CleverBox 2 pakiautomaadilahendust,(kus on nüüd juures ka kitsamaid sahtleid, ning Mihkel Masso elektrikerist Huum Drop. Viimane võiks eestlastele eriti korda minna: selle elektrikerisega saab samasuguse pehme ja kauakestva leili nagu puukerisega. Kerise metallosad on minimeeritud ning kivide hulka suurendatud (55 kg kive). Tulemus sobib mõõtmetelt hästi väiksesse sauna ning pakub praegu müügil toodetega võrreldes parema saunaelamuse. Tänu ovaalsele vormile ja originaalsematele mõõtudele kaalub toode vähem kui teised sellesarnased tooted (11 kg). Kerist saab juhtida ka nutiseadmerakenduse kaudu.

Vajadus, esteetika, otstarbekus

„Tuleks teha asju, mida inimestel on tõesti vaja,” selgitab rahvusvahelist žüriid juhtinud Paolo Favoretto valiku tagamaid.

Parima autoridisaini kategoorias võidutses ühest kohast teise tõstetav valgusti-riidepuu „What?” ehk „Mida?”, mille autor on Tarmo Luisk. Väga tegusa ning andeka ja pidevalt üllatava disainerina tuntud Luisu lambi kohta ütles Berliinis tegutsev USA ajakirjanik Mi­chael Dumiak: „Lahendus on vahva, sel on isikupära ja suhtumist.” Seda on ka Aavo Ermeli põneval viisil selja tagant (mitte pandla kohalt) reguleeritaval püksirihmal.

Esteetika ja otstarbekuse poolest jäid meelde ka Piret Loogi nahksed seljakotid ning Anneli Altoni jalgrattakottide kollektsioon, mis lahendab väga kenasti rattaga liikuja vajaduse oma asju mugavalt paigutada. „Kollektsioon on valminud Tartu kõrgema kunstikooli diplomitööna. Tahtsin anda jalgrattakultuuri arengusse oma panuse ning tegeleda jalgrattakottide disainiga ka pärast kooli lõpetamist. Valisin oma lõputöö koostööpartneriks Rootsi jalgrattafirma Stålhästen, et luua kotikollektsioon, mis vastaks brändi retrohõnguliste toodete klassikalisele ja minimalistlikule stiilile. Praktilise töö aluseks oli Stålhästeni moto ühendada vanad traditsioonid uute lahendustega, miska pühendasin palju aega rattakottide ajaloo tundmaõppimisele, sh erinevatele valmistustehnikatele, kasutatud materjalidele ja kotitüüpidele,” tutvustab autor oma purjekangast ja nahast tehtud kotiperekonda.

Rattakotte oli võistlusel teisigi, ka oli võistlustööde seas Indrek Naruski sportlik roostevabast terasest linnaratas Viks, millele on tunnuslikuks käsitööna valmiv raam, mis koosneb kahest peegelpildis toruraamist. Narusk: „Selle kasutajate hulgas on nii 50aastaseid arhitekte, soccer mom’e, kes mehele pulma-aastapäeva kinki otsivad, kui ka 17aastaseid fixie fänne, kes tahavad massist erineda. Statistiliselt on kõige rohkem nooremapoolseid, umbes kolmekümneseid head disaini hindavaid linnarattureid, kes ise on sageli loome- või IT-valdkonnast. Geograafiaga on lugu nii, et Lääne-Euroopasse saadetakse praegu Vikse kõige rohkem, kuid ka USA ja Aasia müük näitab kasvavat trendi.”

Žürii liikmed tunnistasid, et rattaga liikumine on elustiilina aina menukam ning sestap avaldub ka disainis.

Loe lisaks »

IX Disainiöö algab 25.septembril seminariga "Disaini Viggad ja õppetunnid" 21.09.2014

Märka head disaini!
Möödas on ajad, kui disaini väärtust mõõdeti ainult väljanägemise ja ilu järgi. Tänapäeva disaini all mõtleme kompleksselt juhitud dünaamilisi protsesse, mille tulemusena valmivad funktsionaalsed, kauakestvad, ligipääsetavad, lahtivõetavad arukad tooted, mida inimestel on mugav kasutada, mis teevad meie elu lihtsamaks, loovad emotsioone ja näevad head välja. Vähema tähtsusega ei ole heaolu loomisel tegevused, mis on suunatud keskkonna ja olemasolevate teenuste parandamisele, uute loomisele või sidumisele toodetega - sellega tegeleb teenusedisain. 
Kiiresti muutuvas maailmas on esirinnas uuendusmeelsemad, need, kes on teadjamad, kes õpivad vigadest; kes oskavad disaini poolt loodavaid väärtusi kommertsialiseerida, integreerida teistesse valdkondadesse ning eksportida. See aitab kasvatada majandust ning edendada Eesti disainikultuuri. 
 
25.-28. septembril toimub IX Disainiöö, mis toob järjekordselt kohalikule disainihuvilisele sõõmu rahvusvahelist disainimelu ning tutvustab head Eesti disaini. On disainiauhindade aasta, antakse väljaBRUNO tootedisaini auhind, Eesti Disainiauhindade raames autasustatakse lisaks väljapaistvatelenoortele disaineritele ka parimaid graafilsi disainerid ja teenusedisainereid. Auhindade näitustoimub NO99 teatris, Lilleküla jalgpallihallis toimub pidulik auhinnagala.
Disainifestivali sisukama osa moodustavad disainiseminar ja töötoad. Seekordsel rahvusvahelisel seminaril "Disaini viggad ja õppetunnid" tuuakse näiteid heast ja halvast disainist ning arutletakse vigadest õpitu üle. Esinejate seas on tuntud aksessuaari disainer Elissa Bloom (USA), tööstusdisainer Paolo Favaretto (Itaalia), disainistrateegid Steinar Valade-Amland ja Mikal Hallstrup (Taani), ajakirjanikMichael Dumiak (USA), disainerid Tania De Bruycker (Belgia) ja Martin Pärn (Eesti).
Et teha vahet hea ja halva disaini vahel korraldame "puust ja punaseks" internetipõhise aktsiooni, kuhu koondame soovitavalt parandusettepanekutega kasutajavaenulikku disaini. Osa võtma on oodatud kõik tõsimeelsed maailmaparandajad, disainitudengid ja professionaalid. Tulemustega saab tutvuda näitusel “Disaini Viggad”.
Festivali programmis on seekord mitmeid disainiharidusele suunatud töötube ja näitusi. Nooremapoolsetele disainihuvilistele on avatud keskkond endises Heliose kinos, kus toimub disaini õpetavate koolide väljapanek. Ka kooliealised saavad festivalil osaleda: Eesti Lastekirjanduse Keskuses on Poola autori Ewa Solarzi lasteraamatu "D.I.S.A.I.N." esitlus ning Aleksandra ja Daniel Mizieliński illustratsioonide näitus ja Poola disainerite väljapanek. Näituseks kujundatud saab ka mais alustatud laste tootearendusprojekt“Reaaldisain”, kus 7. klassi õpilaste kavandite järgi toodetakse tööstuslikult vaipu ja valgusteid. Koostöös Eesti Teadusagentuuriga tutvustatakse õpilasleiutajate riiklikku konkurssi, mis annab kooliealistele võimaluse ka omal käel meie keskkonda ja elu parendada. Disainiöö haridusprogrammis osalevad ehitatud keskkonnaga seotud muuseumid ja ülikoolid. Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Arhitektuurimuuseum, EKA, Tallinna Ülikool...
2014. aastal tähistab EKA oma 100ndat juubelit. Disainiöö programmis esitleme EKA disainiteaduskonna mitmekesist loometööd ning tähistame juubelit disainihariduse teemalise seminariga. Jätkub Disainerite näoraamatu sari. 
Tavapäraselt on kavas Eestisse tuua ka teiste maade disainipärandit. "Tales of Heroes" on  mittetraditsiooniline kontseptualistlik Flaami disaini näitus, mis tutvustab disaini objekte omapärase näituse kujunduse ja lihtsate jutustuste kaudu. Näitus Arhitektuuri-ja Disainigaleriis jääb avatuks oktoobrini. Prantsuse noor disainer Fabien Carrero Carsenat tutvustab põhjamaise hõnguga vaigust tootekollektsiooni. MdSt näitus “Kehad” liigub tarbekunsti ja disaini piiril. Suur-Lasnamäe linnakunstisündumuse raames planeerivad Soome-Eesti tarbekunstnikud ja disainerid ümber kujundada inimkauge Lasnamäe keskkonna. Koostöös Portugali disaineritega paigaldatakse Kultuurikatla Aia värvassevalgusinstallatsioon. On võimalik tutvuda itaalia ja eesti tudengitega läbiviidud bussiootepaviljoni projekti “Generation 2.0” tulemustega.
Festival kavasse kuuluvad juba traditsiooniks saanud üritused nagu rahvusvaheliste esinejategaPechaKucha Night välkloengud, heategevuslik disainioksjon, valgusshowd ja muidugi  moeetendus“Moes on Disain”, kus saab näha mitme rõivalooja hulgas ka tekstiilikunstniku Mare Kelpmannikvaliteet-tekstiile ja jätkusuutliku rõivadisaineri Reet Ausi uut kollektsiooni.
Iga aastaga suureneb loomevaldkonnas tegutsejate huvi osaleda festivalil satelliidina, korraldades miniüritusi ja esitlusi. Juba mitmendat aastat toob disainerid, sisearhitektid ja tootjad kokku Kontaktiöö. Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimub tööstusliku tekstiilidisaini ülevaatenäitus ning plakatinäitus "Tehtud Poolas". 
Kaubamajas avatakse eesti disainiga vaateaknad ning pop-up pood. Disainiinfot jagab Eesti Disaini Maja. Disainiööd korraldab MTÜ Disainiöö koostöös Eesti Disainerite Liiduga. Festivalil löövad kaasa Eesti Disainikeskus, mitmed saatkonnad jt. Festivali toetab KULKA ja Tallinna linn
Loe lisaks »

Eesti disainerid osalevad Londoni disainifestivalil 16.09.2014

Eesti ekspordimeelsed disainerid osalevad sellel nädalal, 17.-21. septembril Londoni disainifestivalil, mis on Suurbritannia üks olulisemaid disainivaldkonna üritusi. Eesti disainerite looming on esindatud festivali raames toimuval messil 100% Disain ning Ida-Londoni populaarses Hoxtoni galeriis avatakse Eesti disaini tutvustav pop-up pood. Loe lisaks »

Algas kandideerimine tootedisainiauhinnale Bruno 02.07.2014

Eesti Disainiauhindu antakse välja koostöös Eesti Disainerite Liidu, Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. 2014 .a. nominentide näitus toimub NO99 teatris ning auhindade kätteandmise gala toimub 26.septembril Lilleküla Jalgpallihallis, Asula 4B IX Disainiöö raames. 

TOOTEDISAINIAUHIND BRUNO antakse parimale disainilahendusele kahes kategoorias:                      ●  PARIM TÖÖSTUSDISAIN
   ●  PARIM TÖÖSTUSDISAIN
Loe lisaks »

"SUURUS EI LOE" nüüd ka Tallinnas 13.06.2014

Eesti disaini tutvustav näitus "SUURUS EI LOE" nüüd ka Tallinnas.
13.06-28.06.2014 toimub Arhitektuuri- ja Disainigaleriis | Pärnu mnt 6 | Eesti disaini ülevaatenäitus "Size Doesn't Matter". Näitus on jätkuks 25.04-25.05 Brüsseli disainigaleriis Design Flanders toimunud väljapanekule. 
Eesti Disainerite Liit (EDL) on välja töötanud Eesti disaini välisriikides tutvustamiseks kontseptsiooni "Size Doesn't Matter", mis vastandab maa väiksust disainerite tihedusele ning saavutuste rohkusele. Kollektsioon koosneb kõrge kvaliteediga väikesetiraazilistest toodetest; põhiliselt autoridisaini parimatest paladest ning uutest innovatiivsetest tööstustoodetest. Väljapanek sisaldab kodu sisutamisega seotud tooteid: sisustustekstiile, mööblit, valgusteid, keraamikat, klaasi; rattaid; moeaksessuaare: kotte, kingi, ehteid ning valikut pakendist ja raamatudisainist. Esindatud on 68  disainerit, kelle hulgas on nii teenekaid kui ka äsja kooli lõpetanud lootustandvaid noori loomeinimesi, kes on auhindu saanud nii Eestis kui välismaal. Kollektsioon on põhjamaiselt karge - iseloomulik on minimalistlik stiil, naturaalsed materjalid, leidlikud lahendused ning huumor.
Eesti Disainerite Liit loodab välisnäituste kaudu hoogustada kultuurivahetust, tutvustada Eesti kui kiiresti areneva disainimaa saavutusi ning luua võimalused Eesti tootedisaineritele võrgustumiseks ning rahvusvahelisele areenile jõudmiseks. Ilona Gurjanova, näituse kuraator: "Näitus Brüsselis ning Viinis saab teoks tänu aastatepikkusele rahvusvahelisele koostööle. Kultuurivahetuse raames esitletakse sügisel, Disainiööl, Flaami disaini rändnäitust Tales of Heroes". 
Näitus avatakse reedel, 13.juunil kl 18.
Näituse idee autor/kuraator: Ilona Gurjanova (EDL esinaine), näituse kujundus: Tõnis Vellama (EDL juhatuse liige) Rändnäituse järgmine sihtkoht on Viin.  
Loe lisaks »

Eesti Disainerite Liit valis uut juhtkonda 05.06.2014

5.juunil toimus PK Ilmarise Hotellis  EDL Üldkogu, kus lisaks möödunud hooaja kokkuvõtetele tehti plaane ka aastaks 2014-2015 ning toimusid valimised, mille käigus valiti uus juhatus, uus juhataja, revisjonikomisjoni- ja loometoetuste komisjoni liikmed. EDL esinaisena jätkab Ilona Gurjanova, kõige rohkem hääli juhatuse kandidaatidest said endise juhatuse liikmed: Aivar Habakukk, Monika Järg, Tõnis Vellama, Tarmo Luisk, Reet Aus, Kärt Summatavet ja Hugo Mitt. EDL revisjonikomisjoni liikmeteks valiti Timur Seifullen, Mare Remmelgas, Linda Tamm ning EDL loometoetuste komisjoni liikmeteks valiti Keret Altpere, Ülar Linnuste, Kalle Pabut. Möödunud hooaja tähsamateks saavutusteks peeti 68 Eesti disaineri uudsema loomingu esitlust näitusesarja "Size Doesn't Matter" raames Brüsselis ning disainjuhtimisalast koostööd rahvusvahelises projektis European House of Design Management (EHDM). Et parandada teadmisi rahastamisvõimalustest ja hoogustada koostööd oli esinema kutsutud Loov Eesti ja Leiutajate Liidu esindaja.

Loe lisaks »

Eesti disaini tutvustav näitus esmakordselt Brüsselis. 20.04.2014

24.04-25.05.2014 toimub Brüsseli kesklinnas, tuntud disainigaleriis DESIGN VLAANDEREN | Kanselarijstraat 19 |  Eesti disaini ülevaatenäitus "Size Doesn't Matter".  Avamisele järgneval päeval saab seminari käigus tutvuda Eesti disaineritega ja kuulata lugusid selle Põhjamaa väikeriigi disaini arenguloost. Neli päeva on avatud galeriis ka Eesti Disaini Maja pop-up shop ning abivalmis disainerid on giidideks näituse eksponaatide tutvustamisel.  

Eesti Disainerite Liit (EDL) on välja töötanud Eesti disaini välisriikides tutvustamiseks kontseptsiooni "Size Doesn't Matter", mis vastandab maa väiksust disainerite tihedusele ning saavutuste rohkusele. Kollektsioon koosneb kõrge kvaliteediga väikesetiraazilistest toodetest; põhiliselt autoridisaini parimatest paladest ning uutest innovatiivsetest tööstustoodetest. Väljapanek sisaldab kodu sisutamisega seotud tooteid: sisustustekstiile, mööblit, valgusteid, keraamikat, klaasi; rattaid; moeaksessuaare: kotte, kingi, ehteid ning valikut pakendist ja raamatudisainist. Esindatud on ligi 60  disainerit, kelle hulgas on nii teenekaid kui ka äsja kooli lõpetanud lootustandvaid noori loomeinimesi, kes on auhindu saanud nii Eestis kui välismaal. Kollektsioon on põhjamaiselt karge - iseloomulik on minimalistlik stiil, naturaalsed materjalid, leidlikud lahendused ning huumor.

KATALOOG: http://issuu.com/kirketa/docs/size_doesnt_matter_estonian_design

Loe lisaks »

Kaubamajas taas eesti disaini tutvustavad vaateaknad! 14.03.2014

Märtsikuus saab Tallinna Kaubamajas lähemalt tutvuda Eesti disainiga. Eesti Disainerite Liidu loodud Eesti Disaini Maja galerii esitleb Kaubamaja vaateakna jaoks kokku pandud kollektsiooni kus esindatud Eesti disainerite loodud ja kohalike ettevõtete toodetud mööbel, valgustid, tekstiil, sisustus, mood ja seninägematud innovaatilised disainilahendused. Kollektsiooni läbivaks jooneks on ehedad põhjamaised materjalid.

Kollektsioonis on kasutatud ehedaid põhjamaiseid materjale. Näitusel esitletakse Monika Järgi, Tarmo Luisu, Reet Ausi, Janno Roosi, Andres Labi, Stella Soomlaisi, Toivo Raidmetsa, Kärt Ojavee, Mare Kelpman, Tõnis Vellama jt uuemat loomingut. Kokku on vaateaknal ligi 40 disaineri tooted.

Naistemaailmas ja Kodumaailmas saab tutvuda kodumaiste Oot-Oot diivanitega. 24.märtsil avatakse Laikmaa poolses küljes ka nädal kestev pop-up shop.

Loe lisaks »

Heade eesti asjade hulka kuulub ka hea eesti disain! 07.02.2014

Eesti Disainerite Liidu [EDL] loodud Eesti Disaini Maja [EDM] galerii esitleb laupäeval 8.veebruaril NOKIA kontserdimaja fuajees IRL suurkogu jaoks kokku pandud kollektsiooni Eesti disainerite sisustoodetest, aksessuaaridest ja tööstuslahendustest.

Galerii kollektsioon koondab Eesti disainerite loodud ja valdavalt koostöös kohalike ettevõtetega toodetavaid esemeid: mööblit, valgusteid, sisustustekstiile, erinevaid sisustusaksessuaare ning masstootmise jaoks disainitud innovatiivseid disaini lahendusi. Galerii on loonud ühise kontseptsiooni, mille läbivaks jooneks on ehedad põhjamaised materjalid, kvaliteetne teostus ning selge ja inimkeskne disain. Näitusel esitletakse Matti Õunapuu, Jaanus Orgusaare, Monika Järgi, Mare Kelpmani, Stella Soomlaisi, Toivo Raidmetsa, Tarmo Luisu, Karl Annuse, Tõnis Vellama, Reet Ausi jt uuemat loomingut.

Üheks päevaks on kolinud Kalamajast kesklinna ka disainimaja galerii pop-up shop. 

Loe lisaks »

10.jaanuaril Esilinastus KUMU kunstimuuseumis film Eesti ühest legendaarsemast ja värvikamast sisearhitektist Maile Grünbergist 13.01.2014

Film tutvustab nii tema tänaseid tegemisi kui taaselustab tema tänaseks ümber ehitatud ja hävinud interjöörid.  Režissöör ja produtsent Peeter Brambat. Käsikiri Karin Paulus, Peeter Brambat, Priit Põldme. Operaator Meelis Kadastik Montaaž Kalle Käärik Toimetaja Mariina Mälk Tegevprodutsent Priit Põldme   AD Oculos Film 2014 Film valmis koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga ja filmi valmimist toetas Eesti Kultuurkapital 39 min   Loe lisaks »

Matti Õunapuu disainitud elektrimopeed Stigo võitis KULKA Arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia. 13.01.2014

9.jaanuaril 2014 anti üle KULKa tunnustus ambitsioonika ja professionaalselt läbitöötatud disainilahenduse eest Matti Õunapuule ( Stigo OÜ ). Disainipreemia 2013 – rollerStigo –  Loe lisaks »

Selgusid konkursi Eesti juurte juurde võitjad! 27.09.2013

I KOHT: PADINAD, autor KERTU RATTASEPP

Padinad ehk nahkrihmade või nööridega saabaste alla köidetavad teravate kidadega lauakesed olid Eestis laialt tuntud juba keskajal. Eriti Loode-Eestis, saartel ja läänerannikul, muide ka Edela-Soome rannikul. Padinad hõlbustasid libedal jääl kõndimist, neid kasutasid kalastajad põrutamispüügil, samuti rannaroo niitjad. Nende padinate puhul on lisaks praktilisele väärtusele, milleks on edukas toimetulek libedal kõndimisega, keskendutud ka visuaalsele esteetikale ning soovile anda edasi eestlaslikku olemust ja põhjamaist minimalismi. On peetud oluliseks, et nn jäärauad ehk padinad oleksid naisterahvastele kandmiseks atraktiivsed ning et neid saaks kinnitada ka erineva kontsa ja tallaga saabaste külge. Toote teostamisel on kasutatud Jõgeval pargitud Saaremaa lehmade nahku, millele laserlõikusega lõigatud Pöide ja Pühalepa vöökirjast inspireeritud motiivid. Libeda vastu on padinate külge kinnitatud terasketid, mis nakkuvad jäässe ka läbi lume ja tänavasoola. Hoiustatavad kompaktses ning ruumi säästvas kotis, mis mahub hõlpsasti ka väiksemasse käekotti. Padinad on saabastele lihtsasti kinnitatavad, muutes jalatsi ilme huvitavamaks, ent jäädes siiski eestlaslikult tagasihoidlikuks, ning nende disain annab meile aimu ka rahvuslikust kultuuripärandist.

II KOHT: VARJUALUNE QT, autor TARMO PIIRMETS

Tootja:  Kärdla Puit

Materjal : eri mõõtudes töötlemata männilaud

Mõõdud: 5,6 m x 3,5 m x 2,8 m

Sisearhitekt TARMO PIIRMETS esitles varjualust, milleks olevat inspiratsiooni saanud lauavirnast. Lauavirn aias on ju eestlastele omane, vaat et saanud juba arhitektuurseks objektiks. Et tuul laudu kuivana hoiaks, pannakse laudade vahele klotsid. Sellisest lihtsast võttest tuli idee teha varjualune, mis sobiks Eesti talumaastikku, aga ka linnaaedadesse. Pannes laudade vahele klotsid teatud rütmiga, saab moodustada põnevaid mustreid. Seda ehitist saab kohandada kas väliköögiks, istumisnurgaks või lausa dušivõtmise kohaks. Autoril on plaanis hakata varjualust tootma.

III KOHT: KIIK/LAUD, autor HELEN TEIGAR

Materjal: kasevineer, tootmisjäägid

Loe lisaks »

TERVISHOIUDISAINI SEMINAR 26.09 21.09.2013


TERVISHOIUDISAINI SEMINAR toimub N 26.09 kl 10:00-16:00 • vana EKA platsil asuvas telgis (Tartu mnt 1) PROGRAMM
Õnne ja heaolu saavutab ühiskond kvaliteetse hariduse, tervishoiu ja sotsiaalabi teenuste kaudu. Eeskujuliku avaliku teenuse loomiseks ei piisa enam aegunud meetoditest, kus keskmes oli eelkõige selle meetodi looja. Tänapäevane lähenemine innovatsiooni- ja disainiprotsessi toob keskpunkti alati teenuse saaja. 21. sajandil on disaini piirid laienenud: keskkonna-, tööstusdisaini, moe ja graafika valdkonnale on lisandunud disainjuhtimine, teenuste disain ja strateegiliste protsesside juhtimise disain. Erinevate maade kogemused tõestavad, et disainiteenustele investeeritud ressurss toob tulu mitmekordselt tagasi. Disain ise ei ole mingi võluvits, kuid tänapäevaseid disaini meetodeid, mille efektiivsust on kontrollitud ja mõõdetud, saab edukalt kasutada erinevates valdkondades, sealhulgas ka avalikus sektoris. 
Tervishoid on teema, mis puudutab meid kõiki; tänu internetile ja informeeritusele kasvab aina kiiremini nõudlus kvaliteetsema teenuse järele. Et selles süsteemis rahuldada kõiki osapooli, nii patsiente kui terviseteenuse osutajad, on vaja leida kõige efektiivsemad meetodid selliste uuenduste sisseviimiseks, mis vastavad patsiendi väärtushinnangutele, ootustele ja vajadustele ning mis pakuvad töörõõmu tervishoiu teenuse pakkujatele.  
 
26. septembril kogunevad Inglismaa, Taani, Soome ja Eesti disainieksperdid ja uuendusmeelsed riigitöötajad seminarile, kus tutvustatakse edulugusid tervishoiu- ja sotsiaalhoolekande sektorist ning esitatakse konkreetseid näited, mis tõestavad disaini kaasamise olulisust protsesside ja uute teenuste loomisel, planeerimisel ning juhtimisel. 
Briti üks tunnustatumaid disaini eksperte, Michael Thomson, teeb sissejuhatuse teenuse disaini ning toob näiteid kuidas strateegiline disainjuhtimine on tõstnud finantsiliselt mõõdetavat kasumlikkust äriettevõtetes ning kuidas disain aitab muuta riiklikel organisatsioonidel oma mainet, luua uusi kasutajasõbralikke toimimismudeleid ning tõsta teenuste kvaliteeti. 
 
Disainer Hanna-Riina Vuontisjärvi Lapi Ülikoolist tutvustab Põhja Soome näidete põhjal projekti, mis kombineerib uuringud, teenuse disaini ning sotsiaalteadused eakate elu kvaliteedi, iseseisva toimetuleku ja heaolu tõstmiseks. 
 
Pikaajalise teenuse disaini kogemusega Colum Lowe jutustab väljakutsetest Briti tervishoiu sektoris. Ta toob välja oma ettekandes disaini rollili olulisust probleemi lahenduste leidmisel ning uute teenuste loomisel. Ta käsitleb ka disainjuhtimist, kultuuri ja inimliku faktori osatähtsust. 
 
Ain Aaviksoo räägib kasutaja- ehk patsiendikeskse tervishoiuteenuse näidetest ja võimalustest Eestis ning sellest, kuidas patsiendi teenusekogemus on järjest olulisem tervishoiu väärtuse hindamisel lisaks haigusseisundi meditsiinilise tulemuse mõõtmisele.  
 
Mare Naaber tutvustab edukat teenuse disaini protsessi Eestis, kus prioriteediks olid eaka ja erivajadustega kliendi vajadused ja ootused ning mille käigus täiustati ka füüsilist keskkonda ning loodi organisatsioonile uus bränd.  

Susie A. Ruff räägib kasutajakesksest innovatsioonist Taani (poliitilise) tervishoiu süsteemis, uue disainiga organisatsiooni mudelitest Taani haiglates, uuenduslikest teenustest ja tehnoloogiatest.
Loe lisaks »

Selgusid konkursi „Eesti Juurte Juurde“ NOMINENDID! 20.09.2013

Disainikonkursile „Eesti Juurte Juurde“ tähtajaks laekunud 40st tööst valis žürii välja 22 nominenti, neist kolm esikohta, kelle nimed avalikustatakse Disainiöö galaõhtu auhindamistseremoonial 26.septembril. 

Võistlusele oodati traditsioonilistest kujunduspõhimõtetest, tehnikatest ja tehnoloogiatest inspireeritud tänapäevases võtmes kujundatud disaintooteid. 
Esitatud tööde teemade haare oli üllatavalt suur: arhitektuuriobjektidest kübarateni ja lauanõudest padinateni. 

Zhürii arvates oli prototüüpide tase väga ebaühtlane. Oli meisterlikult valmistatud ja igapidi läbikomponeeritud tootmisküpseid esemeid, oli ka selliseid, mis vajavad kõvasti edasiarendamist. Välja jäid paljud väga hea tasemega käsitööesemed, mis aga ei kvalifitseerunud disainikonkursile. 
Loe lisaks »

Disainikonkurss „Eesti Juurte Juurde“ 19.07.2013

Eesti Disainerite Liit kuulutab välja disainikonkursi "Eesti Juurte Juurde!" Globaliseerumise ja massikultuuri ajastul on põhjust aina rohkem tagasi vaadata  minevikku, et otsida ühe rahvuse unikaalset olemust, väärtushinnanguid ja esteetikat. Kultuuripärand on meie identiteedi osa ja alus, esemeline kultuur on igal maal omanäoline, see eristab meid teistest rahvustest, seda peab oskama hinnata ja hoida.

Erialaliit loodab konkursi kaudu tutvustada avalikkusele pärandtehnoloogia pärleid kaasaegse disaini võtmes. Konkursile oodatakse traditsioonilistest paikkondlikest kujunduspõhimõtetest arendatud tooteid mis on oskusi ja käsitöötehnikaid kaasajastades ning uusi tehnoloogiaid integreerides uue väärtuse ja elu saanud (mitte traditsioonilist käsitööd). Soovime vältida kunstmaterjalidel rahvusmustrite kommertsiaalset produtseerimist. EDL ootab avalikule konkursile kaasaegseid ja omapäraseid tooteideid ja prototüüpe, mis on valminud oskuslikult pärandtehnoloogiad, vanu materjalide käsitlusi ja stiliseeritud ornamentikat kasutades.Tööde esitamise tähtaeg on 8. september 2013. Auhinnafond on 3000 EUR. Tööd palume tuua koos märgusõnaga varustatud ümbrikuga Eesti Disaini Maja galeriisse. Nominentide väljakuulutamine 18.septembril 2013. Nominentide näitust saab näha 26.09-6.10.2013 Arhitektuuri- ja Disainigaleriis (Pärnu mnt 6). Töid hindavad pärandtehnoloogia ja etnograafia spetsialistid ning kogenud disainerid.

Autasustamistseremoonia toimub Disainiöö avapeo raames EKA platsil (Tartu mnt 1) asuvas Disainilinnakus 26.09.2013. Paremad tooted leiavad turustamisvõimaluse Eesti Disaini Maja kaudu. Konkurss ühtib suurepäraselt ka Eestis toimuvate kultuuripärandiaasta üritustega.

Loe lisaks »

Väliseestlased tutvusid San Franciscos Eesti disainiga ESTO EXPO raames 09.07.2013

Eesti disaini saavutusi oli võimalik näha alates 28.juunist Ameerika Lääneranniku ESTO päevade EXPO raames San Franciscos, Kaunite Kunstide Palees. Eesti Disainerite Liit tutvustas disainiauhindade nominente ning esitles Eesti Disaini Maja galerii tooteid. Esto sloganiks on "Avasta Eestit" ning EXPO fookus oli sel aastal innovatsioonil ja start-upidel. Eesti disainerite delegatsioon, mille koosseisu kuulusid Ivo Nikkolo, Tarmo Luisk, Monika Järg, Stella Soomlais, Tõnis Vellama, Ilona Gurjanova külastasid ESTO päevi eesmärgiga luua püsivamaid kontakte väliseestlastega. Ameerika huvi Euroopa disaini vastu innustas ka Eesti disainereid tutvustama oma tooteid ja loomepotentsiaali sellel mandril. Disainerid külastasid Twitteri kontorit, tutvusid disainigaleriidega ja kohaliku disaini kogukonnaga soovides luua püsivamat platvormi eesti disaini ekspordiks. Loe lisaks »

On selgunud parimad Meeste Asjad! 07.04.2013

4.aprillil tuli kokku konkursi "Meeste Asi" zürii ning valis välja kaks kuud kestnud konkursi nominendid ja võidutööd. Võistlus oli väga tihe, hindamiseks esitatud tööd olid ühtlase professionaalse tasemega. 75-st tööst valiti välja kõige uudsemad ja paremini eristuvad tooted. Konkursi korraldajad Eesti Disainerite Liit ja Eesti Disaini Maja galerii on tulemustega väga rahul. "Disainerid on konkurssi tõsiselt võtnud, tööd on väga kvaliteetselt teostatud ning hoolikalt läbi mõeldud ka pakend ning bränd. Galerii külastajad on juba soovi avaldanud konkursitöid osta. Lisaks üksikostjatele loodame pakkuda häid kingiideid ka asutustele", kommenteeris konkursi idee autor Ilona Gurjanova. "Väljavalitud tööde hulgas on meestele mõeldud ehteid, aksessuaare, riideesemeid, midagi õlle- ja põllesõpradele ning ka mittetraditsioonilisi kingiideid, millest kõige enam furoori on tekitanud raudmeestele mõeldud esemed." Zürii liige Tanel Veenre kommenteeris: "Silma paistsid tugevad lahendused nahas ja ehtes. Naha tööd olid enamasti minimalistliku vormikeelega ja väga kvaliteetselt teostatud, ehete osas oli mitmeid uuenduslikke ja nipiga lahendusi." Nominentide tööd on eksponeeritud Eesti Disaini Maja galeriis /Kalasadama 8 / kuni 30.aprillini.
Zürii andis välja 3 teist kohta rahalises väärtuses 1500 EUR, /millest 700 EUR on ostupreemia/ ja 2 eripreemiat rahalises väärtuses á 250 EUR ning 4 äramärgitud tööd. Auhinnafond oli 5000 EUR. Konkurssi toetas osaliselt Tallinna Ettevõtlusamet.
II koht: 
Tarvo Porroson "Mass ja Soomus sõrmus"
Piret Loog "Mapp"
Kairi ja Marek Lentsius "Puravik"

Eripreemiad:
Huligaani preemia
Tarmo Luisk, Martin Pütsep "Rakulka TURBO 2000" ja "Phoenix contact alukad"
Eripreemia hea idee ja teostuse eest:
Lauri Hirvesaar "Osavate näppude ring"
Äramärgitud tööd: 
Merle Kasonen, Triinu Silla "Alpha Bet"
Andres Labi "Põll teeb mehe sikiks"
Sigrid Valgma, Zoran Grojic "NOH"
Mare Kelpman "Uus Kiki ehe"
Züriisse kuulusid:
-Tanel Veenre (EPL, ehtedisainer) 
-Ivo Nikkolo (moedisainer)
-Ivo Uukkivi (näitleja)
-Valdar Liive (EAS Helsinki)
-Ene Läkk (disainikriitik ja -kirjanik)
Loe lisaks »

Konkurss "Meeste Asi" 25.02.2013

Tulles vastu disainihuvilistele klientidele, kellele on valmistanud pettumust turul valitsev maskuliinsete ja meestele suunatud väiketoodete nappus, kuulutab Eesti Disainerite Liit koostöös Eesti Disaini Maja galeriiga välja konkursi "Meeste Asi". 
Eelkõige professionaalidele suunatud avalik konkurss on jätkuks eelmisel aastal edukalt läbiviidud konkursile "Väike Asi", mis tõi turule hulgaliselt uudseid, praktilisi ning esteetiliselt nauditavaid väiketooteid, nendest märkimisväärsemad on triangel "Vaikuse murdja" (T.Luisk, M.Pütsep), tordilusikas "Puu" (Pult), "Linnupete" lusikad (Erika Raud), k00d.ee kindad, kirjaklamber KILU jne. Järjekorda ootab ka konkurss "Laste Asi".
Loe lisaks »

Eesti disaini näitus RAKURSS Peterburis 25.02.2013

21.02. avati piduliku aastapäeva vastuvõtu raames Peterburi Jaani kirikus eesti disaini näitus „RAKURSS“. Avaüritusele sõitis kohale grupp eesti disainereid, kellel toimus kohtumine Peterburi disainerite ja disaini kõrgkoolide esindajatega, meediaga ning teiste eesti kultuuri huvilistega. Näituse eesmärk on populariseerida eesti disaini Venemaal ning leida võimalikke kultuuri- ja ärikontakte. Muusikalist külakosti pakkus avaüritusel vokaalansambel Estonian Voices.

Eesti Disainiauhinnad 2012 nominentide töödest koostatud näitusel saab näha väikest ülevaadet eesti disainerite loomingust. Plakatitel on esindatud heatasemelist eesti disaini, mille autorid on Martin Pärn ja Iseasi, Karl Annus, Tiit Liiv, Aivar Habakukk ja Balteco disainimeeskond, Maile Grünberg, Tõnis Vellama, Frants Seer, Evelin Kummel, Emmanuel Meslet ja TenTwelve, Marlis Lucila Piirsalu, Gabriel Verilaskja ja mitmed teised. Külastajad saavad näha disainiauhinna BRUNO võitnud Margus Triibmanni rattahoidjat Tulip Fan Fan; Monika Järgi, Tarmo Luisu, Stella Soomlaisi, Sille Sikmanni, Maria Rästa jt tooteid. Eeskujulikku keskkonnadisaini esindab Andrus Kõresaare ja KOKO Arhitektide Lennusadama projekt. Graafilise disaini võidutöödest on esindatud Ilse Lepiksoni ja agentuur Identity koostööna valminud ja idanaabrite seas hästi tuntud Kalevi pakendid ja Jan Tomsoni Moe viin.

Eesti kunstnikud, muusikud, kirjanikud on ajaloos Peterburiga palju seotud olnud. Taastatud Peterburi Jaani Kirik laiendab võimalusi kultuurikontaktide arendamiseks. Aastal 2011 Eesti Sisearhitektide Liidu ja Kultuurkapitali aastapreemiad pälvinud interjöör võimaldab ka väiksemaid näitusi korraldada.

Korraldajad usuvad, et läbi hea disaini saab luua häid suhteid nii kultuuri, äri kui ka turismi valdkonnas. Plakatinäitus on avatud 21.märtsini.

 

Korraldaja: Eesti Disainerite Liit, Tõnis Vellama 

Partnerid: Eesti Kontsert, Eesti Disaini Maja

Toetab: Eesti Kultuurkapital

Loe lisaks »

Näitus Mateeria Loomeinkubaatoris 05.01.2013

Eesti Disaini Maja esitleb näituste sarja MATEERIA. Seekord keskendume käegakatsutavale ja olulisele teemale ja selleks on materjal. Materjali omadused, selle kvaliteet, tema kestvus on võtmetähtsusega meie keskonna loomisel. Materjal annab tootele tema iseloomu. Sellest kuidas üks materjal võib erineva tegija käes oma välimust ja funktsiooni muuta saab näha näitusel, kus on kõrvutatud erineva tausta ja töökogemusega tegijad. Fookusesse on toodud disainer, tema lugu ja tema käekiri. Seda, kuidas erinevad loojad omanäoliselt materjaliga dialoogi peavd saate näha Tallinna Loomeinkubaatoris (Veerenni 24). Kuni 22. jaanuarini saab tutvuda seitsme nahadisaineri loominguga /Stella Soomlais, Sille Sikmann, Kadi Paasik, Piret Loog, Pille Kivihall, Kadri Paloveer ja Elga Jazz/ .
Loe lisaks »

Euroopa Design Management auhinna peavõit esmakordselt ka Eestisse. 21.11.2012

Kolm aastat kestnud uuendusprotsess Tallinna Transpordiameti kommunikatsiooni ja teenuse parandamiseks ei jäänud märkamata Europpa Design Management auhinna zürii poolt. Esmakordselt toodi tunnustatud auhinnavõit avaliku sektori kategioorias ka Eestisse. Linna esindajate koostöö disaineritega sai alguse disainerire liidu projektist Tallinn For All, kus välismentorite juhendamisel alustasid disaini tudengid linna ühistranspordi kitsaskohtade kaardistamisega. Esialgsest graafilise disaini kateedri tudengite Kristi Rummeli, Ronald Pihlapsoni, Norman Orro jt projektist kasvas välja tõsiseltvõetav muudatuste plaan Tallinna ühistranspordi kommunikatsiooniprintsiipide, visuaali ja kliendisuhete muutmiseks. Pea kolmeaastase töö esimesed viljad on põhjalik disainijuhtimise manuaal, piktogrammid, uued linna transpordikaardid, ootepaviljonide infostendid peatuste nimede ja ühistranspordi loetava skeemiga, uued sõiduplaanid jne. Disainialane koostöö jätkub, tudengid on loonud selleks oma disainibüroo. «Kui need noored poleks oma lahendustega välja tulnud, oleks infograafika kujundus pikaks ajaks endiseks jäänudki. Keegi poleks ehk selle muutmise vajadust märganud.»  tähendas Transpordiameti projektijuhi Anu Leisner.
Loe lisaks »

Selgusid Eesti Disainiauhinnad 2012 võitjad 23.09.2012

BRUNO 2012 parima tootedisaini kategoorias osutus võitjaks Margus Triibmanni rattahoidja TULIP FAN FAN. Tegemist on elastse ja turvalise aasakujulise rattahoidjaga, mille välimine kiht on ilmasikukindel kumm ning sisemuses paikneb terastross. Hoidja muudab eriliseks see, et ratta kinnituskoht pole üheselt määratletud. Seetõttu sobib TULIP FAN FAN hästi eri kõrguse ning eri tüüpi raamiga rataste kinnitamiseks. ’’Rattahoidja ei ole lihtsalt lustlik, aga ka väga nutikas toode ,’’ tõdes zürii liige August Kull.

Zürii poolt leidsid äramärkimist tekstiilidisainer Monika Järgi kangaseeria FLY, mis valmistatud linasest ja puuvillasest ning kahepoolselt kasutatav. Lisaks huvitavale tehnilisele lahendusele meeldis züriiliikmetele tõsiasi, et kangas on ka põhjamaiselt soe. Samuti leidis äramärkimist Kristjan Urke loodud dünaamilise väljanägemisega lambivari Leaf, Emmanuel Mesleti loodud kontorimööbel COW ning Monika Järg ja Kaidi Ploomipuu ühistööna valminud vaibakollektsioon Unlimited. Lambivarju puhul nentisid züriiliikmed nagu ühest suust, et tegemist on hea tööstusliku disainiga. Kontorimööbli puhul hindas zürii enim meeldivaid materjale ja inimsõbralikku vormi, samuti intelligentset lahendust juhtmete peitmiseks. Vaibakollektsioon pidas aga zürii tooteks, mis oma diskreetsusele vaatamatta kõnetas  selle liikmeid.

Parima disainiprojekti kategoorias võitsid BRUNO KOKO arhitektid/Produktsioonigrupp Andrus Kõresaare ja Jan Tomsoniga Lennusadama eest. Züriiliige A.Kull tõdes, et hoone puhul on tegu loominguga , mis on loodud rahvale ning kannab  ka kodanike disainiharimise funksioone. Eraldi tõstis rahvusvaheline zürii esile kultuurikanade projekti, mille autoriteks on Mari Hunt, Grete Veskiväli, Mari Hunt, Kaisa Kangur, Triin Orav, Juula Saar, Aet Ader, Liisi Tamm ning Isabel Neumann.

Veel leidsid zürii poolt äramärkmist Karl Annuse loodud puidust prilliraame esitlev Karl- kolletsioon 2013 ning Sille Sikmanni loodud käsitöö jalanõud eraklientidele. Puidust prilliraamide kohta tõdes zürii ühehäälselt, et tegu on parima prillikolleksiooniga , mida nad on näinud. Äramärgitud jalanõude kohta aga ütles züriiliige Kull, et need rikastavad meie igavat tänavapilti.

BRUNO 2012 tootedisaini kategoorias hindas kandidaate rahvusvaheline zürii koosseisus: Per Mollerup, Tapio Anttila, Adam von Haffner Paulsen, Fabien Cappello ja August Kull. ’’Zürii võttis hindamisel aluseks konkursi tingimustes ettekirjutatud kriteeriumid, milleks on eelkõige innovatiivsus, kasutajasõbralikkus, kestlikkus, tootmisvõimekus jne. Lõpliku hinnangu tegemisel jäid kaalukausile siiski tooted ja projektid, mille kohta võib inimlkult öelda: meeldib!’’ komenteeris omalt poolt zürii tööd Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu esinaine ning konkursi korraldaja.

Loe lisaks »

Selgusid Eesti Disaini Auhind BRUNO nominendid. 11.09.2012

On selgunud Eesti Disaini Auhind BRUNO nominendid. 97-st kandidaadist valis zürii välja 55 finalisti. Nominendi staatuseni jõudsid tööd, kes said züriilt vähemalt 2 häält 5-st. Žürii on rahvusvaheline ja sinna kuuluvad Per Mollerup, Tapio Anttila, Adam von Haffner Paulsen, Fabien Cappello, August Kull. 
Heade tööde hulgast jäid sõelale väga head. Tase oli üllatavalt hea, palju uusi tooteid ja uusi nimesid! 
Nominentidega saate tutvuda siit Lõplik hindamine toimub 19.septembril Arhitektuuri- ja Disainigaleriis. Nominentide näituse avamine 20.09 kl 19:00. Võitjate väljakuulutamine Eesti Disainiauhindade galal 21.09 kl 20:00 Lennusadamas. Piletid saadaval Piletilevis ja Eesti Disaini Majas. Nominendid pääsevad galale kutse alusel (1 töö_1 kutse).  Loe lisaks »

16 eesti disainerit esinevad Habitare messil Eesti Disaini Maja ühisstendiga. 11.09.2012

12-16.septembrini esitleb Eesti Disaini Maja Galerii oma esimest kollektsiooni eesti disainerite sisustoodetest ja –aksessuaaridest  Helsingis.  Kollektsioon koondab Eesti disainerite loodud ja valdavalt koostöös kohalike ettevõtetega toodetavaid esemeid: mööblit, valgusteid, sisustustekstiile ja erinevaid sisustusaksessuaare. Ühise kontseptsiooni läbivaks jooneks on selge ja inimkeskne disain ning ehedad põhjamaised materjalid. Tooteid esitletakse kooslustena, kliendile pakutakse välja terviklahendused. 
Eesti Disainerite Liidu asutatud Eesti Disaini Maja missioon on luua Eesti autoridisainile platvorm, mis edendab toodete müüki Eestis ja raja taga; algatada disainereid ja ettevõtjaid kaasates uusi tootearendusi; promoda ja eksportida kvaliteetset Eesti tootedisaini. Fookuses olevad kliendigrupid on arhitektid ja sisearhitektid, väiketiraaže ja autoridisaini edasimüüvad sisustusgaleriid. Loomulikult ka lõpptarbija.
EDM kollektsiooni autorid on: Tarmo Luisk, Tõnis Vellama, Ilona Gurjanova, Monika Järg, Maile Grünberg, Toivo Raidmets, Kristi Rinkjob ja Anne-Liis Leht, Maria Rästa, Igor Volkov, Elmet Treier, Elna Kaasik, Jaanus Orgusaar, Julia-Maria Künnap, Enn Praks ja Katrin Soans.

EDM stend asub Habitare sisustusmessi disainialal AHEAD!, aadressil 7h10. Samal ajal on Suvilahtis Eesti Majas pop-up shop Eesti Disaini Maja toodetega. 

Eesti disainerite osalemist Habitare messil toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus Loomemajanduse tugistruktuuride meetmest.

Kontakt: Monika Järg, projektijuht, +3725218479, monika@tekstiilruumis.ee Kirke Tatar, Eesti Disaini Maja Galerii, +37255590787, showroom@estoniandesignhouse.ee

Loe lisaks »

Eesti disainerid ja mööblitootjad alustasid koostööd 25.08.2012

23-24 august 2012 toimus Sagadi mõisas seminar ja töötuba, millest võtsid osa koostööst huvitatud eesti ja inglise disainerid ning kohalikud mööblitootjad. Üritus toimus "Mööblitööstuse ekspordivõimekuse tõstmise“ klasteri raames, mille eesmärk on hoogustada disainikasutust ettevõtetes ning suurendada disainerite teadlikkust tootmisettevõtete tööprintsiipidest ja tootmisest. Parimad lahendused tootearenduses on toimunud koostöös, kus on ühendatud teadmised sihtturgudest, disainist ja praktilised inseneri oskused. 
Loe lisaks »

Eesti Disaini Maja Haapsalus 11.07.2012

Eesti Disaini Maja galerii Evald Okase muuseumis

Haapsalus, 15.07 – 2.08.2012

Näituse avamine 14.juulil kell 17.00!

 

Disain on pop, sõnana paljukasutatav ja väga erinevates valdkondades kanda kinnitav. Eesti Disaini Maja Galerii annab sellele oma tõlgenduse – galerii ühendab ja esindab väljapaistvat Eesti tootedisaini, sisustusest moe ja aksessuaarideni.

Evald Okase galerii ruumid ja sopistused võimaldavad neid erisusi esile tuua. Luua keskkondi, kus disain on lähedal ja katsutav, seoseid tekitav ja loomulik. Loodud inimestele!

 

Näituse kahel esimesel päeval, 14-15.juulil, on võimalik ka tooteid kaasa osta ning tegijatelt nõu küsida.

Loe lisaks »

VII DISAINIÖÖ Tallinnas ja Tartus 15.06.2012

20.–23.septembrini toimub Eesti disainielu elavdajana tuntuks saanud Disainiöö. Lisaks Tallinnas toimuvale saavad sel aastal festivalielamusest osa ka tartlased. VII festival keskendub valdkondadele, milles disaini roll elukeskkonna paremaks muutmisel on toonud käegakatsutavaid tulemusi.  Loe lisaks »

Tallinn Kõigile! Soomes 28.05.2012

21.mail avati Helsinki Eesti Majas näitus, mis tutvustab rahvusvahelist projekti Tallinn For All, mille käigus selgitati välja aasta jooksul Tallinna ligipääsetavuse ja infograafikaga seotud kitsaskohad ning tudengid eesti ja prantsuse õppeasutustest tuntud välisspetsialistide juhendamisel töötasid välja ettepanekud linna funktsionaalsuse parandamiseks. Eesmärk oli läbi viia hariva sisuga projekt, mis kaasaks linnaruumi planeerimisotsuste tegemisel erinevate vajadustega inimgruppe ning tutvustaks läbi praktilise kogemuse kaasava disaini põhimõtteid.
Loe lisaks »

Eesti disainerid tuunisid ameerika autoosad lampideks. 07.05.2012

Auto-teemaline näitus 3-5.mail Viru Keskuses.

Tudengid ja professionaalsed disainerid lasid valla kevadise loomepuhangu ja tuunisid ameerika autoosad uuteks toodeteks. Inspireeriv tööpäev romulas ja garaazis päädis mitme uue valgusti, laua ja istmete loomisega. Aktsioon andis noortele tudengitele praktilist kogemust, professionaalid nautisid loomeprotsessi. Ühiskonna tähelepanu juhtimine taaskasutusteemale on igati õigustatud ajal, mil ebakvaliteetsed masstooted ujutavad turgu. 
Loe lisaks »

Eesti disain nähtavaks Samsungi toel 07.05.2012

4.-23.maini esitletakse eesti disaini Samsung Smart House uudses paviljonis. Klaaspaviljon püstitatakse Rotermanni kvartali keskväljakule ning tutvuda saab omapärase eesti disainerite ja mööblitootjate kooslusega.

Loe lisaks »

Selgusid parimad väikesed asjad. Pressiteade 05.04.2012

4.aprillil kogunes Eesti Disaini Majas konkursi "Väike Asi" zürii koosseisus: Hugo Mitt (disainer), Jan Graps (disainer), Ken Ruut (disainer), Jaanus Vahesalu (Tallinna linn, Ettevõtlusamet), Aljona Galazan (maastikuarhitekt), Lea Andrikorn (Munkadetagune torn). Eesti Disainerite Liit kutsus aasta alguses professionaale looma inimeste vajadusest lähtuvaid keskkonnasõbralikke stiilsed väikeobjekte, mis täidaksid tühimiku vajalike ja elule vürtsi lisavate väiketoodete osas. Konkurss osutus oodatust menukamaks. Kokku laekus 66 võistlustööd, materjalidest olid esindatud keraamika, klaas, puit, tekstiil, nahk, metall jt. Professionaalselt mõjusid tööd, mille puhul oli hoolikalt läbi mõeldud toote lugu, pakend ja bränding. Vaatamata väga tugeva tasemega tööde olemasolule, otsustas zürii esimest auhinda mitte välja anda, kuna 100% konkursi tingimustele siiski ükski töö ei vastanud. Väiketoodetelt eeldati innovaatilisust, tarbimisväärtust, kasutajasõbralikkust, esteetilisust, ökonoomselt tiražeeritavust, kvaliteeti, vastavust turuhinnale, keskkonnasõbralikkust ja viiteid Eesti (sh Tallinna) unikaalsusele ja lokaalsusele.

Kõige rohkem hääli erksa loo ja puhta pakendi tõttu kogus võistlustöö "Vaikuse murdja", triangel, mis aitab olukorras, kus vaikus ei kanna...
Zürii hindas kõrgelt ka suupiste lusikaid "Linnupete lusikad" ja tordilusikat "Puu", mis saavutasid edu oma esteetlisuse ja kvaliteedi tõttu. 
Loe lisaks »

Seminar innovatiivsetest materjalidest ja jätkusuutlikest toodetest mööblitööstuses 17.03.2012

19.märtsil kell 10:00 toimub Eesti Disaini Majas seminar "Innovatiivsed materjalid ja jätkusuutlikud tooted tänapäeva mööblitööstuses". Esineb materjaliasjatundja Simone de Waart Hollandist, Kaido Kukk firmast UPM Kymmene Wood liimitud puidu valdkonna uudistega, Soome firma Avaava asjatundjad universaaldisaini näidetega. Möölitootjate ja disainerite kahekõnet juhivad August Kull, mööbliklastri arendusjuht ning Ilona Gurjanova, EDL esinaine. Programm siit. Seminari toetab Kultuurkapital.


Loe lisaks »

Topeltannus Eesti disaini Soomes 17.03.2012

15.-17.märtsini saavad disainihuvilised külastada eesti disaini pop-up shop'i Kotkas. Väljapanek on koostatud põhiliselt Eesti Disaini Maja galerii kollektsiooni põhjal. Esindatud on Monika Järg, Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Stella Soomlais, Reet Aus, Pavel Sidorenko, Kärt Ojavee, Maria Rästa ja mitmed teised tuntust kogunud disainibrändid. Soomlastele pakutakse erinevaid sisustustooteid ja väikemõõtmelist mööblit; müügil on ka sisustustekstiile ja mõningaid moeaksessuaare. Tooted on varustatud soomekeelsete lisatekstidega, igal tootel on oma lugu.Lõikan pilti...
Loe lisaks »

Lõpuks on ametlikult kinnitatud "Disainivaldkonna riiklik tegevusplaan 2012-2013" 02.02.2012

Disaini tegevuskava parandab ettevõtjate konkurentsivõimet ja arendab disainivaldkonda

26. jaanuaril kiideti valitsuse istungil heaks „Eesti ettevõtluspoliitika 2007-2013“ rakendusplaan aastaks 2012, mis kirjeldab kavandatud meetmeid ja tegevusi ettevõtluse edendamiseks Eestis. Ühtlasi kiideti heaks ka "Disainivaldkonna riiklik tegevusplaan 2012-2013", mille eesmärgiks on arendada disaini kui osa ettevõtluses kõrgemat lisandväärtust loovat valdkonda.

Loe lisaks »

Algas väikeobjektide konkurss "Väike Asi" 29.01.2012


Konkurssi „Väike Asi“ ajendas korraldama asjaolu, et Eestis puuduvad modernsed väikeobjektid, aksessuaarid, meened, mis täidaksid tühimikku vajalike ja elule vürtsi lisavate väiketoodete osas. „Väike Asi“ peaks olema esteetiliselt nauditav ning kandma endas loodussäästlikkuse, praktilisuse ja pikaealisuse põhimõtteid. Lisaks rohelisele mõtteviisile peaks väikeobjekt väärtustama ka lokaalsust; pajatama oma loo ning tutvustama Eestit kui leidlikku ja loova potentsiaaliga maad.

Loe lisaks »

Tähtsündmus uuendusmeelsetele disainihuvilistele. 16.septembril algab Innovatsioonifestival IF… ja Disainiöö 11.09.2011

IF… on loovust ja innovatsiooni väärtustav festivalide sari, mille eesmärk on tuua esile erinevate Euroopa regioonide huvitavamad edulood, kus disain on saanud innovatsiooni ja muutuste käivitajaks ning tutvustada  avalikkusele disainerite, inseneride, ärimeeste, teadlaste ja tudengite vahelise koostöö tulemuslikkust. Innovatsioonifestivalide elluviimisel osaleb 2 aasta jooksul kokku 6 linna – Barcelona, Milaano, Kortrijk, Lissabon, Vilnius ja Tallinn. Iga linn on valinud teema, mis kõnetaks kõige enam antud regiooni, aitaks kaasa selle arengule ning innovatsiooni- ja disainiteadlikkuse kasvule. Eesmärk ei ole mitte ainult demonstreerida eeskujulikku disaini vaid kaasa rääkida ja anda panus ühiskonnas toimuvates protsessides nagu kliimamuutus, keskkonna saastatus, barjäärideta keskkond jne. Fookuses on innovatsioon ja inimkeskne disain, sotsiaalne kaasatus, mobiilsus, säästlikkus ning tehnoloogia mõju igapäevaelule. Keskkpunktis on inimene ja tema vajadused.

Loe lisaks »

Supelsaksad ja Velvet Creative valiti Euroopa Design Management Auhinna 2011 (DME Award 2011) nominentideks 21.07.2011

Eelmisel nädalal valis rahvusvaheline zürii välja DME Award 2011 nominendid, kelle seas on kaks eesti ettevõtet- Supelsaksad ja Velvet Creative. Mõlemad kuuluvad viieteiskümne kõige innovaatilisema ning dünaamilisema ettevõtte sekka Euroopas, kes kandideerivad jätkavad kandideerimist DME Auhindadele. Auhinna eesmärgiks on tõsta esile strateegia ja juhtimise osatähtsust disaini edukal ellurakendamisel.

‘’See, et viieteistkümnne nominendi hulgas on kaks Eesti ettevõttet, on märkimisväärne tulemus. Nii Velvet Creative kui Supelsaksad on Eestis silma paistnud tugeva imidzi ja disaini juhtimise poolest ning usun, et nad on üle-Euroopalise tunnustuse igati välja teeninud. Loodan, et septembris kuuleme neist veel,’’ kommenteeris Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu esinaine.

Loe lisaks »

Eesti disain Helsinki kalasadamas 19.07.2011

20.juulil avatakse Helsinkis eesti disaini tutvustav näitus. Eesti Disaini Maja esitleb uuemat autoridisaini, mida võib Tallinnas näha ka Eesti Disaini Maja galeriis ning Munkadetaguses tornis. Soomlastele eksponeeritakse Monika Järgi, Stella Soomlaisi, Maarja Mõtuse, Igor Volkovi, Raili Keivi, Annike Laigo, Maria Rästa jt disainerite tooteid. Väikesetiraaziliste kollektsioonidena võib näha tekstiilitooteid, laua aksessuaare, nahkotte, istmeid, loomade toidunõusid, laste kärusid, Võru potaseid jm. Loe lisaks »

SELGUSID IF...TALLINN PARIMA INNOVATSIOONIIDEE KONKURSI FINALISTID 04.07.2011

1.juulil kogunes IF...Tallinna innovatsiooniideede konkursi zürii, et välja
selgitada finalistid, kes pääsevad rahvusvahelise konkursi IF Lab lõppvooru sügisel. Parima innovatsiooniidee konkursi viib Innovatsioonifestivali IF...raames läbi Eesti Disainerite Liit koostöös 5 Euroopa linnaga | Barcelona | Milaano | Kortrijk | Lissabon | Vilnius |. IF... Lab Tallinn eesmärk on innovatiivsus disaini kaudu nähtavaks teha ning võimaldada loovatel ja leidlikel oma ideid avalikkusele tutvustada ning ideede elluviimiseks rakendusvõimalusi leida. IF...Tallinn konkursi finalistid olid: materjali sisepingeid mõõtev aparaat Diffractometer, idee esitaja Luca Giorgio Bochese; efektiivsema leili saavutamiseks mõeldud saunakulp Leilivihmuti , autor Artur Rusin ja interaktiivne inimese kujutis viha väljaelemiseks Raevuvalitseja "VALLO" autorid Janika Orav ja Martin Maripu.
Loe lisaks »

Registreerimine Euroopa Design Management Auhinnale 2011 (DME Award 2011) jätkub kuni 4.juulini 16.06.2011

Registreerimist Euroopa Design Management Auhinnale 2011 (DME Award 2011) on pikendatud kuni 4.juulini. DME Award on ainulaadne konkurss Euroopas (vrdl Oskarite jagamine USA-s), mis tõstab esile strateegia ja juhtimise osatähtsust disaini edukal ellurakendamisel. Eesti ettevõtted on Disainerite Liidu vahendusel osalenud oma kandidaatidega auhinna asutamisest alates. 2007 aastal naasesid Essenist äramärgitud auhinnaga Thulema ja Aquator. Auhinnale kandideerijate hulgas on olnud lisaks suurfirmadele ka väike- ja mikrofirmasid; riigiasutusi, linnavalitsusi ning muuseume.

Loe lisaks »

Eesti Disaini Maja avab oma showroomi vanalinnas Munkadetaguse tornigaleriis, Müürivahe 58. 30.05.2011 30.05.2011

30.mail laiendab Eesti Disaini Maja on väljapanekut vanalinna Munkadetagusesse torni. Ajaloolisele arhitektuursele keskkonnale annavad aktsenti Eesti disainiobjektid. Väljapanek koosneb valikust autoridisaini viimastest saavutustest ning esemeid on võimalik osta. Näha saab Monika Järgi, Stella Soomlaisi, Marko Ala, Igor Volkovi, Tarmo Luisu, Annike Laigo, Jaanus Orgusaare, Pavel Sidorenko, Kerttu Laane, Ilona Gurjanova jt töid.

Uus algatus toimub koostöös Eesti Disainerite Liidu ja MTÜ Munkadetaguse tornigaleriiga.
Galerii uksed on külalistele avatud kl 17:00-20:00

kontakt: Lea Andrikorn ja Aljona Galazan  showroom@estoniandesignhouse.ee.
 
Eesti Disaini Maja showroom Munkadetaguse tornigaleriis on avatud T-P 12:00-17:00.
Eesti Disaini Maja showroom Kalasadamas (8) on avatud E-R 12:00-18:00, L 12:00-17:00

Olete oodatud!
Eesti Disaini Maja & Munkadetagune tornigalerii
Loe lisaks »

24.mail kl 13-15 Disainipoliitika seminar Eesti Disaini Majas 21.05.2011

Teisipäeval 24.mail kl 13-15 arutavad Põhjamaade disaini arvamusliidrid selle üle, kui suur on riigi roll edukaks disainimaaks saamisel. Näited Norra, Taani, Islandi ja Eesti disainipoliitika kujundamisest. Üritus kuulub Nordic Look programmi.
Loe lisaks »

Eesti Disainerite Liidu üldkogu valis uue juhatuse ja komisjonide liikmed. 14.05.2011

13.mail Eesti Disaini Majas toimunud Disainerite Liidu üldkogul valiti uue koosseisuga juhatus, komisjonid ning esimees. Erialaliidu juhtimist jätkab Ilona Gurjanova, uude juhatusse kuuluvad erinevate disaini valdkondade esindajad: Monika Järg, Tõnis Vellama, Reet Aus, Kärt Summatavet, Tarmo Luisk, Aivar Habakukk, Hugo Mitt. Eelneva perioodi tööd hinnati heaks. Eesti disaini eksponeeriti Frankfurti, Tallinna, Stockholmi ja Hangzhou messidel; näitustel Normandias ja Soomes. Tippsündmusteks võib pidada Eesti Disaini Maja avamist Kalasadamas, Bruno auhinna väljaandmist, Disainiööd, osalemist Shanghai Expol, ligipääsetavust ja funktsionaalset disaini rõhutava prokjekti " Cities For All - Tallinn For All" läbiviimist ning Euroopa Innovatsioonifestivali IF...korraldamist.

Koosolekul tõdeti, et kuigi koalitsioonilepingu järgi ning ka uute Euroopa Komisjoni disainimeelsete direktiivide põhjal võib loota disainile suuremat tähelepanu on erialaliidu rahastamine nõrk ja vajalike rahvusvaheliste projektide läbiviimist halvab omafinantseeringu puudumine. Disaini sihtkapitali puudumine KULKAs jätab disainiprojektid tihti vaeslapse rolli ja EAS loomemajandusprogramm ei ole kergendanud disainerite pürgimist uute saavutuste poole. Erialaliitu teeb eriti murelikuks nö disaini Oskarite rahvusvahelise gala korraldamisega seotud probleemid. Nimelt koguneb septembris Tallinnasse Euroopa innovatiivsemate ettevõtete paremik, et osaleda Euroopa Design Management auhinna väljakuulutamise tseremoonial. Üritus kuulub IF...festivali ja Kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi.

Pikemat aega on päevakorras olnud teema eesti disainerite ja tootjate kasinast koostööst. Koos otsiti põhjuseid. Elavat arutelu tekitas mööblitööstuse esindaja August Kulli ettekanne mööblitootjate hetkeolukorrast ja sisearhitekt Priit Põldme seisukohad kuidas eesti tooteid rohkem kaasata sisekujundusprojektidesse. Koosviibimise lõputeemaks oli eetika.
Loe lisaks »

UUS TÄHTAEG 15.juuni! Innovatsiooniideede konkurss IF... Tallinn 19.04.2011

 

19.aprillil kuulutab Eesti Disainerite Liit koostöös 6 Euroopa linnaga välja IF...Tallinn innovatsiooniideede konkursi. IF... Tallinn sisu on Innovatsioon ja disain. IF…Tallinn eesmärk on innovatiivsus disaini kaudu nähtavaks teha ning võimaldada loovatel ja leidlikel oma ideid avalikkusele tutvustada ning ideede elluviimiseks rakendusvõimalusi leida. Märksõnad: uuenduslikkus, eristumine, kasutajakesksus, mobiilsus, sotsiaalne kaasatus, keskkonnasäästlikkus.


Loe lisaks »

26.-27.mail toimub II rahvusvaheline konverents Cities For All – Tallinn For All. Mobility. 01.04.2011

MOBILITY          

 

26.-27.mail toimub Tallinnas II rahvusvaheline konverents Cities For All – Tallinn For All. Mobility, kus räägitakse lahti mobiilsusega seotud küsimused, tuuakse näiteid erinevate riikide mobiilsusprojektidest: edulugudest ja ebaõnnestumistest ning sellega seotud  ühiskondlikust, majanduslikust ja keskkondlikust mõjust. Lektorid on Inglismaalt, Soomest, Austriast, Eestist, Prantsusmaalt. Peaesineja on disainer Rama Gheerawo, Londoni Kuningliku Kunstikolledzi Helen Hamlyni Keskusest. Helsinki Aalto Ülikooli uuringut - "Tuleviku ühistransport kõigile"  tutvustab Hanna-Leena Rissanen; Jarmo Tuisk arutleb, mis on Eesti elektromobiilsuse projektis innovaatilist. Prantsusmaa Veolia näite põhjal püüab Claude Arnaud  tõestada, et disainerite kaasamine uute lahenduste loomisel on põhjendatud; Eric Rhinn kirjeldab Saint-Etienne ühistranspordi disainiprotsessi; Veronika Egger toob näiteid kuidas luuakse efektiivse mobiilsuse prototüüpe; Fabien Combe demonstreerib enda disainitud keskkonnasäästlikke sõiduvahendeid. Konverentsi avab EIDD Design For All Europe president Finn Petren, hariduse rollist kõneleb Cumuluse president Christian Guellerin; moderaatoriks on Pete Kercher. Paneelvestluses osalevad Eesti kõrgkoolide professorid, erivajadustega inimeste esindajad ning rahvusvaheliselt tunnustatud mentorid (Julia Cassim, Finn Petren, Francesc Aragall, Avril Accolla, Roger O'Keeffe jt), kelle juhendamisel viiakse läbi projekti Cities For All-Tallinn For All.

Cities For All – Tallinn For All on rahvusvaheline koostööprojekt, mille eesmärgiks on leida lahendusi, kuidas muuta Tallinn ligipääsetavamaks ja kasutajasõbralikumaks linnaks. Projekti viib läbi Eesti Disainerite Liit ning esimesi töögruppide tulemusi analüüsitakse 26.mail toimuvas töötoas. Lõplikke ettepanekuid uuendusteks ning uusi toote- ja teenuseprojekte saab näha septembris, Euroopa Innovatsioonifestivali IF... ja Disainiöö raames toimuval näitusel 16.-25.09.2011.

26.05 kl 10.00 Cities For All – Tallinn For All töötuba /kohtade arv piiratud/

27.05.2011 kl 9.30 Mobility konverents. 

Hotell Radisson Blu, Rävala 3

PROGRAMM

Loe lisaks »

Registreerimine Euroopa Design Management Auhinnale 2011 (DME Award 2011) on alanud 31.03.2011 31.03.2011

Registreerimine Euroopa Design Management Auhinnale 2011 (DME Award 2011) on alanud. DME Award on ainulaadne konkurss Euroopas (vrdl Oskarite jagamine USA-s), mis tõstab esilestrateegia jajuhtimise osatähtsustdisaini edukal ellurakendamisel. Eesti ettevõtted onDisainerite Liidu vahendusel osalenud oma kandidaatidegaauhinna asutamisest alates. 2007 aastalnaasesid Essenist äramärgitud auhinnaga Thulema ja Aquator.

Viimase kahe aasta jooksul on auhinnale kandideerijad olnud progressiivsed firmad üle Euroopa  kes onsilma jäänud innovatiivsete ja julgete ärimudelite poolest.

SeekordseEuroopa Design Management Auhinna gaala ja nominentide näituse korraldamise au saab osaks Tallinna linnale, organiseerijaks Eesti Disainerite Liit koostöös DME konsortsiumi ja Euroopa Disainikeskusega (Holland). Euroopa koostööpartnerid ja hästitöötav disainiorganisatsioonide võrgustik tagab ürituse kõrge kvaliteedining tasemel kandidaadid.

Auhinnagaala KUMUS 23.septembril on säravaks punktis samal ajal Tallinnas toimuvale Euroopa Innovatsioonifestivalile IF...

Loe lisaks »

EESTI DISAIN KOLIS KALASADAMASSE 18.12.2010

18.detsembril avas uksed Eesti Disaini Maja. Eesti Disainerite Liit koostöös erinevate disainifirmadega on ennast sisse seadnud Kalasadamas, ajaloolises arhitekt Johanssoni projekteeritud paekivimajas. Aastaid on disainerid otsinud võimalusi oma loomingu eksponeerimiseks ning linnakodanikud ja väliskülalised  on huvi tundnud kohalike disainisaavutuste vastu. Esimene taoline Eesti disaini tutvustav galerii avati septembris Helsinkis. 
Loe lisaks »

Disain kõrvuti Pärdi ja Oksasega Normandia kultuurifestivalil Eestit esindamas 11.11.2010

12.novembril avatakse Prantsusmaal Caeni linnas Normandia kultuurifestival Boreales, kus ametliku programmi raames saab näha Eesti disaini tutvustavat näitust design_estonia. Näituse avab Eesti suursaadik Prantsusmaal. Kohale on sõitnud 5-liikmeline eesti disainerite delegatsioon. Kaunis ajaloolises riigivalitsemishoones  on eksponeeritud viimaste aastate huvitavamad disaintoodete näited ja Eesti disainiauhinna Bruno nominentide töid. Valik on osaliselt tehtud ka materjalipõhiselt, demonstreerides põhjamaise vineeri ilu ja kasutamisvõimalusi. Näituselt leiab Igor Volkovi, Monika Järgi, Margus Triibmanni, Tarmo Luisu, Pavel Sidorenko, Jaanus Orgusaare, Mare Kelpmani, Maarja Mõttuse, Björn Koobi - Veiko Liisi, Sixten Heidmetsa - Sirli Ehari, Julia Maria Künnapi, Kerttu Laane jt töid. Projekti kureerivad Marko Ala ja Ilona Gurjanova. Normandia riigitelevisoon valmistas eesti disaini tutvustava lõigu eetri jaoks Eesti visiidi ajal augustis. Näitus on avatud aasta lõpuni ning toimub Kultuurkapitali toel. 
Loe lisaks »

Eesti disainerite missioon HIINA algas näituse “ASTONISHING ESTONIA” avamisega EESTI PAVILJONIS EXPO’L 10.11.2010


Eesti Disainerite Liidu esinaise Ilona Gurjanova juhtimisel toimub Eesti disainerite missioon Hiina Rahvavabariiki 4.-17. oktoobrini 2010. Külastatakse Shanghaid ja Hangzhoud, kus mõlemas avatakse ka Eesti disaininäitused “Astonishing Estonia”. Peale selle on töökohtumised EAS Shanghai esinduses, erinevates Hiina disainiorganisatsioonides, - firmades ja – muuseumites.

Loe lisaks »

Eesti Disainerite Liit on kolinud 08.11.2010

Disainerite Liidu initsiatiivil on Kalasadamasse loomisel Disainimaja, kus avatakse Eesti disaini showroom, kust on võimalik ka disainiesemeid soetada; kus hakkab asuma EDL kontor, väike kohvik-klubi ning disainerite ateljeed. Eesmärk on aktiviseerida disainialast kootööd, teha eesti disain nähtavaks ning toimida kompetentsikeskusena, kust on võimalik disainiinfot saada. 1.novembrist on EDL uus aadress Kalasadama 8. 10145, Tallinn.  Loe lisaks »

BRUNO 2010 auhinna võitjad 01.10.2010

24.septembril kuulutati Disainiöö raames välja Bruno disainiauhinna laureaadid. 

Eesti Disainerite Liit andis Anneliis Aunapuu kujundatud kuldse geomeetrilise auhinna välja kolmes kategoorias.

Tootedisaini kategoorias kuulutati parimaks Veiko Liisi disainitud voldikkann kilepiimale. Žürii tõi kokkupandava kannu eelistena välja, et see on lihtsalt toodetav ja transporditav, keskkonnasõbralik, kõigile kättesaadav ning odav.

Parimaks disainiprojektiks valis žürii Maarja Mõtuse jalatsiprojekti Võru'82, mille puhul rõhutati tervikliku pakendiga lahenduse ja kaasaegse disaini kõrval just ajaloolise jalatsitootmise taastamist.

Ära märgiti Margus Triibmanni rattahoidja „Grazz“, Andres Uibomäe mootorratas Renard GT, Anton Kooviti kirjaperekond „Joonistame ja kirjutame“ ning Kadri Paloveeri lapsekandmiskott-kiik „Pajatus“ ja Divisioni kujundatud Estonian Airi lennuk Oskar.

Eeskujuliku design management'i tiitliga pärjati Kadarbiku talu, mille müügitulemused (sealhulgas eksport) kasvasid peale uue pakendi- ja kujunduskontseptsiooni kasutusele võtmist. Ära märgiti ka vannitootja Balteco. Rahvusvahelisse žüriisse kuulusid Jean Schneider, Lylian Meister, Avril Accolla, Sanna Simola, Simone de Waart.

Bruno nominentide tööde näitus Arhitektuuri- ja disainigaleriis on avatud 8.oktoobrini 2010.

Loe lisaks »

V disainifestival Disainiöö 23.-26.septembril 2010 07.08.2010

V disainifestival Disainiöö toimub Tallinnas 23.-26.septembril 2010. Festivali süda on Rotermanni kvartalis. Septembri lõpul on taas päevakorras disain. Korraldajad soovivad demonstreerida kuidas loovust ja disaini rakendada parema füüsilise ja sotsiaalse elukeskkona loomisel. Festivali märksõnaks on süntees, mis osutab aina progresseeruvale protsessile, kus erinevad kultuurivaldkonnad sulanduvad kokku nii, et raske öelda, millega tegu.

Loe lisaks »

16.juulil avati BRUNO 2010 taotlusvoor 07.08.2010

  

Juba kolmandat korda antakse disainiauhind Bruno parimale eesti toote loojale, parima disainiprojekti autorile ning ettevõttele, kes rakendab eeskujulikult design management-i. Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi. Eesti disaini auhinda on antud välja ka disainikateedri poolt kaheksakümnendatel. Initsiaatoriks prof Tomberg. 
Loe lisaks »

11.11.-31.12.2010 Eesti disain Normandia kultuurifestivalil Boreales 06.08.2010

Koostöö Eesti saatkonnaga Prantsusmaal on olnud viljakas juba aastaid. Lisaks osavõtlikkusele osalemistel Pariisi messidel on toonud see kontakt huvitavaid uusi projekte. 2010.a. on kavas eksoneerida Eesti disaini Normandias; 2011.a. osaleb EDL Eesti kultuuripäevadel Pariisis.
Loe lisaks »

17.09.2010 avatakse Eesti disaini showroom Helsinkis, Eesti Majas 06.08.2010


EDL on partner Helsinki Eesti Maja projektis. Esimene Eesti disaini showroom avatakse Helsinkis. Eesti Maja Suvilahtis pakub võimalust demonstreerida Eesti disaini oma vastavatavas galeriis.
Loe lisaks »

Face2Face konverents "10 aastat, 10 riiki" 4.-6.11.2010 05.08.2010

Rahvusvaheline koostöö on EDL üks põhieesmärkidest. Järjekordne taaskohtumine pikaajaliste koostööpartneritega toimub Stuttgardi lähistel Ludwisburgis konverentsil "10 aastat, 10 riiki". Konverentsi slogan on »In dialogue we trust!«. 
Loe lisaks »

6.10.-18.10.2010 Astonishing Estonia - Eesti disaini- ja arhitektuuripäevad Shanghais 05.08.2010

Eesti disaini- ja arhitektuuripäevad  "Astonishing Estonia" toimuvad 6.-18.oktoobril 2010 Shanghais EXPO ametliku programmi raames. Plaanis on seminar ja organiseeritud külastused tehastesse ja võimalike koostööpartnerite juurde.
Loe lisaks »