Ilona Gurjanova loeng sarjast “Millal on disain?” 30.03.2023

Vestlus- ja loengusarja „Millal on disain?“ seekordse loengu peab disainerite liidu juht ja Disainiöö festivali peakorraldaja Ilona Gurjanova.

Ilona Gurjanova on disainer, disainerite liidu pikaajaline juht, Disainiöö festivali algataja ja peakorraldaja. Ta on lõpetanud ERKI 1985. aastal ning loonud graafilist disaini, sealhulgas mitmeid logosid, visuaalse identiteedi lahendusi, trükiste ja raamatute kujundusi. 


Tema tööde hulka kuuluvad näiteks Tartu levimuusikapäevade 1984 ja 1985. aasta ning Rock Summeri 1988-1992. aasta visuaalsed kujundused. Ilona Gurjanova asutas 1994. aastal disaini korraldamisega tegeleva ettevõtte LeArt / Design Management, mille kaudu on toimunud mitmed strateegilise disaini projektid. 

2000. aastal alustas Gurjanova Eesti disaini tutvustavate projektidega, ta on olnud 2001. aastal algatatud Eesti disainipoliitika alusdokumendi algatamise ja loomise juures, pidanud loenguid, osalenud erinevate konkursside žüriides ning kaasa löönud disainiharidust puudutavates projektides. 2006. aastal alustas tema initsiatiivil Disainiöö projekt, mis on tänaseks kasvanud festivali mõõtu ning samal aastal kutsus ta ellu ka tootedisainiauhinna Bruno. 2010. asutas Gurjanova Eesti Disaini Maja, mis on üks keskeseid Eesti disaini vahendavaid müügipindu Tallinnas.

Avatud publikuprogrammis „Millal on disain?“ tutvustavad oma tööd tegevdisainerid ning ajaloost räägivad valdkonnas pikemalt tegutsenud professionaalid. Sari lähtub disaini mõiste pidevast laienemise, piiritlemise, hägustumise ja sõnastamise vastandlikest protsessidest. Disaini mitmetahulisus ja muutumine ajas on paratamatu ning põnev. Et arusaada sellest, mis ja millal on disain, soovime avada selle tähenduse kihistusi laiemale huviliste ringile.

Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järele vaadata muuseumi YouTube’i kanalil ja kodulehel. Osalemine toimub sündmuse piletiga, mille hind on 4 eurot. Eelnev registreerimine pole vajalik.

Graafiline disain: Indrek Sirkel, foto: Reio Avaste
Sarja kureerivad Kai Lobjakas ja Sandra Nuut
Toetab Eesti Kultuurkapital