Selgunud on Bruno tootedisaini- ja teiste disainiauhindade võitjad 20.09.2016

EESTI DISAINIKESKUSE PRESSITEADE

16. septembri õhtul kuulutati pidulikul auhinnagalal välja Eesti Disainiauhinnad 2016 laureaadid. Selle aasta parimad disainerid tunnustati kuues kategoorias: tootedisain, graafiline disain, veebidisain, teenusedisain, elumuutev disain ja noored disainerid. Silmapaistvaimad tegijad valiti välja 490 erineva töö seast. 

Enim auhindu noppis Disainiauhindadelt tootedisainer Johanna Tammsalu, kes pälvis nii noore disaineri preemia SÄSI kui ka elukeskkondliku toote disaini auhinna BRUNO Nörk Racki eest. Žürii hindas kõrgelt tema ettevõtlikkust – häid ideid on kõigil, ent nende millekski käegakatsutavaks ja tiražeeritavaks vormimine on aastatepikkune visa töö, mille jaoks paljudel jõudu ei jätku. Baltika eripreemia läks Londonis resideerivale moekunstnikule Roberta Einerile.

Elustiili toote disaini võit läks Karl Annusele Glenstagavaraprillide eest, žürii märkis ka ära kudumikollektsiooni PROMENADE (disainer Vilve Unt).
Parimaks insenertehnilise toote disainiks kuulutatifookuskauguse mõõtmise seade XV-1, disaineridMihkel Mäll, Mihkel-Emil Mikk. Ära märgiti ka  Ropeye Spiderblock (disainerid Janno Jõulu, Jaanus Tamme).


"Kui me neli aastat tagasi alustasime - võtsime eesmärgiks, et Eesti Disainiauhindadega tunnustame disaini, mis ei paku ainult esteetilist naudingut, vaid lahendab probleeme ja muudab meid ümbritseva keskkonna inimlikumaks. Et seda sõnumit veelgi rõhutada, andsime peaauhinnana välja Elumuutva disaini auhinna.Rõõm, et võitja valik oli keeruline, st meil on teemasid, mis meie elu puudutavad ja kus disaini kaasamine on andnud suurepärase, inimliku ja kõiki osapooli kaasava lahenduse,” kommenteeris Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas.  

Esmakordselt anti koos Proeksperdiga välja elumuutva disaini auhind, targa lahenduse/teenuse auhinna pälvis Metsaühistu(disainibüroo Brand Manual). “Metsaühistu on metsahalduse kvaliteedistandard ning protsessist on võitnud kõik osapooled – kasvab valdkonna usaldusväärsus, erametsad on heaperemehelikult hoitud ja kasutatud ning kasvab ka metsa väärtus tervikuna,” kommenteeris teenusedisaini žürii esimees J. Margus Klaar. Elumuutvas tootedisainis võitjat välja ei kuulutatud, ära märgiti Fleximoover(disainibüroo Iseasi) ja Metsakõlakojad RUUP(disainer Birgit Õigus).

Teenusedisaini kategoorias anti välja kolm auhinda – tervikliku teenusedisaini protsessi auhind läks samuti Metsaühistule, mõttemaailma muutva uuendusliku teenuse auhinna pälvismatusebüroo Memoris, disainibüroo D/V/S/ON ja Kadri Tuisk. Kõige põhjalikuma kasutajauuringu auhinna sai Weekdone 3.  

Teistkordselt anti koos Eesti Kunstiakadeemiaga välja disainihariduse preemia, mis määrati Martin Pärnale rahvusvahelise magistriõppekava käivitamise eest, mida võib Eesti haridusmaastikul pidada revolutsiooniliseks.  

ADC*E Aasta disaineriks kuulutati Joosep Volk, kelle võitu põhjendas žürii järgmiselt: “Joosep on läbi aastate paistnud silma suurepärase tööeetikaga, domineerinud animatsioonikategooriates ning seda ka sel aastal.” Noore Püssi auhinnaga noort graafilist disainerit Jaan Sarapuud, kes on näidanud üles tänapäevasele disainerile omast mitmekülgsust, säilitades seejuures isikupärase käekirja ja stiili. ADC*E peaauhind Grand Prix läks AKUdisainimeeskonnale Pocopay brändingu eest. 

Graafilises ja veebidisainis oli kokku 18 kategooriat ja kullad pälvisid järgmised tööd: 

Parim hange: Kõrgepingeliini disainmasti ideekonkurss, Elering, Eesti Disainerite Liit

Illustratsioon: Sääsepirina Alguse Kontserdi plakat, disainibüroo Tuumik

Foto: Craftersi visuaalne maailm, disainibüroo IDEA AD

Animatsioon: X-tee seletus, disainibüroo TOLM 

Tüpograafia: Sugu:N, disainibüroo AKU

Reklaamtekst: EGGO Unistused, disainibüroo Angels

Sahtlitöö: Beneath the Glass Sky, disainibüroo Tolm 

Keskkonnagraafika ja näitusedisain: Elisa esinduspoe graafika, disainibüroo Velvet 

Varia, eriobjektid: Viru Keskuse installatsioon “Moega täidetud” lennujaamas, disainibüroo Angels 

Igapäeva pakend: Rakvere bränding, disainibüroo Kontuur Leo Burnett 

Pakend, eksklusiivsed väikeseeriad: Mohn (Poppy) Gin, disainer Jan Tomson

Firmagraafika (M-XL): Pocopay, disainibüroo AKU

Firmagraafika (S): Punane Maja, disainibüroo Polaar 

Rebränding: Wendre, disainibüroo Brand Manual

Hooajaline identiteet: Jazzkaar, disainibüroo Putka 

Firmagraafika digimeedias:
 Telia Eesti, disainibürood Kaks Ood, Tundra Digital, gotoAndPlay 

Trükised: SISU-LINE, disainibüroo Stuudio Stuudio

Raamat: Kahvliahvi kokaraamat, disainer Moonika Maidre 

Kasutajakogemus: Craftory e-pood, disainibüroo Haiku 

Eesti Disainiauhinnad 2016 toob ühtse katuse alla seni Eestis välja antud disainivaldkonna tunnustused, et võimendada ühiskonnas disaini häält ja sõnumit. Disainiauhindu antakse välja Eesti Disainikeskuse, Eesti Disainerite Liidu, Art Directors Club Estonia ja Teenusmajanduse koja poolt Disainiöö festivali raames.

Eesti Disainiauhinnad 2016 suurtoetajad on BDO, Proekspert, Baltika Group, Antalis, Viru Keskus, EAS, Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital.

Pildid saab alla laadida dropboxi lingilt: https://www.dropbox.com/sh/9fg0iiemetx8kvx/AABtGt4_QSGuAn8pIHwAGZo_a?dl=0