Eesti Disaini Maja Veneetsia disainifestivalil 23.05.2018

Tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva avatakse 25. mail 16. rahvusvahelisel Veneetsia arhitektuuribiennaalil näitus «Nõrk monument» ja disainifestivali raames Eesti disaini tutvustav näitus ja pop-up pood Eesti Disaini Maja (Casa del design Estone).

Eesti Arhitektuurikeskus viib sel aastal Veneetsiasse näituse pealkirjaga «Nõrk monument», mis uurib arhitektuuri politiseeritust läbi monumendi ja igapäevase linnaruumi, kõrvutades kahte vastandlikku mõistet – nõrkus ja monumentaalsus. Klassikaline monument esindab võimu selgelt ja lihtsalt, kuid mitte kõikehaaravalt. Nõrga monumendi idee seevastu on täis vastuolusid, mitmekülgsust ja varjatud tähendusi – omadusi, mis puuduvad klassikalisel monumendil. Eesti paviljoni kureerivad noored arhitektid Laura Linsi, Roland Reemaa ja Tadeáš Říha.

«Eesti Disaini Maja» pop-up poodi ja näitust iseloomustab looduslähedus, naturaalseid materjalid ja meile kliimaomaseid hallid toonid. Samas ei puudu Eesti disainist ka mänglev ja ulakas alatoon, mis kajastub mõneti suurustlevates tordikujulistes lampides ja lustakates «Tibu» taburettides. Itaalias saab näha, kuidas meie tagasihoidlik ja ratsionaalne disain vahel ka vimkat viskab. Näitus saab teoks Eesti Disainerite Liidu eestvedamisel ning kuraatoriks on Johanna Tammsalu.


EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa rõõmustab, et Eesti osaleb maailma olulisemal arhitektuurisündmusel nüüd 100-aastase riigina iseenesestmõistetavalt ja kõrgel rahvusvahelisel tasemel. «Oleme näinud EV100 rahvusvahelise programmi raames, et Eesti arhitektide töö ning meie disainerite looming on tekitanud huvi nii Brüsselis, Stockholmis kui ka Londonis. Olen kindel, et edu jätkub ka Veneetsias,» sõnas Rohumaa.Eesti paviljoni näitus «Nõrk monument»

  • Eesti paviljon «Nõrk monument» hõivab endise Santa Maria Ausiliatrice kiriku (Fondamenta San Gioacchin, 450 Venezia) Via Garibaldi ääres Giardini ja Arsenale biennaalialade vahel.
  • Eesti paviljoni ekspositsiooni ametlik avamine toimub 25. mail, kell 18:00 ning jätkub kell 20:00 Balti riikide ühise peoga Santa Maria Ausiliatrice kiriku siseõues.
  • Näitus on ametlikult avatud 26. mai – 25. november 2018, teisipäevast-pühapäevani, kell 10:00 – 18:00. Sissepääs: TASUTA.

Näitus ja pop-up pood «Eesti Disaini Maja»

  • Nädalaks avab ukse näitus ja pop-up pood Casa del design Estone /Eesti Disaini Maja/ väikeses ajaloolises kanaliäärses galeriis, mis asub Veneetsia Arhitektuuribiennaalil Eestit esindava Eesti paviljoni «Nõrk monument» vastas, Arsenale ja Giardini vahepealsel alal.
  • Näitusel osalevad disainerid: Toivo Raidmets, Annike Laigo, Margot Vaaderpass, Maria Sidorenko, Karmen Saat, Andres Labi, Mare Kelpman, Kairi Kuuskor, Markus Marks, Raili Keiv, Stella Soomlais, Mariana Laan, Urmas Lüüs, Liisu Arro, Tarmo Luisk, Jaanus Orgusaar, Piret Loog, Elmet Treier, Maria Rästa, Monika Järg, Karl Annus, Margus Triibmann, OOT-OOT, Karmen Saat, Tõnis Vellama, Kärt Põldmann, Johanna Tammsalu, Maile Grünberg. Näitus on avatud 23.mai – 30. maini.