Tähtsündmus uuendusmeelsetele disainihuvilistele. 16.septembril algab Innovatsioonifestival IF… ja Disainiöö 11.09.2011

IF… on loovust ja innovatsiooni väärtustav festivalide sari, mille eesmärk on tuua esile erinevate Euroopa regioonide huvitavamad edulood, kus disain on saanud innovatsiooni ja muutuste käivitajaks ning tutvustada  avalikkusele disainerite, inseneride, ärimeeste, teadlaste ja tudengite vahelise koostöö tulemuslikkust. Innovatsioonifestivalide elluviimisel osaleb 2 aasta jooksul kokku 6 linna – Barcelona, Milaano, Kortrijk, Lissabon, Vilnius ja Tallinn. Iga linn on valinud teema, mis kõnetaks kõige enam antud regiooni, aitaks kaasa selle arengule ning innovatsiooni- ja disainiteadlikkuse kasvule. Eesmärk ei ole mitte ainult demonstreerida eeskujulikku disaini vaid kaasa rääkida ja anda panus ühiskonnas toimuvates protsessides nagu kliimamuutus, keskkonna saastatus, barjäärideta keskkond jne. Fookuses on innovatsioon ja inimkeskne disain, sotsiaalne kaasatus, mobiilsus, säästlikkus ning tehnoloogia mõju igapäevaelule. Keskkpunktis on inimene ja tema vajadused.

16.-25.septembril on Tallinn taas uuendusmeelsete disainihuviliste päralt - toimub Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluv Euroopa Innovatsioonifestival IF... ja VI Disainiöö.

Innovatsiooni- ja disainifestivali programm on Euroopa kultuuripealinnale kohaselt mahukas. Programmi, kus on enam kui 45 üritust mahub mitmeid konverentse-töötubasid, näitusi ja muud põnevat. Festivali süda asub Rotermanni kvartalis, kuid kaasatud on kõik suuremad muuseumid ja galeriid üle linna. Mitmed üritused leiavad aset linnaruumis, samuti galeriides ja disainipoodides.

Festivali korraldajate missioon on pakkuda üldsusele harivaid loenguid ja uusi kogemusi. Koostöös Innovatsioonikeskus InnoEurope’iga toimub konverents Innovatsioon ja intelligentsus
, mis keskendub innovatsioonile hariduses. Koostöös Tallinna ja Lahti Ülikoolidega toimub teenuse disaini konverents Services of Tomorrow -What’s Next?


Festivali pidulik avamine 16.septembril Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimub samaaegselt näituse
 Uutmoodi esmaesitlusega, kus külastaja saab eesmakordselt tutvuda innovatsiooninäidetega Eesti disainist XX ja XXI sajandil. Rotermanni kvartalis demonstreeritakse Cities For All –Tallinn For All projekti lõpptulemusi. Tegemist on projektiga, mille käigus tudengid koos puuetega inimeste ja mentorite juhendamisel töötasid välja kõikidele kodanikele võrdset ligipääsu tagavaid lahendusi. Arhitektuurimuuseumis on uudistamiseks ühe säravama eesti disaineri Tarmo Luisu valgustinäitus Mäng Tulega. Samas kohas seatakse ülesse ka Värske Eesti Plakat ning ulatuslik Prantsuse disaininäitus Saint-Etienne design - creative city for all by Cité du Design, mis keskendub urbanistlikele projektidele.

Rotermannis kvartali kaubamaja I korrusel asub Nokia lounge, festivali keskus, kus toimuvad erinevad töötoad, esitlused ning kus asub IF…Corner, kus saab tutvuda teistes IF… festivalidega ning 6 linna vahel toimunud parima innovatsiooni ideekonkursi IF...Lab tulemustega.

Soome disaini tutvustamiseks moodustatakse samas ka Lahti biennaali lounge.

Kavast ei puudu ka meelelahutuslikku laadi üritused nagu Disainioksjon ja Pecha Kucha ning Disainiööklubi õhtud Eesti Disaini Majas.

Elamusdisain hea näide on Malaysia-Taani graafilise disaini näitus Man&God, mille avamisel esineb Swee Keong Lee, ehtne buto tantsija Malaysiast.

Korraldajad on mõelnud ka moesõprade ja gurmaanide peale. Festivali alustab ja lõpetab moeetendus Nisurukkiveskis ning toidudisaini saab näha ja kogeda Novellis ning disainigaleriis.

Festivalile paneb väärika punkti Euroopa Disainijuhtimise Auhindade pidulik gala. Disainimaailma „Oskareid“ antakse Euroopa ettevõtetele, kes edukalt rakendavad disaini konkurentsieelise saavutamiseks. Finalistide seas on ka 2 Eesti firmat, kellele kodupublik kaasa saab elada. Samas toimub ka Design Management Europe auhinna nominentide näitus.

Paljud üritused toimuvad linnaruumis – Austria disain Viru bussiterminalis, Poola kunstnike videoinstallatsioonid, Valgusmaania Guerilla aktsioon ning erinevad näitused vanalinna galeriides ja meistrite kodades ning isegi veinikeldrites. Vabaduse väljakule püstitatakse Gulliver Map, kus hiigelsuurele Tallinna kaardile saavad linnakodanikud märkida oma meeliskohti ja takistusi. Projekti tulemused aitavad loodetavasti märgata ka erivajadustega inimeste muresid. Tulemused antakse analüüsimiseks ja otsuste tegemiseks linnale ning eksponeeritakse näitustel Tallinnas, Helsinkis ja St Etiennes.



Lisainfot festivalide kohta ja programm: www.disainioo.ee ja www.innovationfestival.ee