Second Chance Veneetsia Disainibiennaalil 27.05.2021

Eesti disainerid on peale pikka koroonapausi taas ühinenud rahvusvahelise näituse projektiga. Veneetsia disainibiennaali raames avatakse 11.juunil kl 18:00 Eesti jätkusuutliku disaini näitus "Second Chance" ("Teine Võimalus"). Disainibiennaal on loodud 2016. aastal disainikultuuri edendamiseks ja rahvusvahelise disainerite võrgustiku laiendamiseks.

Eesti disain on paralleelselt arhitektuuribiennaali väljapanekutega esindatud kultuuride tuiksoonel juba teist korda. Kriisi ajal eriti ilmekalt esile kerkinud keskkonna teema on ajendanud selleaastase väljapaneku sisu. Näitus demonstreerib kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks toodeteks, mis aitab säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda. "Second Chance" näitusega püüame demonstreerida et nö prügist või jääkidest tehtud esemed on atraktiivsed ja nutikad: leiate Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskautuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest või plastpudelitest istmeid ja valgusteid; vanadest nahktagidest kotte jms. Väljapankus on ka näide, kuidas kuulsast Murano klaasist kausi killud on ehteks vormunud.

Näituse kuraator Ilona Gurjanova selgitab: "Eesti kuulub nende riikide hulka, kes on Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega tegelenud. Oleme kasutanud vana mööblit, üleliigseid materjale ja riided uuel viisil. Kuigi see on keskkonna jaoks hea asi, tegime seda pigem vajadusest. Lihtsam on kujundada midagi nullist, kus disaineril on valida kasutamiseks mis tahes materjali või esemeid. Samas upcycle tooted on originaalsed, tavaliselt käsitsi valmistatud ja lõbusad ning neil on keskkonnasõbralikkuse kõrval ka hing, lugu, mida rääkida."


Näitusel saab näha disainlahendusi tuntud Eesti disaineritelt: Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn, Mihkel Mölder ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile.

Taaskasustus printsiibist lähtuv näituse kujundus on Leonardo Meigase poolt. Garibaldi tänava galeriis on avatud on ka väike pop-up shop, kus enamus näituse tooteid on võimalik ka osta.
Näituse avamist on võimalik jälgida ka interneti kaudu. Näitust toetab eesti Kultuurkapital.

Eesti Disainerite Liit (EDL), kes ühendab üle 160 Eesti tuntud disaineri, on võtnud ülesandeks tutvustada aktiivselt Eesti disaini saavutusi ka väljaspool Eestimaad. Viimase 20 aasta jooksul on kureeritud väljapanekutega esinetud rohkem kui 20 linnas. EDL’i ametlik showroom Eesti Disaini Maja asub Solarise keskuses ning juba 16 aastat korraldab EDL Tallinna Disainifestivali Disainiöö.


LISAINFO
PILDID
KATALOOG