IN MEMORIAM - Bruno Tomberg 01.02.2021

IN MEMORIAM - BRUNO TOMBERG (29.03.1925-25.01.2021)

95 aastasena lahkus meie hulgast legendaarne disainer, Eesti disainihariduse rajaja, EKA emeriitprofessor Bruno Tomberg.

1966. aastal pandi Bruno Tombergi initsiatiivil alus ERKI tööstuskunsti kateedrile, tänasele disainiteaduskonnale, kust on poole sajandi jooksul välja kasvanud mitu põlvkonda Eesti tootedisainereid, kes on saanud kogeda Bruno Tombergi erilist õpetamisviisi ning saanud inspiratsiooni tema avangardistlikest ideedest ajal, mil sõna disain oli Eestis keelatud. Temata poleks tekkinud 1970ndate algul noori radikaalseid disainiharidusega kunstnikke, poleks olnud vihaseid debatte disaini ja tarbekunsti olemuse üle Kunstis ja Kodus ning Sirbis ega poleks sündinud väärikaid sisekujundajate põlvkondi. 1969. aastal algatas Bruno Tomberg näituste seeria „Ruum ja Vorm“, mille eesmärgiks seati uute ruumi ja vormi seoste otsingud, mitte objektide lõpetatus. Tomberg on tegutsenud ruumi- ja mööblikujundana, Eesti tekstiilikunsti on ta tugevalt mõjutanud omas ajas moodsate vaibakavanditega.

Oma aastatepikkuse töö eest pälvis Tomberg 1995. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia, 2003. aastal Kristjan Raua preemia ning 2005. aastal Valgetähe III klassi teenetemärgi. Tomberg sai EKA EDL EDK ühisel otsusel 2014.a. disainihariduse auhinna BRUNO (enda juhendatud ja Anneliis Aunapuu disainitud trofee).

Bruno Tomberg oli Eesti Disainerite Liidu auliige ning tema järgi on nime saanud tootedisainiauhind BRUNO, mida EDL on välja andnud alates 2006.aastast. Samuti on Bruno Tombergi looduse armastuse tõttu inspiratsiooni saanud Eesti disainereid tutvustav raamat "Woods and the Sea. Estonian Design and the Virtual Frontier" (Michael Dumiak). "Mets ja meri on minu katedraal...» (B.Tomberg).

Ärasaatmine toimus 30.jaanuaril 2021 Metsakalmistu kabelis.

Sügav kummardus,
EDL