Disainerid ja tudengid testisid inimeste puhkamisvajadust. 

HÄLO. 27.09.2016 Human cities onepager.pdf

Maailm kubiseb tegemata asjadest ja inimene selle sees on unustanud, et tal pole akut, mida stepslist laadida. Selleks, et ärgata ja edasi elada, tuleb esmalt välja puhata. Kus on meie on/off nupp ja kuidas see töötab? Selle avastamiseks tõuseb sügavustest Hälo, et koos uurida, kuidas kosutavasse unne suikuda ja oma kurnatud teadvus taaslaadida. EDL osaleb koos 11 partneriga Euroopa Komisjoni projektis “Inimlikud linnad”, mis tegeleb linnakeskkonna ümbermõtestamisega. Disaineritest, arhitektidest, teadlastest, helispetsialistidest ja tudengitest koosnev tiim on loomas stressirohkesse linnakeskkonda vaikuse oaasi nimega HÄLO, kus rahu ja vaikust vajav inimene saaks vähemalt 20 minutiks aja maha võtta ja endasse uut energiat laadida. 17.septembril püstitati Disainiöö raames Kultuurikatla rohealale arhitektuurne väikevorm (Elmet Treier), kus 4 tunni jooksul koguti huviliste arvamust ja tagasisidet puhkehetkede efektiivsemaks tegemise kohta. Selleks oli kohale toodud vibroakustiline teraapiaseade HealBed ja helispetsialistid. PechaKuchal võis kuulata Jan Grapsi ja Ken Ruudu ettekannet Hälo kontseptsioonist ja Ivar Vinkel viis kuulajad helide salapärasesse maailma.


Human Cities / Inimlikud linnad / on 12 partneriga Euroopa Liidu koostööprojekt, kuhu on valitud osalema ka Eesti Disainerite Liit. Eesmärk on luua interaktiivne platvorm kaasaegse ja kvaliteetse linnaruumi tekkeks; see on pinnas uute ideede juurutamiseks ja kogemuste jagamiseks; linnaelu taasavastamiseks ja taaselustamiseks linnaelanikke kaasates. Projekti partnerid väärtustevad empaatiat, heaolu, järkusuutlikkust, intiimsust, mobiilsust, ligipääsetavust, kujutlusvõimet ja lustakust, puhkust, esteetikat, solidaarsust ja austust. Human Cities / Inimlikud linnad / on 12 partneriga Euroopa Liidu koostööprojekt, kuhu on valitud osalema ka Eesti Disainerite Liit. Eesmärk on luua interaktiivne platvorm kaasaegse ja kvaliteetse linnaruumi tekkeks; see on pinnas uute ideede juurutamiseks ja kogemuste jagamiseks; linnaelu taasavastamiseks ja taaselustamiseks linnaelanikke kaasates. Projekti partnerid väärtustevad empaatiat, heaolu, järkusuutlikkust, intiimsust, mobiilsust, ligipääsetavust, kujutlusvõimet ja lustakust, puhkust, esteetikat, solidaarsust ja austust. 

Nelja-aastase projekti käigus korraldatakse 12 näitust, toimuvad seminarid ja töötoad ning kohtumised linnarahvaga. Esimesel näitusel Milaano Disaininädalal 2016 tutvustasid partnermaad huvitavamaid linnakeskkonnaga seotud case-study-sid. EDL eksponeeris Milaanos näiteid Tallinna Jazzfestivalilt, mille konserdid toimusid ootamatutes kohtades nagu linnatransport ja hotellitoad; tutvustati Teema Ära projekti ja ka Disainiöö raames loodud ÖÖ_ÕU-e, kus Raekoja plats kaeti muruga ning loodi sobivad võimalused pikniku pidamiseks. Muhu Juu-Jääb hüpikhotelli projekt demonstreeris kuidas lihtsate vahenditega leevendada majutusprobleeme. Rahvusvahelisel seminaril tutvustas iga maa oma arendatavat projekti. 

Partnerid: La Cité du design (FR) – Politecnico di Milano (IT) – Urban Planning Institute of the Republic of Slovenia (SI) – Clear Village (UK) – Zamek Cieszyn (PL) – Association Design Week Belgrade (RS) – Pro Materia (BE) – Aalto University (FI) – FH Joanneum (AT) – Association of Estonian designers (EST) – Beaz (ES) – Culture Lab (BE).

EX>IT, stressileevendava toimega väikeobjekt

Eesti tiim on välja töötamas stressi leevendavat keskkonda EX>IT. Kavas on aastaks 2018 valmistada keskkonnasõbralik kaasaegse tehnoloogiaga innovatiivne väikeehitise prototüüp rahvarohketekohtade jaoks, kus väsinud ja ületöötanud linnakodanikud saavad nö “restarti” teha ca 20 minuti jooksul ning rahustavas keskkonnas lõdvestuda ja puhata. Eesmärk on propageerida puhkehetke ja lõõgastumise tähtsust vaimse ja füüsilise tervise hoidmisel ning demonstreerida disaini osatähtsust füüsilise ja sensoorse keskkonna loomisel kaastes toimiva lõpptulemuse saavutamiseks tulevasi kasutajaid. 

2018.a. Disainiööl toimuval näitusel esitlevad kõik partnermaad oma loodud kontseptsioone. Näitus ja lõpp-koverents toimuvad Kultuurikatlas. 

Eesti disainerite tiim: Jan Graps, Ken Ruut, Elmet Treier, Martin Melioranski, Egle Lillemäe, Merle Randküla, Kirke Tatar ja Ilona Gurjanova. 

Kontakt: Ilona Gurjanova (EDL esinaine, edl@edl.ee)Human cities onepager.pdf